×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
12. janvāris, 2012
Drukāt

No 1. februāra izmaiņas komepensējamo zāļu izrakstīšanas kārtībā

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

1. februārī – stāsies spēkā jauna kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču izrakstīšanas kārtība. Tā nozīmē, ka receptē būs norādīts nevis zāļu nosaukums, bet gan ķīmiskā aktīvā viela, un valsts kompensēs tikai lētāko attiecīgās grupas medikamentu.

 

Šo noteikumu stāšanos spēkā nespēja aizkavēt pat gada nogalē ministru prezidentam iesniegtais farmācijas nozares konsultatīvās padomes dalīborganizāciju aicinājums.

Lētāko zāļu princips no 1. februāra attieksies tikai uz pacientiem, kuriem kompensējamās zāles noteiktas diagnozes gadījumā izrakstīs pirmoreiz. Šajā gadījumā atkarībā no konkrētās diagnozes 50, 75 vai 100 % kompensāciju valsts segs tikai lētākajām zālēm no līdzvērtīgās efektivitātes medikamentu grupas.

Tikai tad, ja aptiekā izsniegtās lētākās zāles nedos vēlamo terapeitisko efektu, ārsts drīkstēs izrakstīt citu medikamentu, sākot ar nākamām lētākām attiecīgā vispārīgā nosaukuma zālēm, kam ir viena un tā pati aktīvā ķīmiskā viela. Ja pacients gribēs pirkt dārgākas zāles, to pilna cena būs jāapmaksā pašam.

Jaunie noteikumi stājas spēkā mēnesi vēlāk tikai tādēļ, ka kompensējamo zāļu sarakstu pārskata un atjauno reizi pusgadā (uz 1. janvāri un 1. jūliju), bet pērnā gada beigās vairāki komersanti bija iesnieguši vienādas zemākās cenas vienas grupas medikamentiem. Valdībai nekas cits neatlika, kā noteikumu stāšanos spēkā atlikt, taču – tikai uz mēnesi.

Pacientiem, kuri jau saņem kompensējamos medikamentus, zāļu izrakstīšanas kārtība paliks tāda pati kā iepriekš – ārsts varēs rakstīt konkrētu zāļu nosaukumu.

Latvijas Ārstu biedrības pārstāvis Alvils Krams zina teikt, ka tagad Latvija ir vienīgā Eiropas Savienības valsts, kur pacientam nav tiesību izvēlēties kompensējamās zāles, pat piemaksājot starpību…

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+