×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. augusts, 2013
Drukāt

No dzimumzīmes līdz slimībai

36vaks4

Galvenais vaininieks agresīvākā ļaundabīgā audzēja melanomas attīstībā ir ultravioletais starojums. Zinātnieki pēta arī citus iemeslus.


 

Apmēram 10% ar melanomu saslimušo ģimenes vēsturē ir atkārtoti saslimšanas gadījumi, kas liecina par šā audzēja pārmantojamību. Bet nesen zinātnieki atraduši tiešu saistību starp melanomas attīstību un iedzimtību. Pētnieki pat atklājuši gēnus, kas ietekmē melanomas attīstību. Medicīnas zinātņu doktore, dermatoloģe Kristīne Azarjana savā zinātniskajā darbā pievērsusies augstas un zemas jutības melanomas gēnu CDKN2A un CDK4 izpētei. Pasaulē gēna CDKN2A mutācijas konstatētas diezgan bieži, taču Latvijā pētījuma laikā pārmaiņas šajā gēnā nav izdevies atklāt nevienam pacientam. Toties CDK4 gēna mutācijas ir ārkārtīgi retas – līdz šim pasaulē tās konstatētas tikai 11 ģimenēs, bet Latvijā izdevies atrast trīs ģimenes, kurās šī reti sastopamā gēna mutācija nodota tālāk jau piecās paaudzēs. “Tas liecina, ka Latvijā cirkulē augstas jutības melanomas gēns. Pacientiem, kas to pārmantojuši, melanoma izveidojas jau diezgan agrīni – trīsdesmit, divdesmit, pat sešpadsmit gadu vecumā. Turklāt bieži vien veidojas multiplas melanomas – vienai pēc laika seko nākamā.

Tomēr ne visās ģimenēs, kur saslimšana ar melanomu novērota atkārtoti, izdodas gēnos CDKN2A un CDK4 atrast mutācijas. Tas liek domāt, ka eksistē arī citi pašlaik vēl neatklāti augstas jutības melanomas gēni. Zemākas jutības gēnos pārmaiņas sastopamas daudz biežāk, taču tās saistītas ar ievērojami mazāku slimības attīstības risku,” secina K. Azarjana.

Viņa pētījumā analizēja datus par gandrīz tūkstoš pacientiem, kas vienpadsmit gadus ārstējušies Latvijas Onkoloģijas centrā. Ģenētiskās analīzes tika veiktas 228 pacientiem. Darba tapšanā piedalījās arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs.

 

 

Par to, kā agrīni atklāt bīstamo ādas audzēju melanomu, kā pārsauļošanās ietekmē melanomas attīstību un kā no tās draudiem izvairīties, vairāk lasiet žurnāla “36,6 °C” maija numurā!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+