×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. jūnijs, 2012
Drukāt

No džutas maisa – līdz vasarīgai somai

Foto - Baiba Buceniece un Aija ElliņaFoto - Baiba Buceniece un Aija Elliņa

Ideja izlietotus kafijas maisus izmantot otrreiz un no tiem pašūt vasarīgas somas radās “Andrito kafijas grauzdētavas” īpašniekam Andrim Petkēvičam. Īstenot šo ieceri viņš uzticēja čaklajai rokdarbniecei rīdziniecei Aijai Elliņai.

 

Iztukšoti kafijas maisi nav pieejami katram, bet tikpat labi somas izgatavošanai var izmantot jebkurus citus džutas maisus. Šoreiz lūdzām Aiju parādīt, kā savām rokām izgatavot ērtu pludmales somu, kurā pietiek vietas gan dvielim un peldkostīmam, gan citiem sauļošanās piederumiem.

Vispirms jāizdomā, kādu šo somu vēlaties redzēt – pēc formas un lieluma. Tad ideju uzzīmē uz piegrieztņu vai milimetru papīra, izgriež. Džutas maisu pārgriež uz pusēm. Vienas somas izgatavošanai pietiek ar pusi maisa. Piegrieztni novieto uz maisa auduma, kas pārlocīts uz pusēm ar kreiso pusi uz augšu, apvelk ar krītu vai izkaltētu ziepju gabaliņu. Abas somas virsmas rūpīgi izgriež. Šo pašu piegrieztni novieto uz pārlocīta oderes auduma, apvelk, izgriež, apakšējā daļā iezīmē iešuvītes, sašuj. Oderei piešuj kabatiņas.

 

Skaties šūšanu soli pa solim FOTOGRĀFIJĀS šeit.

Piegrieztni novieto uz līmauduma, ar krītu apvelk, izgriež. Ar līmi pārklāto pusi liek virsū somas virsmas detaļām (kreisajā pusē), ar karstu gludekli nogludina, lai līmaudums pielīmējas. Šis materiāls maisa audumu padara saturīgāku, turklāt uz līmauduma melnā fona labāk izceļas džutas auduma raupjā faktūra. Apakšējā daļā abās pusēs iezīmē un pēc tam nošuj iešuvītes (1. att.).

Tur, kur paredzēts slēdzītis, divās vietās veido aptuveni puscentimetru garus iegriezumus, caur tiem izbāž magnētiņa ķepiņas, uzliek pamatni un ķepiņas noloka (2. att.). Tāpat vajadzīgajā vietā piestiprina otru magnētiņa pusi (3. att.).

Iepriekš sašūto somas virspusi un oderi apgriež uz otru pusi, saliek ar labajam pusēm kopā un sašuj (4. att.), vienā sānu malā atstājot nelielu atveri. Izvelkot caur šo atvērumu, somu apgriež uz otru pusi, atvērumu pēc tam aizšuj.

Soma nevar iztikt bez rokturiem, tāpēc nu gatavosim tos. Aija šim nolūkam izvēlējusies piecus centimetrus platu pieskaņotas krāsas brezenta auduma lenti. No tās nogriež divus 60 cm garus gabalus, lai somu varētu nēsāt uz pleca. Lentes abus galus apdedzina ar sērkociņu, lai neirst, un piešuj (5. att.). Soma nu ir gatava, bet Aija to vēlas padarīt romantiskāku, izrotājot ar ziedu.

Uz džutas auduma uzzīmē piecus diezgan lielus apļus (diametrā 6 cm). Ja nav cirkuļa, šim nolūkam var izmantot lielu ūdens glāzi (6. att.) vai citu trauku. Katru apli saloka četrās daļās, gar augšējo līniju ar retiem dūrieniem ieloka diegu (7. att.), savelk, diegu nostiprina. Tā vienu pēc otras izveido vēl četras ziedlapiņas. Tās visas sašuj kopā, izveido aplīti un sastiprina. No gaiši brūna filca izgriež divus aplīšus un piešuj pie ziedlapiņām – vienu virspusē, otru apakšā. Ziedu rotā ar koka vai plastmasas pērlītēm dabas toņos. Spožas pērles pie džutas auduma nepiederas. Nu somu varam likt plecā un doties uz pludmali baudīt vasaru, bet Līgo vakarā tā labi noderēs Jāņu cienasta līdzņemšanai.

Ja pašam šūt somu nav laika vai slinkums, šo un citas džutas auduma somas, kā arī svaigi grauzdētu kafiju var nopirkt “Andrito kafijas grauzdētavā” Rīgā, Mūkusalas ielā 73.

 

 

Materiāli un instrumenti: PasuRokam8

• džutas maiss

• līmaudums, filcs

• kokvilnas audums oderei

• magnētiņš aizdarei

• brezenta lente rokturiem

• diegs, šķēres, krīts vai ziepes, kniepadatas

• gludeklis, šujmašīna.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+