Foto – Timurs Subhankulovs

No centrālapkures tik viegli neaizbēgt
 0

Dzīvoju daudzstāvu namā privatizētā dzīvoklī. Nespēju samaksāt rēķinus par centrālapkuri, tāpēc jau labu laiku gudroju, kā ierīkot dzīvoklī lētāku apkuri. Vai to drīkst ierīkot? Ja drīkst, kā rīkoties? Vai pēc tam man kaut kas būs jāmaksā par centrālapkuri?
 Arvīds Antons 
Salaspils novadā


Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Dzīvokļa īpašuma likumā noteikts, ka daudzdzīvokļu namos īpašnieks drīkst pārbūvēt viņam piederošu atsevišķu īpašumu, ja tas neskar kopīpašumā esošo ēkas daļu vai citus dzīvokļu īpašumus. Tā kā kopīpašumā esošā daļa cita starpā ir arī namā ierīkotā centrālapkure, citas apkures ierīkošanai vienā atsevišķā dzīvoklī nepieciešama pārējo dzīvokļu īpašnieku piekrišana. Lai to ierīkotu vienā atsevišķā dzīvoklī, jāpiekrīt vairāk nekā pusei dzīvokļu īpašnieku.

Tā kā rēķinus par apkuri un par citiem komunālajiem pakalpojumiem dzīvokļu īpašniekiem piesūta apsaimniekotājs, par citas apkures ierīkošanu jāpaziņo arī viņam. Salaspils novada domes priekšsēdētāja vietniece juridiskajos jautājumos Ieva Miļūna teic, ka pašvaldība nav izdevusi saistošos noteikumus, kas dzīvokļu īpašniekiem aizliegtu atslēgties no centrālapkures. Taču citās pašvaldībās ir šādi noteikumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Salaspils novada pašvaldības būvvaldes vadītājs Valērijs Sičovs iesaka apdomāt, vai dzīvokļa īpašniekam atmaksājas citas apkures ierīkošana. Dzīvokļa atslēgšana no centrālapkures jāsaskaņo ar siltuma piegādātāju – pašvaldības uzņēmumu “Salaspils siltums”. Jāpasūta pārbūves tehniskais projekts, kas jāsaskaņo būvvaldē, tāpat jāatrod pietiekami prasmīgs būvētājs.

Ja nolemts turpmāk apsildīt dzīvokli, piemēram, ar dabasgāzi, pārbūve neizbēgami skars arī citus dzīvokļus. Gāzes apkures ierīkošanai nepieciešams dūmvads, taču daudzos namos ir izbūvētas tikai gaisa ventilācijas ejas, kas nav piemērotas dūmgāzu izvadīšanai.

Pašvaldības uzņēmuma “Salaspils siltums” ekspluatācijas nodaļas vadītājs Igors Guščins teic, ka nevienā no 200 daudzstāvu namiem, kuriem uzņēmums piegādā siltumu, dzīvokļos nav ierīkota cita apkure. “Ja nu vien kāds to izdarījis patvaļīgi, par ko mēs nevaram zināt” viņš saka. Tāda gan ir ierīkota atsevišķos dzīvokļos Rīgā, bet ne pie kā laba neesot novedusi. Kā viņš skaidro, viena dzīvokļa atslēgšana izjauc dzīvojamā nama centrālapkures sistēmas hidraulisko līdzsvaru, tādējādi nepieciešama šīs sistēmas pārbūve un pārregulēšana. Bet tad tā būs uz nama iedzīvotāju rēķina.

Iedzīvotāji maldīgi domā, ka, ierīkojot savos dzīvokļos citu apkuri, par centrālapkuri viņiem vairs nemaz nebūs jāmaksā. 2008. gada 9. decembrī izdotajos Ministru kabineta noteikumos ir aprakstīta kārtība, kā daudzdzīvokļu namos dzīvokļu īpašnieki maksā par siltumu, ūdensapgādi, kanalizāciju, asenizāciju, sadzīves atkritumu izvešanu un liftu, ja šos pakalpojumus saņem ar pašvaldības apsaimniekošanas uzņēmumu starpniecību.

Ja atsevišķā dzīvoklī ir ierīkota cita apkure vai ja tajā nelieto centralizēti sagatavoto karsto ūdeni, tad tā īpašniekam tik un tā jāmaksā par mājas koplietošanas vajadzībām patērēto siltumu atbilstoši siltumapgādes speciālista izstrādātajam un ar pārvaldnieku saskaņotajam aprēķinam, proporcionāli dzīvokļa platībai piekrītošajai kopīpašuma domājamai daļai.

Reklāma
Reklāma

Tiesa, tā būs procentuāli mazāka nekā tā, ko par siltumu maksā pārējie nama iedzīvotāji, kuru dzīvokļos nav ierīkota alternatīva apkure. Tādējādi uz vienā dzīvoklī ierīkotās citas apkures rēķina siltuma rēķini var pieaugt citiem šā nama iedzīvotājiem.

Ekonomikas ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta mājokļu politikas nodaļas vadītājs Mārtiņš Auders piebilst, ka par siltumu kaut kas būs jāmaksā tik un tā, pat ja no centrālapkures atslēgtais dzīvoklis pēc tam vispār netiek apkurināts. Tāpat būs jāmaksā arī tad, ja dzīvokļa īpašnieks nav noslēdzis ar apsaimniekotāju līgumu. Ja dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē ir izvēlējušies apsaimniekotāju un ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem, tad ikvienam šā nama dzīvokļa īpašniekam ir pienākums maksāt par siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem neatkarīgi no tā, vai ar apsaimniekotāju ir vai nav noslēgts līgums.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.