×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. jūlijs, 2012
Drukāt

NĪN atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm plāno piemērot no 2014.gada

Foto-LETAFoto-LETA

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm plāno piemērot no 2014.gada. Izskatīšanai pirmdienas, 30.jūlija, Ministru kabineta komitejā iesniegtie grozījumi likumā par NĪN paredz nodokļa atvieglojumu 50% apmērā personām, kurām aprūpē ir trīs vai vairāk nepilngadīgi bērni vai bērni līdz 24 gadu vecumam, un personai vai tās laulātajam ar vismaz trijiem no šiem bērniem ir kopīga deklarētā dzīvesvieta.

NĪN nodokļa atvieglojumu paredzēts piemērot par dzīvojamo māju vai dzīvokli un tam piekrītošo zemi. NĪN atvieglojumu piemēros arī gadījumos, ja nekustamā īpašuma īpašnieks ir kāds no bērniem. Atvieglojumu nav paredzēts piemērot garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, kā arī dzīvojamo māju palīgēkām.

Plānots, ka NĪN atvieglojums daudzbērnu ģimenēm tiks piemērots automātiski – pašvaldība, nosūtot nodokļa maksāšanas paziņojumu, informāciju iegūs no valsts pārvaldes iestādēm. Tiks izmantoti dati no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts zemes dienesta un Tiesu namu aģentūras pārziņā esošām valsts informācijas sistēmām. Datu savietošanas tehniskā risinājuma izstrāde ir laikietilpīga, tāpēc NĪN nodokļa atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm paredzēts piemērot no 2014.gada, skaidro Finanšu ministrija (FM).

Lai nodrošinātu NĪN atvieglojuma daudzbērnu ģimenēm piemērošanu, nākamā gada budžetā vairākām institūcijām plānots piešķirt kopumā vairāk nekā 100 000 latu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrijai nākamā gada budžetā būs nepieciešami 79 000 latu, no kuriem 40 000 latu novirzīs Valsts reģionālās attīstības aģentūrai valsts informācijas sistēmas pilnveidošanai un uzturēšanai, bet 39 000 latu pārskaitīs Rīgas domei, lai segtu izdevumus par NĪN administrēšanas sistēmā nepieciešamajām izmaiņām. Šo sistēmu, kas atrodas Rīgas domē, izmanto arī citas pašvaldības. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei būs nepieciešami 20 000 latu, bet Tiesu administrācijai – 10 000 latu.

Valsts informācijas sistēmas uzturēšanai gan 2014., gan 2015.gadā Valsts reģionālās attīstības aģentūrai būs nepieciešami 5000 latu.

FM lēš, ka valstī vidējais aprēķinātais NĪN maksājums daudzbērnu ģimenēm būtu 10,23 lati gadā un ar atvieglojumu – 5,12 lati gadā.

FM sagatavotie grozījumi likumā par NĪN arī paredz, ka nākamgad pašvaldībām būs tiesības noteikt NĪN likmi no 0,2% līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, taču nodokļa likme varēs pārsniegt 1,5% robežu tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek atbilstoši uzturēts.

Piemēram, ja pašvaldība konstatē, ka būve netiek atbilstoši uzturēta, tai var piemērot nodokļa likmi līdz 3%. Grozījumi likumā par NĪN paredz, ka ar 2013.gadu nodokļa bāze šādiem objektiem tiek noteikta no lielākās kadastrālās vērtības – būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai būves kadastrālās vērtības.

Patlaban lauksaimniecības un lauku attīstības likums paredz pienākumu nodrošināt atbilstošu zemes izmantošanu un nepieļaut augsnes auglīgās kārtas iznīcināšanu vai kvalitātes pasliktināšanos. Ja zemes īpašnieks vai lietotājs šos pienākumus nepilda, par šo zemi var piemērot paaugstinātu nodokļa likmi līdz 3% no zemes kadastrālās vērtības. Turklāt jau pašlaik likumā noteiktā papildlikme neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamajai zemei tiks piemērota arī tad, ja pašvaldība izvēlēsies nodokļa likmi noteikt no 1,5% līdz 3%. Tādējādi, ja pašvaldība saistošajos noteikumos noteiks, ka neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamajai zemei tiek piemērota maksimālā nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apmērā, kopā ar likumā noteikto papildlikmi šai zemei piemērojamais nekustamā īpašuma nodoklis būs 4,5% apmērā, skaidro FM.

Likuma par NĪN grozījumu mērķis ir noteikt vienotus principus, kuri pašvaldībām jāievēro, nosakot NĪN likmes. Grozījumi paredz četrus principus, kuri jāievēro visām pašvaldībām: objektīva grupējuma princips, efektivitātes princips, atbildīgas budžeta plānošanas princips, prognozējamības un stabilitātes princips. Noteikti arī trīs izvēles principi, kurus pašvaldība var piemērot pēc saviem ieskatiem, – uzņēmējdarbības atbalsta princips, sociālās atbildības princips un teritorijas attīstības un teritorijas sakārtošanas princips. Taču sociālās atbildības princips pašvaldības būs obligāti jāievēro, piešķirot nodokļa atvieglojumus atsevišķām NĪN maksātāju kategorijām.

Grozījumi arī 2013. un 2014.gadā paredz pašvaldībām tiesības, izdodot saistošos noteikumus, piemērot nodokļa apmēra pieauguma ierobežojumu zemei vai saglabāt nodokļa apmēru zemei iepriekšējā gada līmenī, kā arī noteikt šī pieauguma ierobežojuma apmēru un piemērošanas nosacījumus. Tādējādi pašvaldībām ir radīta iespēja koriģēt nodokļa maksātājiem nodokļa slogu, ņemot vērā nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības attiecīgās pašvaldības teritorijā un tās iedzīvotāju maksātspēju, skaidro FM.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+