×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. augusts, 2015
Drukāt

No jauna novērtēju skatuvi. Saruna ar dziedātāju Vinetu Elksni

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vineta Elksne

Pazīstamās dziedošo dāmu grupas „Lady’s Sweet” soliste, allaž smaidīgā skanīgās balss īpašniece Vineta Elksne jau deviņus mēnešus ir māmiņa viņas mazajai meitiņai un teic, ka mammas loma ļauj dubultā novērtēt katru mirkli, ko var pavadīt uz skatuves. 29. augustā Vineta uzstāsies Liepājā, lai dziedātu leģendāras latviešu komponistu dziesmas simforoka koncertā „Leģenda par dzintaru”, kas norisinās, gaidot koncertzāles „Lielais dzintars” atklāšanu.

Vineta Elksne ir dziedātāja un dziesmu autore, piedalījusies dažādos projektos no „Cabaret” līdz dažādiem mūzikliem („Vestsaidas stāsts”, „Futbols uz podestiem” u.c.). Viņa dziedājusi kopā ar Jāni Stībeli un Intaru Busuli – popularitāti iemantoja abu duetā iedziedātā Kārļa Lāča un Jāņa Elsberga dziesma „Paliksim kopā”. Kopā ar Laimu Vaikuli Vineta uzstājusies ne tikai Latvijā (arī šovasar Laimas koncertā Dzintaru koncertzālē), bet arī plašajās Krievijas, Eiropas un ASV koncertzālēs. „Laima mūs aicina vienmēr gan Latvijā, gan ārpus mūsu zemes. Viņa ir māksliniece, no kuras esmu daudz mācījusies, un koncerti kopā ar viņu vienmēr ir ļoti iedvesmojoši, baudāmi un aiz cieņas pret klausītāju, arī vienmēr līdz sīkumam „noslīpēti”. Šobrīd nebraucu līdzi tālos vieskoncertos, jo vēlos veltīt laiku meitiņai,” teic dziedātāja.

Protams, Vinetu Elksni visvairāk esam ievērojuši dāmu trio „Lady’s Sweet” sastāvā. Šajā pavasarī kādreizējais trio gan pārtapis par duetu, kurā Vineta dzied kopā ar uzticamo kolēģi Karīnu Tropu. Pēc trešās grupas kolēģes Jolantas Strikaites pievēršanās akadēmiskajai mūzikai neviena jauna dalībniece sastāvā tā arī nav iedzīvojusies. „Tā iznāca, ka ar jauno trešo meiteni ceļi šķīrās, bet kopā ar Karīnu esam dziedājušās daudzus gadus, cauri laikam augušas kopā, līdz ar to arī pamatīgi sadziedājušās. Katrā ziņā pašām šķiet, ka mums labi skan kopā, tāpēc turpināt divatā šķita pilnīgi organiski,” skaidro Vineta.

Ja kādreiz dziedātāja skolojusi mazo dziedātāju vokālās prasmes, tad tagad šūpuļdziesmas dzied pati savai meitiņai Robertai, kura pasaulē nāca pagājušā gada novembrī. Līdzās mammas pienākumiem šīs vasaras koncertsezona Vinetai esot visai spraiga. Viņa uzstājas kopā ar „Lady’s Sweet” kolēģi Karīnu Tropu un jauno, enerģisko apvienību „MC orķestris”, tāpat dziedot palīdz dziedātājam Intaram Busulim – koncerts Daugavas koncertzālē jau šovakar, 27. augustā. Skrējiens pamatīgs, smejas Vineta. Viņa smaida, reizēm pati meitiņu uzrunājot, sakāmo vienkārši nodziedot. „To, ka mamma dzied, viņa droši vien uztver kā kaut ko pašsaprotamu, jo es dziedu ļoti bieži, un tas man arī iznāk kaut kā dabiski.” Ja nav iespējams būt kopā ar meitiņu mājās, risinājums esot skaidrs – mazā braucot uz koncertu līdzi un atbalstot mammu. „Bērniņš ir mans šī brīža galvenais uzdevums. Pavadu kopā ar meitiņu iespējami daudz laika.”

Vineta atzīst, jaunie apstākļi liekot mācīties saudzēt sevi – nesadegt spriedzē starp koncertiem un mammas pienākumiem. „Pienākumu ir ļoti daudz. Bez mīļotā vīra (Rūdolfs Lācis, komponista Kārļa Lāča brālis. Aut.) palīdzības un atbalsta es neko nevarētu izdarīt. Tagad gan meitai ir periods, kad ļoti vajag mammu, tomēr man šķiet, meitiņa ir pacietīga. Tie brīži, kad varam vienkārši gulēt zālītē, skatīties debesīs vai kopā rāpot, ir brīnišķīgi. Man tik ļoti patīk izbaudīt šo nesteidzīgo laika burvību. Uzskatu, ka tā man ir liela privilēģiju šajā steidzīgajā mūsdienu pasaulē. Protams, gadās arī reizes, kad koncertu un mēģinājumu grafiks kļūst pavisam biezs, un tad gan pašai sev jāatgādina: Vineta, tagad elpo mierīgi, viss būs labi. Vēl jāmācās balansēt starp skatuvi un būšanu mammai.”

