×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
13. oktobris, 2014
Drukāt

Vorkutas ieslodzīto apšaušanu nedrīkst aizmirst. Saruna ar vācu kara veterānu (18)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Pensionētais Vācijas Bundesvēra medicīnas dienesta virsnieks Horsts Henigs no Ķelnes, neskatoties uz gadiem, ir mundrs un runātīgs vīrs. Sevi Heniga kungs uzskata par laimīgu. Viņam izdevies izdzīvot situācijās, kur daudzi gājuši bojā: “Es izdzīvoju karā, izdzīvoju gulagā un izdzīvoju arī Vorkutas sacelšanās apšaušanā 1953. gadā.”

Jā, Henigs ir viens no salīdzinoši retajiem rietumniekiem, kas uz savas ādas izdzīvojuši visus staļiniskā režīma “labumus” un zina, ko nozīmē ieslodzījums Vorkutas lēģeros. Savu pieredzi viņš kā līdzautors aprakstījis vairākās grāmatās, kā vēstures entuziasts pētījis padomju gulaga vēsturi, vairākkārt strādājis Krievijas arhīvos, apmeklējis arī savu agrāko ieslodzījuma vietu Vorkutas nometni Nr. 10, kas apkalpoja ogļu šahtu Nr. 29. Tur pavadīts laiks no 1951. gada janvāra līdz 1955. gada martam, kad pēc Vācijas kanclera Konrāda Adenauera vēsturiskās vizītes PSRS beidzot nāca daudzu tūkstošu vācu karagūstekņu un ieslodzīto atbrīvošana. Heniga kunga piedzīvoto grāmatā “Vorkuta” aprak­sta arī “Latvijas Avīzes” lasītājiem labi pazīstamais somu publicists Juka Rislaki. Nākamgad šo grāmatu paredzēts izdot “LA” apgādā.

Horsts Henigs piedzima 1926. gadā kādā ciemā pie Eislēbenes, zemē, kam pēc pārdesmit gadiem bija jākļūst par padomju okupācijas zonu un Vācijas Demokrātisko Republiku. Otrajā pasaules karā Horstu iesauca 18 gadu vecumā. Viņš nonāca amerikāņu gūstā, tika transportēts uz gūstekņu nometni Anglijā, pēc tam atpakaļ uz dzimteni. Puisis iestājās Halles Mārtiņa Lutera universitātē un studēja medicīnu. Par līdzdalību pretpadomiski noskaņotu studentu grupā 1950. gada 10. martā viņu kopā ar pieciem līdzbiedriem, pēc čekas ziņotāja norādes, arestēja. Arestētāji un vēlākie pratinātāji Hallē bija padomju slependienesta pārstāvji un arī militārais tribunāls, kas Horstam Henigam piesprieda 25 gadus labošanas darbu, bija padomju. Tajā pašā gadā bijušais medicīnas students arestantu vagonā sāka ceļu uz soda izciešanas vietu PSRS, caur Brestu un Maskavu uz Vorkutu.

“Nometnē Nr. 10 kopā ar mani bija vēl kādi 3000 ārzemnieki – japāņi, ķīnieši, franči, spāņi, austrieši, dienvidslāvi, somi, poļi, ukraiņi, baltkrievi, ebreji, kaukāzieši. Mēs, vācieši, bijām ap simtu. Nometnē sastapu arī divus amerikāņu pilotus, kas bija notriekti virs Baltijas jūras. Tuvāk par viņiem gan neko neuzzināju. Brigādē, kurā mani ieskaitīja, bija vēl profesori Ošiņš un Bērziņš no Latvijas,” stāsta Heniga kungs. Ieslodzīto vidū bijis daudz intelektuāļu – studenti, profesori, inženieri. “Viņi par marksismu un ļeņinismu zināja daudz vairāk nekā tie krievu virsnieki, kas viņus apsargāja,” pavīpsnā mans sarunu biedrs.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Anna Žīgure? Kaut kur jau dzirdēta persona.

 2. Lielākais ļaunums ir krievu imperiālisms. Tas ir stutējis un motivējis carus (Ivanu Brismīgo), boļševikus (Staļinu) un krievnacistus (Pūķinu).

 3. … @ vainas apzinu un DDD … tiesi ta … !

