Foto – LETA

Nezāles ķiplokos 0

Pastāstiet, lūdzu, par nezāļu apkarošanu ziemas ķiplokos, jo tik lielas platības vairs nespējam izravēt… Līga Zvirbule

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Nezāļu apkarošanai ķiploku stādījumos izmanto tos pašus herbicīdus, kas der arī sīpoliem un tulpēm. Lielākoties tie ir kompānijas “Basf” ražotie ķīmiskie augu aizsardzības līdzekļi. Ja ķiploku stādmateriālu neatjauno katru gadu, jāapsver arī, ar ko to kodināt, jo daiviņu apstrādei pirms stādīšanas pašlaik nav reģistrēta neviena kodne.

Pret īsmūža viendīgļlapju nezālēm (maura skarene, parastā rudzusmilga) un īsmūža divdīgļlapju nezālēm (tīruma naudulis, sīkā nātre, ganu plikstiņš, parastā virza, tīruma zvēre) pirms kultūraugu dīgšanas var lietot preparātu fenikss 600. Tas ir selektīvs pieskares iedarbības herbicīds ar nedaudz izteiktu sistēmas iedarbību. Ķiploku stādījumus apsmidzina nezāļu dīgšanas laikā. Preparātu atļauts izmantot vienu reizi sezonā devā 2,5 l/ha. Feniksa iedarbība ilgst 2 – 3 mēnešus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īsmūža viendīgļlapju (maura skarene, rudzusmilga, tīruma lapsaste) un divdīgļlapju nezāļu (ķeraiņu madara, sārtā veronika, parastā virza, akļi, lauka vijolīte, parastā pērkone, ganu plikstiņš, vējagriķis, baltā balanda un citas) apkarošanai piemērots herbicīds stomps. Stādījumus apsmidzina pirms ķiploku dīgšanas (vai vēlāk, kad kultūraugam attīstījusies viena lapa) līdz nezāļu 2 lapu fāzei. Miglošanu nedrīkst nokavēt, jo šis herbicīds neiznīcina daudzgadīgās nezāles, kā arī labi attīstītas, pieaugušas nezāles. Deva – no 3 līdz 6 l/ha. Vēlams izsmidzināt uz mitras augsnes.

Īsmūža (vējauza, linu airene, parastā gaiļsāre) un daudzgadīgo viendīgļlapju nezāļu (ložņu vārpata) ierobežošanai noderīgs ažils 100. Tas ir selektīvs sistēmas iedarbības herbicīds, kas iekļūst augos caur lapām. Atkarībā no meteoroloģiskajiem apstākļiem nezāles atmirst aptuveni 20 dienās. Ažils vislabāk iedarbojas uz viendīgļlapjiem to agrīnās attīstības fāzēs (2 – 3 lapu stadijā), deva 1 litrs uz hektāru. Pret vārpatu stādījumus apsmidzina, kad nezāle izaugusi 15 – 20 cm gara, deva 1 – 1,5 l/ha. Ažilu var jaukt ar citiem herbicīdiem, lai apkarotu plašāku spektru nezāļu.

Vēl ķiploku stādījumos izmanto augu aizsardzības līdzekļus: Centurion plus (deva 0,8 – 1,6 l/ha, apstrādi var atkārtot pēc 2 – 3 nedēļām), Challenge (aklonifēns 60 %; deva 2,5 l/ha), Quilan (darbīgā viela Benfluralina 18 %), Fusilade max (pret ložņu vārpatu) un daudzus citus.

Ķiploku audzētājs Artūrs Kims iesaka, ka ar miglošanu nevajag steigties, ja kvadrātmetrā ir tikai kādas piecas nezāles. Apstrādāt nepieciešams tad, kad to jau ir padsmit. Nedrīkst arī pārforsēt devas, jo tad uz vairākām dienām var apstādināt kultūraugu augšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.