×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
7. februāris, 2013
Drukāt

No arhīva pazudis dokuments par PSRS eksistences beigām

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

No arhīva ir pazudis vēsturisks dokuments, ar kuru 1991.gada decembrī tika pasludinātas Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) eksistences beigas, paziņoja tālaika Baltkrievijas vadītājs Staņislavs Šuškevičs.

Šuškevičs konstatēja šī dokumenta pazušanu, strādājot ar saviem memuāriem. “Ir grūti noticēt šāda līmeņa dokumenta pazušanai, bet tas ir fakts,” viņš pavēstīja ASV ziņu aģentūrai “Associated Press” (AP).

Šuškevičs pauda uzskatu, ka šis dokuments ir nozagts ar iespējamu nolūku to pārdot kādam kolekcionāram.

Baltkrievijas valdības un Neatkarīgo valstu sadraudzības (NVS) amatpersonas apstiprināja, ka viņu rīcībā ir tikai šī dokumenta kopijas. “Mēs nezinām, kur ir oriģināls,” sacīja NVS arhīvu departamenta vadītājs Vasilijs Ostreiko.

1991.gada 8.decembrī Šuškevičs, Krievijas prezidents Boriss Jeļcins un Ukrainas prezidents Leonīds Kravčuks slepenās sarunās valdības medību namiņā Belovežas gāršā Baltkrievijā parakstīja “Vienošanos par Neatkarīgo valstu sadraudzības dibināšanu”. Vienošanās tekstā tika pasludināts, ka “PSRS ir beigusi eksistēt kā starptautisko tiesību subjekts un ģeopolitiska realitāte” par spīti Padomju Savienības prezidenta Mihaila Gorbačova mēģinājumiem saglabāt šo valsti.

NVS dalībvalstis sākotnēji bija tikai Baltkrievija, Krievija un Ukraina, bet 1991.gada decembrī šai organizācijai pievienojās vēl deviņas bijušās PSRS republikas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+