LETA

No Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem izsmeltas un neitralizētas 9500 tonnas indīgo vielu 0

No Inčukalna sērskābā gudrona dīķiem līdz šim ir izsmeltas un neitralizētas 9500 tonnas indīgo vielu jeb aptuveni trešdaļa kopējā apjoma, aģentūrai LETA pastāstīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš (“Visu Latvijai!”-TB/LNNK).

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Patlaban ik dienu no gudrona dīķiem tiek izsmeltas un jaunbūvētajā rūpnīcā pārstrādātas 70 tonnas. SIA “Skonto būve” ir pilnībā pabeigusi infrastruktūras izbūves darbus, tāpēc jau tuvākajā laikā vācu speciālisti darbu organizēs divās maiņās, lai iekļautos noteiktajos termiņos.

Naudiņš uzsvēra, ka ļoti uzticas vācu punktualitātei un precizitātei. Viņš arī norādīja, ka Inčukalna gudrona dīķu projekts ir Eiropas Savienības vides projekts, kura norisi un izmaksas ļoti rūpīgi uzrauga Eiropas Komisijas pārstāvji, tāpēc viņam neesot šaubu par to, ka projekts tiks pabeigts laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

SIA “Skonto būve” projektu vadītājs Juris Pētersons, iepazīstinot ar indīgo vielu neitralizēšanas procesu, norādīja, ka indīgās vielas ķīmiskā neitralizēšana ir tehnoloģiski sarežģīts process, tomēr tikai viens no nedaudzajiem posmiem gudrona dīķu sanācijā.

“Lai indīgo vielu varētu neitralizēt, sagatavojot to transportēšanai un utilizēšanai, pie dīķiem bija nepieciešams izbūvēt sava veida pārstrādes rūpnīcu – ar atbilstošām iekārtām vielas neitralizēšanai, seperēšanai un žāvēšanai. Tāpat jāveic infrastruktūras izbūve, indīgās vielas un piesārņotās grunts izsmelšana. Savukārt neitralizētās vielas utilizēšana un loģistika ir sarežģītākais projekta posms, kas tiek veikts ārpus objekta teritorijas,” norādīja Pētersons.

Naudiņš uzsvēra, ka Inčukalna gudrona dīķu sanācija ir ne tikai viens no lielākajiem, bet arī būtiskākajiem un sarežģītākajiem vides sakārtošanas projektiem Latvijā, taču vēsturiskā piesārņojuma turpmākas izplatīšanās apkārtējā vidē ierobežošana novērsīs turpmāku cilvēku un dzīvnieku veselības un dzīvības apdraudējumu. Ministrijas mērķis ir darīt visu iespējamo, lai šo sanācijas projektu veiksmīgi noslēgtu, izmantojot ERAF finansējumu, tādējādi novēršot piesārņojuma izplatības draudus un turpmāko kaitējumu Latvijas videi un bērnu nākotnei.

Pēc ministra domām, ir ļoti svarīgi, lai sabiedrība varētu nepastarpināti sekot līdzi projekta norisei, tāpēc arī turpmāk tiks organizētas projekta īstenošanas vietas apskates vizītes, lai gan konsultatīvās komisijas pārstāvjiem, gan ikvienam iedzīvotājam būtu iespēja nepārtraukti sekot līdzi projekta norisei un iegūt nepastarpinātu informāciju par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projekta īstenošanas gaitu.

Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projekts sastāv no divu objektu – Dienvidu un Ziemeļu sērskābā gudrona dīķa – būvniecības/sanācijas darbiem. Abos dīķos gudrona piesārņojums jau sasniedzis 70 līdz 90 metru dziļumu. Šis ir viens no izmantojamo tehnoloģiju ziņā sarežģītākajiem un unikālākajiem projektiem vides jomā ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas Savienības mērogā.

Reklāma
Reklāma

20.gadsimta 50.-80.gados no Rīgas naftas pārstrādes un smēreļļu rūpnīcas tika izvests sērskābais gudrons – ražošanas atkritums, kas veidojās medicīnisko un parfimērijas eļļu ražošanas procesā. Līdz 20.gadsimta 70.gadu sākumam to uzglabāšanai tika izmantots ziemeļu dīķis, bet vēlāk – dienvidu dīķis. Atkritumi tika izgāzti smilts karjeros bez pamatnes un bortu hidroizolācijas.

Projekts “Vēsturiski piesārņoto vietu “Inčukalna sērskābā gudrona dīķi” sanācijas darbi” tiek finansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Projekta mērķis ir novērst riskus, ka piesārņojums turpinās izplatīties un samazinās augstas kvalitātes artēzisko ūdeņu resursus turpmākai Rīgas pilsētas un Inčukalna novada ūdensapgādei.
Projektu plānots pabeigt 2015.gadā.

Projekta pasūtītājs ir Valsts vides dienests, galvenais būvuzņēmējs – SIA “Skonto būve”, savukārt tehnoloģisko aprīkojumu nodrošina Vācijas kompānija “Mueg”. Līgums ar “Skonto būvi” par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanāciju noslēgts vēl Vides ministrijas laikā 2010.gada septembrī.

Kā ziņots, Inčukalna sērskābā gudrona sanācijas projektam sākotnēji atvēlēja 29 002 282 eiro, lielāko daļu summas no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Taču šobrīd sanācijas darbu projekts sadārdzinājies līdz 45 502 308 eiro.
Hidroģeologs Ivans Semjonovs gan iepriekš paudis viedokli, ka Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projekta realizētājam SIA “Skonto būvei” papildus piešķirtie 16,5 miljoni eiro ir nepamatots sadārdzinājums, jo jauno ķīmisko vielu klātbūtne, ko it kā savās analīzēs ir atklājusi “Skonto būve”, bijusi minēta jau iepirkumu dokumentācijā. Līdz ar to, viņaprāt, jau pirms darbu uzsākšanas bijusi iespēja izvēlēties nepieciešamos tehniskos risinājumus dīķu attīrīšanai.

Arī “Sabiedrība par atklātību – Delna” iepriekš uzsvērusi, ka uzņēmums “Skonto būve” nepamatoti mēģina izspiest no valsts naudu, iepriekš zināmus apstākļus uzdodot kā “neparedzētus apstākļus”. “Delna” atgādina, ka Valsts vides dienests (VVD) 2010.gada 24.septembrī noslēdza būvdarbu līgumu ar SIA “Skonto būve” par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanāciju, bet inženiertehniskās uzraudzības līgums tika noslēgts ar SIA “Geo Consultants”.
Par iespējamo krāpniecību saistībā ar Eiropas Savienības fondu finanšu līdzekļiem šajā iepirkumā izmeklēšanu sācis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).