Foto – Anda Krauze

Nezinu, kas esmu un ko gribu. Kā atpazīt 25 gadu krīzi? Skaidro psihoterapeite Aina Poiša 1

Ar pārdomām par to, kādu virzienu ir uzņēmusi mūsu dzīve, vecumā pēc 25 gadu sasniegšanas, šķiet, sastopas ikviens. Ikdienā tik bieži jūtam pretrunīgas emocijas un divējādu attieksmi pret notiekošo. To, kas īsti ir šobrīd tik populārā ceturtdaļmūža jeb 25 gadu krīze, skaidro ģimenes psihoterapeite Aina Poiša, kā arī portāls Lifehack.org, asprātīgā manierē piedāvājot konkrētajam vecumam un mūsu sajūtām raksturīgas pazīmes.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

“Interesanti, ka šodienas pasaulē viss notiek arvien ātrāk. Savulaik cilvēki zināmu neapmierinātību ar savu ikdienu sajuta, tuvojoties 30 gadu slieksnim, taču šobrīd tādas pat jūtas mostas arī 25 gadus vecos cilvēkos. Šī savā ziņā eksistenciālā krīze ir saistīta ar faktu, ka cilvēks it kā ir sasniedzis zināmus savas dzīves mērķus, taču nav skaidra virziena, ko iesākt tālāk, un vai ceļš, kas ejams, maz ir tas pareizākais,” stāsta Poiša.

“Protams, lēmumus pieņemt nav viegli, turklāt man šķiet, ka šajā laika posmā cilvēks mazliet aplaužas, atklājot, ka teorija īsti neatbilst praksei. Ir realizētas dažas no ambīcijām, piemēram, iegūta augstākā izglītība un uzsāktas darba gaitas, taču ekspektācijas nesakrīt ar realitāti – neraugoties uz sajūtu, ka zini visu, atkal attopies mācekļa lomā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā skaidro psihoterapeite, šī sajūta var ierosināt vilšanos gan sevī, gan dzīvē. Neraugoties uz, piemēram, rosīgo studiju vidi, kur līdzcilvēki viens otru motivē un iedvesmo, realitātē nākas secināt, ka patiesībā vēlāk attopies, cīnāmies pats par sevi.

“Neviens vairs neaplaudē, neslavē. Visticamāk, rodas arī sajūta, ka spēju un prasmju līmenis ir augstāks nekā iespējas to reāli pielietot. Cilvēkam var būt vēlme sevi pierādīt un realizēt, tomēr ne vienmēr iespējas to patiešām paveikt nāk viegli.”

Taujāta par situācijām, kad ir vēlme iesākto mest pie malas, lai savu dzīvi atkal sāktu veidot no nulles, taču to liedz zināmas saistības – piemēram, dzīvokļa īres maksa, kredīstaistības, atbildība par ģimeni un citi faktori, Poiša atgādina, ka ar šādu situāciju sastopas ikviens cilvēks, neraugoties uz viņa vecumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.