×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

Biju dauzoņa, tagad mērķēju uz lielo biznesu. Madonieša Kristiāna pieredze (10)

Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Kristiāns Lancmanis ar lepnumu rāda savu it kā vienkāršo, bet īstenībā asprātīgo un augstvērtīgo ražojumu – apģērbu aizsargmaisu jeb tērpu somu, ar kuru viņš nokļuvis uz Eiropas konkursa fināla pjedestāla.

UZZIŅA

Biedrība "Junior Achievement Latvija"
* Sabiedriskā labuma organizācija un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās.
* "JA Latvija" skolēnu mācību uzņēmumu programma sniedz iespēju skolēniem apgūt sava uzņēmuma izveidošanas un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos potenciālajiem klientiem.
* Vidēji 22% programmas absolventu ir jau iesaistījušies uzņēmējdarbībā.

“Ja pat visu ekonomikas mācību grāmatu iemācītos no galvas, tik un tā man ne tuvu nebūtu tik daudz zināšanu un prasmju, pie kādām esmu ticis kā praktiskās biznesa izglītības programmas apguvējs,” saka viens no uzņēmīgākajiem Latvijas jauniešiem Kristiāns Lancmanis.

Augstskolu iekārots

Mācīdamies Madonas Valsts ģimnāzijā, viņš pāris gadu laikā no nepaklausīga skolnieka kļuvis ne vien par valsts mēroga titulu “Gada labākais skolēns ekonomikā 2016” un “Gada jaunais uzņēmējs 2016” ieguvēju, bet arī par lauru plūcēju Eiropas skolēnu mācību uzņēmumu konkursa finālā Berlīnē. Tur 37 valstu konkurencē ar Madonas skolēnu mācību uzņēmuma “Simple +” it kā ļoti vienkāršo, bet īstenībā daudzfunkcionālo augstas kvalitātes ražojumu – apģērbu aizsargmaisu jeb tērpu somu – izcīnīta otrā vieta. Sava uzņēmuma nodibināšanu paātrinājis tas, ka uzņēmīgais skolnieks ieguvis 1500 eiro Madonas novada pašvaldības biznesa ideju konkursā “Madona var labāk”. Somas apģērbu pārnēsāšanai un glabāšanai, kurām ar dažām rokas kustībām var izmainīt izmēru un kas šūtas no ūdens necaurlaidīga materiāla, ir papildinātas ar noņemamām kabatām un gaismas atstarotājiem. Pēc tām īpaši liels pieprasījums ir no deju un koru kolektīviem, kā arī tautastērpu īpašniekiem. Kristiāns skaidro, ka pluszīme uzņēmuma nosaukumā ir tāpēc, ka būtībā vienkāršais ražojums, ņemot vērā jaunas un jaunas klientu vēlmes, atkal un atkal tiek uzlabots un pilnīgots.

Tikko puisis kļuvis par Rīgas Ekonomikas augstskolas studentu, nu sava uzņēmuma vadīšana būs jāsavieno ar studijām. Kristiāns it kā starp citu ieminas, ka pēdējā gada sasniegumu dēļ vairākas augstskolas viņam piedāvājušas apmaksātas studijas, par ko daudzi citi jaunieši, protams, no prieka lēktu gaisā. Kristiāns gan negaidīti stingri nosaka: “Bet es visām augstskolām atteicu, jo jau agrāk biju nolēmis, ka studēšu Rīgas Ekonomikas augstskolā, kur gan ir liela studiju maksa, toties, manā skatījumā, tā ir labākā biznesa augstskola ne vien Latvijā, bet arī visā Baltijā. Atteicos arī no iespējas, ka vecāki varētu krāt naudu studiju samaksai, jo izmantošu gan studentu kredītu ar ļoti izdevīgām procentu likmēm, gan naudu, ko pats nopelnu savā uzņēmumā.”

Kristiāns jau laikus gatavojies iestājpārbaudījumiem izvēlētajā augstskolā. Jau iepriekš noskaidrojis, ka būs gan jākārto ļoti grūts eksāmens matemātikā, kas prasīs zināšanas arī augstākās matemātikas līmenī, gan jāiztur ne mazāk grūta intervija, viņš papildus mācībām Madonas Valsts ģimnāzijā savas zināšanas paplašinājis un nostiprinājis kursos Rīgas Biznesa skolā, kā arī apguvis praktiskās zinības biznesa izglītības biedrības “Junior Achievement Latvija” (“JA Latvija”) Līderu programmā. Arī tas vēl licies par maz, tāpēc meklējis un studējis grāmatas par pasaules līmeņa uzņēmēju dzīves un darba pieredzi, atziņām un ieteikumiem, arī kļūmēm un to, kā tām tikt pāri.