  … Bet blakus relativam launuma SISTEMAM, CCCP un Grossdeutschlande jaatceras, KAS, kamdel un kad – ar ideologiju bazetam autoritatem ( Kapitalistiska Imperialisma, korumpeta Darvinisma, un Merksisma versijam …) iesaka Komunisma Kominterna sarikota pasaules meroga asinaino un kosmopolitanisko 1917.g. revoluciju Kievija… ( ari meginaja to pasu Latvija un Igaunija 1919 -1920, lai rastu piemeru IZPLANOTAI un NAKOSAI, Vacija ) … ar visam no ta tam izraisitam konsekvencem politiski zombeto pasaules politisko vaditaju mierpilsoniska un ievesta naivitates vide … un ka TAS ir spejis AR DIVU PASAULES KAROS IEGUTO VARU transformeties GLOBALISMA , kas atkal AR SAVAM PERSONIGAJAM AMBICIJAM apdraud pasaules mieru !…

 4. ari atceramies rumbulas mežu kur jus ebrejus šāvāt. kas intresanti kad paši šāva nevainigus civilos tad viss labi, bet ja sāk šaut uz gūstekņiem kas dunpojas tad tas ir slikti:) paša divkosiba acīs negriežas?

  • shaava abas puses. tikai atshkjiriiba, ka vieni shaava aktiivaas karadarbiibas laikaa un atziist, ka slikti dariijushi, bet otri shaavaarii peec aktiivaas karadarbiibas un neatziist, ka ir slikti dariijushi !

  • Židu fanātiķi domā, ka visa pasaule griežas tikai ap viņiem. Brīvību Palestīnai!

 5. Bismarks kā siļķu paveids.
  Bet kad apmeklēju Vāciju, Bismarck, tāda maizīte ar marinētuu siļķi un gurķi, bija viena no lētākajām un garšīgākajām uzkodām, tāds zivju hamburgers.

 6. Zemgalietis ārzemēs Atbildēt

  Vajadzētu arī vairāk izplatīt a. Vilerta grāmatu Ešalons uz Vorkutu.

 7. Pirmo reizi uzzinu par vācu studentiem kuri sestajā gadā pēc kara tiek notiesāti ar ievietošanu Vorkutas lēģeros. Par apšaušanu biju jau lasījis,bet domāju ,ka tie bija karagūstekņi . Gulaga nāves mašīnas daudzveidība ir neaptverama. Lai veselība Heniga kungam !

 8. Par vainas apziņu Atbildēt

  Pietiek rādīt vācu fašismu un krievu komunismu kā divus atšķirīgus veidojmus. Vienādības zīme starp šiem kriminālajjiem veidojumiem ir jāliek jau bērnudārzos. Mūsu vēsture tiek iznīcināta ar tādu cilvēku rokām kā tagadējais prezidents ‘miers un bērziņš’ un lembergveidīgajiem, kuri sēž uz naftas un gāzes kravas plūsmām.
  Krieviem ir jānes tāda pati vainas sajūta kā vāciešiem par pagātni, un tikai tad būs iespējams ar viņiem runāt

  • No kremleeniem vainas apzinju tu gaidiisi ilgi, bet, ak vai, cik veltiigi.

  • bet viņš jau nejut vainas apziņu Atbildēt

   par fašistu savārito, viš jūt pārestibas sajūtu ka pats dabuja izbaudit šādu medusmaizi

   • viņam NAV jājūt vainas apziņu! Atbildēt

    Fašisms ir Krievijā un vēl nav beidzies. 80 koncentrācijas nometnes Krievijā, .. , pieslēdz pie štekera smadzenes un tad raksti!

  • Komunisti neatzīs vainu pat yz ceļiem nospiesti! viņiem kā jau pērtiķu sugai nav domāšanas, tie saprot tikai kulaku purnā vai nāvi.

 9. Pietiek rādīt vācu fašismu un krievu komunismu kā divus atšķirīgus veidojmus. Vienādības zīme starp šiem kriminālajjiem veidojumiem ir jāliek jau bērnudārzos. Mūsu vēsture tiek iznīcināta ar tādu cilvēku rokām kā tagadējais prezidents ‘miers un bērziņš’ un lembergveidīgajiem, kuri sēž uz naftas un gāzes kravas plūsmām.
  Krieviem ir jānes tāda pati vainas sajūta kā vāciešiem par pagātni, un tikai tad būs iespējams ar viņiem runāt

 10. Nu pieņemsim,vācieši arī sevišķi neceremonējās ar ieslodzītajiem.vajag objektīvi abas puses skatīt!

  • tu tur biji klāt??????? ka vari rakstīt – vācieši neceremonējās, tieši vācieši ceremonējās, viņi neaiztika nevienu mierīgo iedzīvotāju nekad! protams, ja karaspēks iet garām, nevajag taisīt pašiem sūdus, tad gan atrāvās.

 11. (SC).Lielkrievu nacionlsociālistiskā boļševiku partija,darīs visu iespējamo lai Latvieš atgriestos VORKUTĀ

Draugiem Facebook Twitter Google+