Foto-Shutterstock

Vai nieru kaite ir šķērslis peldei? 0

Nereti dzirdams brīdinājums nepeldēties aukstā ūdenī, lai neapsaldētu nieres – neiegūtu pielonefrītu jeb nieru bļodiņu iekaisumu. Patiesībā, kā skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas nefrologs Harijs Čerņevskis, šo slimību izraisa baktērijas, nevis pelde vēsā ūdenī vai pastaiga slapjā peldkostīmā. Tie tikai var radīt labvēlīgus apstākļus un veicināt slimības attīstību.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Pielonefrītu visbiežāk izraisa zarnu nūjiņas, kuras dzīvo mūsu zarnu traktā, dažreiz arī enterokoki vai citas baktērijas, kas dažādu iemeslu dēļ pa urīnceļiem nonākušas līdz nierēm, izraisot tur iekaisumu.

Visbiežāk ar pielonefrītu, tāpat kā ar apakšējo urīnizvadceļu infekciju – cistītu, slimo sievietes. Laikus sākot ārstēšanu, viņas ar slimību var tikt galā trīs četrās dienās. Vīrieši slimo retāk, viņiem arī ārstēšanās var ieilgt līdz pat divām nedēļām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Akūta pielonefrīta gadījumā parasti jūtamas stipras sāpes mugurā jostas rajonā, paaugstinās ķermeņa temperatūra, moka drebuļi, nereti var būt arī galvassāpes, slikta dūša un vemšana.

Neliekoties par slimību ne zinis, tā kļūst hroniska un uzliesmo no jauna divas trīs reizes gadā. Dažreiz nierēs izveidojas strutains abscess, kad nepieciešama pat operācija, vai arī hroniskā iekaisuma dēļ pasliktinās to darbība.

“Akūta pielonefrīta vai citu nieru slimību, kā arī hroniskas slimības saasinājuma periodā, protams, nevajadzētu peldēties jūrā vai ezerā, taču to var darīt hroniskas nieru kaites miera periodā,” stāsta nefrologs Čerņevskis. “Tikai ar vienu nosacījumu – ja ūdens temperatūra izvēlētajā ūdenskrātuvē nav zemāka par 20 °C. Slimības paasinājumus var arī provocēt pastaiga slapjos apavos, sēdēšana mitrā zālē vai uz vēsa akmens.”

Ārsts stāsta, ka cilvēki bieži vien domā – slimās nieres jāsaudzē, tādēļ arī karstā laikā dzer mazāk šķidruma. Tas nav pareizi – dienā jāizdzer līdz diviem litriem šķidruma (izņemot gadījumus, ja traucēta urīna izdale).

Lai izskalotu baktērijas no nierēm un urīnceļiem, nefrologs iesaka lietot ārstniecisko augu tējas, piemēram, no miltenājiem, bērza pumpuriem, tīruma kosas un baltdadža lakstiem, brūklenes lapām. Tomēr vislabākais profilaktiskais līdzeklis, viņaprāt, ir dzērvenes, kas lietojamas svaigā veidā, iekonservētas medū vai kapsulās.

Uzziņa


 Lai atklātu pielonefrītu, nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums urīna analīzei, kurā būs redzams baktēriju, leikocītu un olbaltumvielu daudzums.

Reklāma
Reklāma

 Nopietnākos gadījumos pacientam tiek paņemts arī urīna uzsējums uz mikrofloru, lai noteiktu šo mikroorganismu jutību pret antibakteriāliem līdzekļiem.

 Ir gadījumi, kad pacientam nepieciešams veikt nieru ultrasonogrāfijas vai rentgena izmeklējumu.