×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
16. oktobris, 2017
Drukāt

No Irākas spēkiem Kirkūkā bēg tūkstošiem iedzīvotāju (2)

Foto AFP/Scanpix/LETAFoto AFP/Scanpix/LETA

Irākas valdības spēkiem sākot pārņemt savā kontrolē Kirkūkas provinci, tūkstošiem civiliedzīvotāju sākuši pamest tās galvaspilsētu.

Uz lielceļiem, kas ved uz ziemeļiem Suleimānījas un Erbīlas virzienā rindojas simtiem vieglo un smago automašīnu, kurās Kikūkas iedzīvotāji cenšas nokļūt autonomā Kurdistānas reģiona teritorijā.

Avoti stāsta, ka vairums no bēgošajiem ir etniskie kurdi.

Tikmēr Irākas valdības spēki paziņojuši, ka operācijā, kas sākās pirmdien neilgi pēc pusnakts, pārņēmuši vismaz 13 svarīgas pozīcijas, kuras līdz šim kontrolējusi kurdu zemessardze pešmergi.

Irākas armija un policija, kuru atbalsta šiītu zemessardze, kas pazīstama kā Tautas mobilizācijas fronte, sagrābusi militāro bāzi, kas atrodas 15 kilometrus uz rietumiem no Kirkūkas.

Irākas spēki savā kontrolē pārņēmuši arī vienu no lielākajiem naftas laukiem, kā arī ar to saistītos infrastruktūras objektus.

Irākas premjerministrs Haiders al Abadi devis rīkojumu armijai novērst valsts “sašķelšanas draudus” pēc 25.septembrī sarīkotā kurdu neatkarības referenduma.

Kirkūkas province, kurā dzīvo kā kurdi, tā arī arābi un turkmēņi, neietilpst autonomajā Kurdistānas reģionā, taču 25.septembrī arī tur, tāpat kā pārējās trijās kurdu provincēs, notika neatkarības referendums, kurā pārliecinošs vairākums balsotāju atbalstīja atdalīšanos no Irākas.

“Mēs rīkojamies, lai vienīgi pildītu savu konstitucionālo pienākumu nodrošināt federālo pārvaldi un gādāt par drošību, kā arī aizsargāt nacionālo īpašumu šajā pilsētā,” teikts al Abadi izplatītajā paziņojumā.

Sadursmēs, kas izcēlušās uz dienvidiem no Kirkūkas, nogalināti vismaz divi pešmergu kaujinieki, bet vēl viens guvis ievainojumus.

Tomēr avoti drošības spēkos ziņo, ka visumā pešmergi neizrādot pretestību un atkāpjoties.

Irākas Kurdistānas prezidents Masuds Barzani devis kurdu zemessardzei pavēli neiesaistīties karadarbībā ar Irākas armiju.

Tomēr, “ja viņiem uzbrūk, tiem dota zaļā gaisma pielietot jebkādu spēku,” pavēstījis Barzani palīgs Hemins Havrami.

Irākas spēki Kirkūkas provincē pozīcijas zaudēja 2014.gadā, kad teroristiskā grupējuma “Islāma valsts” kontrolē nonāca plašas teritorijas uz ziemeļiem un rietumiem no Bagdādes. Tolaik daudzas Irākas armijas vienības sabruka un to kontrolētās pozīcijas pārņēma kurdu zemessardze.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kurdi, itkā spēcīga tauta, bet viņu ciltis mūžīgi viena otru nodod un rezultāta, bez savas zemes izsvaidīti pa trim (vismaz) valstīm. Viņiem blakus krievs kas simtiem gadu izstrādājis paņiemienus, kā to izmantot. Vēl piedevam Anglija (vai Lielbritanija). Iesaku palasīt J.Aldridge, the Diplomat, kur šitā tehnoloģija aprakstīta. Tur arī Staļins ir aktīvs, arī liels “profi”. (ir tulkots)

  2. Merkele gaidi viņi nak

Draugiem Facebook Twitter Google+