×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. maijs, 2013
Drukāt

Niezes sērga

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Vēlos uzzināt, kā pilnībā izārstēt kašķi aitu ganāmpulkā? Vai Bimectin iedarbojas uz psoroptozi, sarkoptozi un horioptozi? Ja ar divreizēju injicēšanu nav līdzēts, pēc cik ilga intervāla procedūru var atkārtot?
 Dzintars A.

 

Ja, pašķirot aitu vilnu, var pamanīt, ka vietām tā ir īsa, slikti turas ādā, uz ādas saskatāmas kreveles un brūces, ja dzīvnieki kasās, vajadzētu konsultēties ar veterinārārstu, noņemt ādas nokasījumus un aizsūtīt tos uz laboratoriju. Šādas pazīmes varētu liecināt par nopietnu, grūti apkarojamu slimību – kašķi.

Dzīvniekus apdraud dažādi zirnekļveidīgo kārtas parazīti, tostarp vairāku sugu ērces. Izplatītas ir ganību ērces, kas pārnes vienšūnas asins parazītu hemosporīdiju (liellopiem izraisa babeziozi, piroplazmozi, teileriozi un anaplazmozi), un kašķa ērces (zīdītāju matgrauži un putnu spalvgrauži). Kašķa ērces aktivizējas rudenī un ziemā, to attīstību veicina liels dzīvnieku skaits pārāk mazā platībā, tumšas un mitras telpas. Parazītu skartos dzīvniekus nomoka nieze un sāpes, ko izraisa ērču radītais ādas iekaisums.

Jautājumā minētais Bimectin šķīdums injekcijām ir jālieto precīzi tā, kā teikts zāļu aprakstā. Minētais preparāts paredzēts parazītu invāzijas profilaksei un ārstēšanai liellopiem, aitām un cūkām, to lieto arī kā palīglīdzekli kašķa ērču (Chorioptes bovis) un matgraužu (Damalinia bovis) apkarošanai, lai gan tad var gadīties, ka parazītus neizdodas izskaust pilnībā.

Lai likvidētu aitu kašķa klīniskās pazīmes un iznīdētu ērcītes, vajadzīgas divas injekcijas ar septiņu dienu intervālu. Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes lektore Anna Krūklīte gan izsaka varbūtību, ka niezes sērgai konkrētajā aitu ganāmpulkā ir cits ierosinātājs. Ja tā tomēr ir kašķa ērce, jāņem vērā, ka katrai parazītu sugai paredzēts cits apkarošanas līdzeklis, turklāt katrai no šīm sugām ir atšķirīga attīstība, jo vieni parazīti var būt jau pieauguši, bet citi vēl oliņas stadijā. Turklāt aitas berzējas gar sienām, uz tām paliek parazītu oliņas, pēc tam tās atkal nonāk vilnā.

Pilnībā atbrīvoties no parazītiem var vienīgi tad, ja liek lietā pilnu pasākumu kompleksu, izmantojot ne vien medikamentus, bet arī attīrot dzīvniekus un dezinficējot kūti ar šim nolūkam paredzētiem līdzekļiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+