Jādzīvo un jāmācās citādi

No kurienes tāda centība, mērķtiecība, izturība? “Pirmie lielākie grūdieni, ka jādzīvo un jāmācās citādi, manā apziņā notika aptuveni pirms pusotra gada, kad Madonas Valsts ģimnāzijā kopā ar diviem klasesbiedriem izveidojām praktiskās biznesa izglītības biedrības “JA Latvija” skolēnu mācību uzņēmumu “Simple +”. Kļuvu par tā vadītāju un sāku sadarbību ar skolēnu mācību uzņēmumu konsultanti, ekonomikas skolotāju Ivetu Vabuli. Tobrīd vēl īsti neapjautu, ka savam tālākajam izglītošanās ceļam esmu izvilcis laimīgo lozi, jo skolotājas personā biju ieguvis ne tikai lielisku padomdevēju, kura valsts konkursā jau agrāk bija izcīnījusi titulu “Gada labākais skolēnu mācību uzņēmumu konsultants”, bet arī spēcīgu personību, kura nebaidās no neparastām idejām un risinājumiem.” Reizēm abi pamatīgi strīdējušies, bet tad ienācis prātā, ka varbūt tieši tā vajadzētu notikt izglītošanai – skolēnam pierādot savu taisnību vai risinājuma variantu, skolotājam – savu. Kristiāna un skolotājas strīdi bijuši ļoti vērtīgi, īpaši tādēļ, ka gandrīz vienmēr izkristalizējies trešais risinājuma variants, kas izrādījies 
vislabākais.

Kristiāns atzīst, ka viņa izaugsmē liela loma bijusi arī ģimenes sapratnei un atbalstam viņa centieniem – īpaši no tēva Linarda Lancmaņa, Madonas uzņēmēja, puses, kā arī Madonas Valsts ģimnāzijas un Rīgas Biznesa skolas radošajiem pedagogiem. Patiesībā jaunietis uzdrošinājies pārvilkt svītru sabiedrībā valdošajam pieņēmumam, ka pie mums, Latvijā, jau neko nevar, viss iet uz iznīcību un jāpārceļas dzīvot uz kādu ārvalsti. Viņš stingri pasaka: “Neskriešu ne uz Vāciju, ne Dāniju, ne kādu citu iedomāto laimes zemi, savu dzīvi veidošu stipru un pārtikušu tepat Latvijā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Puika ielīmējis sev leduszilas lēcas, pasniedzis sūdu pa robotu….. Mazam bērnam lielas problēmas, tā man šķiet. Jā, un plus – tas idiots (citādi domājošais) var sākt slepkavot aiz idejiskām domu būšanām…

  Nāc ar mani parunāti vieglu pludmal`s gabaliņu…

 2. Tētis paskaidroja: ja skuķis negrib, tad pasaki, kas esu es…. Dēliņ, tev visa Valmiera vaļā! Tikai par Cēsu Gunāru piemirsuši 🙁

 3. medijiem ir aptrūcies ko rakstīt, maisi, kas ir mega bizness valsts kasē ienesuši 100eur par 2015.gadu.
  tanī pašā laikā mūsu nodokļu nauda, no “Madona tērē labāk” ir vienkārši dāvana, jo projektu vada ūdensgalvas, reāli paši viņi neko nevērtē, paklausās ko citi saka un tā mētājas ar naudu, gan jau vina mamma Madonas PII vadītāja arī aizlika labu vārdinju domē.;D

  un kur nu vēl slaveno biznesmeni Linardu vēl pieminēt. ;D VHV jau sen uz burbuli iet, brīnos kā vēl velk, strādnieki mainās tur ik pa mēnešiem, algas tur maksā kā pagadās,–pilnu uzreiz???, daļu tik, a kādam vsp aizmirst izmaksāt. ?? Ārā tur vēl kadreiz tirgojās lietotas ā/m, tagad nevienas.

  MHMM un tā dīvaini, SMU startējas kā komanda, ne jau viens cilvēks sasniedz visus rezultātus, laikam šoreiz biedri tika atstumti malā- laikam jau tiešām biznesā draugu nav, bet ar viena spēkiem tas netika sasniegts, tas ir vnk loģiski.

  Esmu tevi redzējis, gailis tu esi, ietiepīgs, ne jau tur aprēķina cilvēks.

 4. Macis, Kristiāns !!! Tādu uzņēmīgu jauniešu Latvijai ajag vairāk ! Lai veicas !Notikti nopirkšu savam tautastērpam Tavu aizsargmaisu !!!

 5. Skaitās, ka viņš to apģērbu maisu ir izdomājis? Nošpikojis, es teiktu, Rietumeiropā tādi jau sen ir nopērkami. Iztīrīto apģērbu atvešanai no ķīmiskās tīrītavas, tas ir viens no veidiem, kā tos izmanto.
  Būtu pamēģinājis izgudrot jaunu, modernu slotu, vai? ha, ha

 6. Super puisis! Lai veicas studijās un rodas vēl jaunas biznesa idejas!

Draugiem Facebook Twitter Google+