×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
18. marts, 2015
Drukāt

No ERAF viedokļa Stradiņa slimnīcas būvprojekta riska pakāpe ir visaugstākajā līmenī

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvdarbi patlaban ir apturēti. Šobrīd izpildīta viena ceturtā daļa no kopējā būvniecības līguma apjoma.

No Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējuma apguves viedokļa pašlaik Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas būvniecības projekta riska pakāpe ir pakāpusies uz visaugstāko līmeni, intervijā aģentūrai LETA sacīja Finanšu ministrijas (FM) Eiropas Savienības (ES) fondu uzraudzības departamenta direktore Diāna Rancāne.

Kopējais slimnīcai ieplānotais ES fondu finansējums ir 24 miljoni eiro. Pašlaik nav iespējams pateikt, vai slimnīcai šis finansējums būs pieejams pilnā apmērā, jo nav skaidrības, kā turpmāk ritēs būvprojekts un kādus maksājumus ir iespējams veikt līdz gada beigām.

FM amatpersona skaidroja, ka viss finansējums, ko slimnīca varētu šim projektam izmaksāt līdz šī gada beigām par reāli padarītiem taustāmiem darbiem, varētu būt līdzfinansējams no ES fondiem, ja vien Latvija ne vēlāk kā līdz 2019.gada martam ar noteiktām procedūrām pierāda Eiropas Komisijai (EK), ka ir sasniegts projekta mērķis. Taču pašlaik nav pārliecības par to, vai līdz 2019.gada martam būs iespējams nodrošināt projekta funkcionalitāti.

Rancāne vērsa uzmanību, ka lielajiem ES fondu finansētajiem projektiem ir nepieciešams EK lēmums par atbalsta sniegšanu un ka Stradiņa slimnīcas gadījumā EK lēmumam ir jābūt ne vēlāk kā līdz šī gada beigām. Lai EK pieņemtu lēmumu par Stradiņa slimnīcas projektu, komisijai ir jāsaņem Latvijas priekšlikums projekta finansēšanai. Stradiņa slimnīcas projekta gadījumā šāds priekšlikums līdz šim nav EK iesniegts. Seši mēneši ir ātrākais laiks, kādā EK varētu izskatīt un apstiprināt Stradiņa slimnīcas projektu, tāpēc Latvijas priekšlikumam finansēt projektu ir jābūt gatavam vēlākais līdz jūlija sākumam. Tas nozīmē, kas pašlaik ir palicis maz laika, lai slimnīca saprastu situāciju ar būvniecības problēmām un saprastu, vai un kādi ir finansējuma avoti visa Stradiņa slimnīcas projekta īstenošanai – ne tikai jaunā korpusa būvniecībai, bet arī funkcionalitātes nodrošināšanai, aprīkojuma iegādei.

FM pārstāve informēja, ka iepriekš jau gadu ar slimnīcu ritēja sarunas par projekta priekšlikuma gatavošanu, projekts virzījās uz priekšu un bija gatavs sūtīšanai uz EK pagājušā gada beigās, taču tad atklājās būvniecības problēmas, un process tika nobloķēts.
Tagad ir daudz neskaidrību gan par laika plānu, gan par finansiālo ietekmi, atzina amatpersona. “No ERAF viedokļa Stradiņa slimnīcas projekta riska pakāpe ir pakāpusies līdz augstākajam līmenim. Nav skaidrs, vai paspēsim iesniegt EK priekšlikumu apstiprināšanai. Nepietiks ar to, ka būsim veikuši maksājumus. Ja EK nebūs apstiprinājusi projektu, tad tas vairs nebūs ERAF finansēts projekts, bet nacionāls projekts,” sacīja Rancāne. Viņa atzina, ka pašlaik ir jautājums, vai, nesaņemot no EK sākotnēji plānotos 24 miljonus eiro, 10 miljonus eiro vai citu summu, ko varētu deklarēt līdz gada beigām, Stradiņa slimnīcas projektu var turpināt un kādi ir risinājumi.

Pašlaik slimnīca ir izmaksājusi būvniekam par padarītajiem darbiem aptuveni 10-13 miljonus eiro. No šīs summas gan jārēķina ERAF finansējuma un nacionālā finansējuma proporcija.
Ja izrādīsies, ka Stradiņa slimnīcas projektam plānotie 24 miljonus eiro tomēr nebūs deklarējami ERAF līdzekļu saņemšanai, tad deklarējamo projektu apjomā automātiski iekritīs citi projekti. Šāds risinājums ir iespējams, jo valdība iepriekš uzņēmusies valsts budžeta virssaistības jauniem papildu projektiem, stāstīja ministrijas pārstāve.

FM amatpersona atzīmēja, ka par Stradiņa slimnīcas projekta finansējumu Veselības ministrijai ir jāsniedz argumentēts un pamatots priekšlikums, kādu finansējuma apmēru slimnīca var novirzīt projektam, kāds ir trūkstošais finansējums. Ja tiek domāts par papildu nepieciešamu finansējumu, tad par to būtu jālemj valdībai.

Kā ziņots, valdība nākamnedēļ varētu skatīt Veselības ministrijas ziņojumu par Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības un iekārtošanas finansējuma jautājumiem. Ziņojumā izklāstīta nepieciešamība no valsts budžeta piešķirt Stradiņa slimnīcai 6,3 miljonus eiro zaudējumu segšanai, kas radušies laikā, kad daļa no valsts galvotā aizdevuma slimnīcas jaunā korpusa būvniecībai tika ieguldīta “Latvijas Krājbankā”, bet bankas darbība tika apturēta, un ieguldītā summa tika zaudēta.

Pašlaik Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecība ir apturēta, jo objektā tika konstatētas deformācijas. Tiek vērtēta iespēja novērst deformācijas un atsākt būvdarbus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+