×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

Nino Katamadzes sakņu mūzika

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgā atgriežas par gruzīnu etnodžeza dīvu dēvētā dziedātāja Nino Katamadze. Kopā ar viņas pavadošo sastāvu “Insight”, grupu “Georgian Brass” un Gruzijas nacionālā orķestra galveno diriģentu Nikolasu Račveli gaidāmais koncerts notiks 16. aprīlī Rīgas Kongresu namā.

Džezs, roks, popmūzika, pat psihedēlija. To visu var atrast populārās gruzīnu dziedātājas Nino Katamadzes repertuārā. Viņa ir dzimusi Adžārijā, Gruzijas Dienvidu provincē, un šīs saknes atspoguļojas arī viņas raksturā un temperamentā. Nino uzsūkusi visu šīs lieliskās zemes skaistumu, transformējot to mūzikā, ko klausās visā pasaulē.

Pirmoreiz Nino uz skatuves kāpa jau četru gadu vecumā, bet koncertēt sāka, kad viņai bija septiņi gadi. 1990. gadā viņa iestājās Batumi Mūzikas institūta vokāla nodaļā. Mācību laikā un pēc tā viņa uzstājās kopā ar dažādām grupām, piedalījās daudzveidīgos muzikālos projektos. 1999. gadā viņa sāka sadarbību ar grupu “Insight”, kas atnes dziedātājai popularitāti dzimtenē un Krievijā, bet kopš 2002. gada brauciena uz Gruzijas dienām Lielbritānijā, kur viņa uzstājās “BBC” tiešajā ēterā, par Nino Katamadzes talantu jūsmo arī Eiropā. Viņu kontā ir pieci ierakstīti albumi, divi koncerta DVD, kā arī skaņu celiņi vairākām kinofilmām, jaunākā ir “Mājas gars” (Krievija, 2008).

Klausoties Nino Katamadzes mūziku, nerodas jautājumi: kas tā ir, pie kāda virziena tā pieder. Gruzijas dziedātāju Nino Katamadzi iesaka nevis pieņemt, bet “uzņemt”, turklāt lielās devās – kā profilaksi pret vientulību, zāles pret stresu, tinktūru pret agresiju un injekcijas pret skepsi.

Katamadzes daiļradi dēvē arī par “sakņu” mūziku, jo tā balstīta sajūtā, ka jebkuras labas dziesmas pamatā ir tautas dziesma. Dziesmas, kas ir uzrakstītas gruzīnu un bieži vien arī “putnu” valodā, pēc savas būtības ir kosmopolītiskas. Lai klausītos viņas radītā projekta “Insight” mūziku, nav jāzina gruzīnu valoda, jo dziesmu poēzija saklausāma arī starp vārdiem un rindām. Dziedātājas plūstošās balss unikāla faktūra vārdus itin kā atbrīvo no vārdu apvalka. Par viņu teic – Nino dzied nevis vārdus, bet jūtas.

Jaunas muzikālas tēmas Nino rada kopā ar projekta “Insight” grupas mūziķiem. Tās sastāvā muzicē Goča Kačeišvili (ģitāra), Uča Gugunava (basģitāra) un Davids Abuladze (sitamie instrumenti). Katra dziedātājas uzstāšanās ir spēcīga enerģijas plūsma, kas gremdē klausītāju īpašā psiholoģiskā stāvoklī. “Mēs nekad nesākam koncertu ar vienu un to pašu tēmu. Mūzika iznāk un sāk spēlēt pati, bet mēs tai tikai pievienojamies,” saka Nino.

Nino ir pazīstama arī kā savdabīgas improvizācijas virtuoze. Uz skatuves Nino un mūziķi veido vienotu organismu, pat pieredzējuši mūzikas cienītāji apbrīno kolektīva vienotību un saskaņotību, grupas spējas organiski apvienot pārbaudītas tēmas un ārkārtīgi brīvu improvizāciju. Šo saskaņu mēdz dēvēt par burvestību. Šajā procesā Nino vienmēr iesaista skatītāju, koncertos paziņojot: “Bez jums mūzikas nebūs!”

Varbūt noder

Koncerts: 16.IV 19.00

Biļetes: “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: 18 – 64.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+