×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
7. jūnijs, 2013
Drukāt

No amputācijas glābj cilmes šūnas

Foto - LETAFoto - LETA

Šonedēļ Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā veikta Baltijā pirmā cilmes šūnu transplantācija trim pacientiem, kuriem ir nosprostoti kāju asinsvadi un draud amputācija.


 

Cilmes šūnas tika ņemtas no pašu pacientu kaulu smadzenēm, īpaši apstrādātas un pēc tam ar 40 – 50 injekcijām ievadītas kājas muskulī. Cilmes šūnas sekmē artēriju veidošanos un uzlabo asinsriti, tādēļ slimo kāju iespējams glābt un izvairīties no amputācijas (Latvijā veic apmēram 1000 kāju amputāciju gadā).

Šī metode pasaulē tiek lietota jau vairākus gadus, bet Baltijas valstīs – pirmo reizi. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas mediķiem to apgūt palīdzēja asinsvadu ķirurgs Bertolds Amans no Hamburgas (Vācija).

Pēc 65 gadu vecuma daudziem cilvēkiem attīstās perifēro artēriju slimība, kuras biežākās izpausmes ir sāpes kājās staigājot vai arī miera stāvoklī, audu nekroze, čūlu veidošanās. Aptuveni 10% pacientu nav iespējams veikt ķirurģisku asinsvadu rekonstrukciju, tāpēc tiem varētu palīdzēt cilmes šūnu transplantācija jeb ievadīšana vietās, kur maģistrālās artērijas ir slēgtas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+