×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
24. septembris, 2012
Drukāt

No adoptētāja par aizbildni

Vai adopciju var pārformēt par aizbildnību? 
Lilita Trule Rēzeknē

 

Adopcijas kārtību Latvijā reglamentē Civillikuma 162. – 176. pants, Civilprocesa likuma 32. nodaļa un Ministru kabineta noteikumi “Adopcijas kārtība”, ar kuriem var iepazīties Labklājības ministrijas mājas lapā internetā: www.lm.gov.lv (sadaļas “Nozares politika” apakšsadaļā “Adopcija – Normatīvie akti”).

Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā referente Ivita Krastiņa precizē: Civillikuma 173. pants paredz, ka adoptētais bērns un viņa pēcnācēji attiecībā pret adoptētāju un viņa radiniekiem iegūst laulībā dzimuša bērna tiesisko stāvokli gan personiskajās, gan mantiskajās attiecībās. Ar adopciju bērnam izbeidzas radniecības attiecības ar bioloģiskajiem vecākiem un viņu radiniekiem, kā arī ar tām saistītās personiskās un mantiskās tiesības un pienākumi pret viņiem.

Civillikuma 168. pants pants nosaka: adopciju nedrīkst ierobežot ne ar kādiem nosacījumiem. Tostarp Civillikuma 175. pants paredz, ka adopciju var atcelt tiesa, ja pilngadīgais adoptētais ar adoptētāju par to vienojušies. Adopcija izbeidzas ar dienu, kad stājies spēkā tiesas spriedums.

 

Tātad, ja bērns ir adoptēts, adopciju tāpat vien pēkšņi nevar pārtraukt, ja vien nepastāv Civillikuma 175. pantā minētā vienošanās starp adoptēto un adoptētāju.

 

Aizbildnību nodibina pār nepilngadīgajiem, kad bez vecāku gādības palikušam bērnam ieceļ aizbildni. Ja nepilngadīgais ir adoptējams (vecākiem likumā noteiktajā kārtībā ir atņemtas aizgādības tiesības; vecāki miruši; tiesa konstatējusi, ka vecāku dzīvesvieta nav zināma; tiesa konstatējusi, ka pēc faktiskajiem apstākļiem vecāku piekrišana nav iespējama kāda pastāvīga šķēršļa dēļ, piemēram, vecāki ir nezināmi, bērns reģistrēts kā atradenis) un ja tas atrodas aizbildnībā, aizbildnis var izteikt vēlmi adoptēt savu aizbilstamo.

Tādā gadījumā jāievēro Civillikuma 167. panta nosacījums, ka aizbildnis nevar adoptēt savu aizbilstamo, kamēr viņš nav nodevis attiecīgo norēķinu un nav atlaists no aizbildnības. Tas nozīmē, ka uz adopcijas laiku, nepilngadīgajam ieceļ citu aizbildni un bijušais aizbildnis (kurš izteicis vēlmi bērnu adoptēt) uzsāk bērna adopcijas procesu.

Taču jautājums šajā gadījumā ir pretējs – kā no adoptētāja kļūt par aizbildni. Lai uz to varētu atbildēt, jāzina precīzāka informācija, tāpēc lūdzam sazināties ar ministriju, rakstot uz e-pastu: ivita.krastina@lm.gov.lv vai zvanot pa tālruni 67021649.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+