Foto-LETA

No cūku urīna plāno ražot šķīdumu izplūdes gāzu absorbēšanai 0

Cūkkopības kompleksā “Miķelāni” Salas novadā no cūku urīna plānots ražot karbamīda šķīdumu, ko varētu izmantot izplūdes gāzu absorbēšanā, raksta “Dienas Bizness”.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

“Šī tehnoloģija nozīmē, ka cūkas urīns tiek filtrēts caur nelielu filtru jau molekulu līmenī. Šī ir inovācija un pagaidām vienīgā tehnoloģija, kas pilnībā pārstrādā mēslus un var sevi atpelnīt,” sacīja projekta īstenotāja SIA “Micro Tech Baltic” valdes loceklis Tomass Žukovskis.

Projektu īsteno SIA “Micro Tech Baltic” sadarbībā ar “Miķelānu” kompleksu, un ražošanas procesā paredzēts izmantot Dānijas uzņēmuma “Green Tech Holding ApS” izmantoto jauno tehnoloģiju. Patlaban pasaulē nopērkamais karbamīds visā pasaulē tiek ražots no dabasgāzes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīga tehnoloģija tiek izmantota vienā cūku fermā Dānijā, taču tur apjomi ir ievērojami mazāki – aptuveni 2000 cūku, kamēr “Miķelānos” tiek turētas 30 000 cūkas, līdz ar to šis būs pasaulē lielākais komplekss, kas izmantos šo jauno tehnoloģiju. Vienlaikus, viņš norāda, ka “Miķelānos” saražotais apjoms nebūs tik liels, lai ietekmētu pasaules tirgu.

“Micro Tech Baltic” valdes loceklis Tomass Žukovskis stāsta, ka darbs pie šīs teholoģijas ieviešanas jau ildzis vairāku gadu garumā kopš 2007.gada, un kopējie ieguldījumi šajā projektā sasniegs desmit miljonus eiro jeb 7,2 miljonus latu.

Cūku novietņu rekonstrukciju un būvdarbus par 1,06 miljoniem latu un mēslu krātuves izbūvi par 369 000 latu veiks SIA “Ošukalns celtniecība”.

Kā skaidro “Miķelānu” kompleksa īpašnieka AS “Jēkabpils labība” valdes priekšsēdētājs Varis Sīmanis, nepieciešams veikt grīdu rekonstrukciju, jo ar esošajām tehnoloģijām urīna savākšana nenotiek pietiekami ātri. Projekta īstenošanu plānots pabeigt līdz oktobrim, kad varētu sākt ražot jauno produktu. Ik mēnesi paredzēts saražot aptuveni 200 tonnas karbamīda šķīduma.

Kā stāsta Žukovskis, pasaulē karbamīda tirgus ir augošs, un to izmanto gan automašīnu dzinējos, gan farmācijā, kosmētikā un lauksaimniecībā. Vienlaikus tiek pieļauts arī rezerves variants – saražotā karbamīda šķīduma izmantošanu mēslošanā.

“Micro Tech Baltic” ir viens no uzņēmumiem, kas jaunas ražošanas līnijas izveidei saņēmis Eiropas savienības atbalstu.

Līdzīgs projekts tiek attīstīts arī SIA “Cirmas bekons” piederošajā cūkkopības kompleksā, kurā mājo 20 000 cūku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.