Vineta teic, meitiņa arī likusi novērtēt laiku, kura, šobrīd šķiet, neesot vispār. „Esmu iemācījusies sadalīt prioritātes. Ir svarīgās lietas, kas patiešām ir jāizdara, savukārt nesvarīgais pats vienkārši atkrīt, un man par to ir prieks. Protams, ir brīži, kas vajadzīgi sev pašai. Šobrīd tā ir mana izraušanās tad, kad varu aizbraukt uz koncertu. Tās ir pāris stundas, kad ir tikai mans laiks, kad varu dziedāt un izbaudīt mirkļus uz skatuves,” stāsta Vineta, atzīstot, ka pēc meitiņas piedzimšanas novērtē katru mirkli uz skatuves ar vismaz dubultu prieku.

Vien retais zina, ka Vineta Elksne ir ne tikai ļoti simpātiska dziedātāja, bet arī pati sacer savas kompozīcijas. Nesen klajā nāca „Lady’s Sweet” ieskaņotā dziesma „Zemāk par zāli” ar dzejnieka Jāņa Elsberga vārdiem. Tā veltīta akcijai “Kara bērni”, cenošoties palīdzēt Ukrainā cietušajiem bērniem, bet dziesmas mūzikas autore ir pati Vineta. Dziesma ir stāsts par māmiņas bailēm, spēku un beznosacījumu mīlestību laikā, kad apkārt valda neprāts, netaisnība un cilvēku dzīvības vērtība citu acīs kļuvusi mazāka par pasaulīgām vērtībām. „Man ārkārtīgi patīk Jāņa Elsberga teksti un pasaules redzējums. Viņa vārdi reizēm pat pirmajā reizē klausoties nenolasās, tas tāpēc, ka tie ir ļoti koncertēti. Viņš lietas redz īpašā gaismā. Dziesma gan ir tapusi jau agrāk, taču izlēmām to veltīt labdarības akcijai, jo tā šķita ļoti atbilstoša. Patiesībā daudz dziesmu sarakstījusi neesmu, taču tagad, kad ir meitiņa, gribas radīt, darīt kaut ko vairāk nekā iepriekš, vienīgi nu redzu, ka tam neatliek laika.” Vineta stāsta, radoši mirkļiem laiks atliekot tikai vēlu naktīs, kad meitiņa nolikta gulēt, un var mirkli palikt nomodā. Dziedātāja teic, dziesmas pie viņas „atnāk”, dziedot meitiņai šūpuļdziesmas.” Nē, šobrīd dziedāt bērnu dziesmas uz skatuves negriboties, Vineta pasmaida – „Bērnudārzā kādu brīdi tas darīts tik daudz, ka šobrīd vēlos ko citu.”

Iespējams, vēl neredzētā gaismā Vinetu redzēsim drīzumā gaidāmā koncertā, kas Liepājā noslēgs mākslas forumu „Atklāj savu dzintaru” – forums veltīts topošajai Liepājas koncertzālei „Lielais dzintars”, ko atklās šoruden. Emīla Zilberta oriģinālaranžējumos jaunā simforoka skanējumā te dzirdēsim Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Zigmara Liepiņa, grupu „Līvi”, „Pērkons”, „Zodiaks” un citas Latvijas estrādes un rokmūzikas zelta fonda zīmīgākās kompozīcijas diriģenta Andra Veismaņa vadībā, Latvijā pazīstamu solistu izpildījumā.

Vineta pasmaida – Liepājas koncertā viņai gan neesot jādzied neviena īsta rokdziesma. „Man uzticēts kaut kas sievišķīgāks, liriskāks. „Loti gaidu šo notikumu – ir lieliska solistu kompānija. Ir atlasītas katram dziedātājam piemērotas dziesmas, dziedāšu gan solo, gan duetos, gan lielākā dziedātāju sastāvā. Šī būs atkalsatikšanās ar Daumantu Kalniņu un Jāni Apeini, bet pirmoreiz dziedāšu kopā ar Eviju Martinsoni un Viesturu Jansonu. Kopā ar citiem gan dziedāšu „Zodiaka’ „Taisnību”, Zigmara Liepiņa „Dzintara dziesmu” un „Atgriešanās” un „Pērkona” „Tā gribējās man saules lēkta” un „Zaļo dziesma”, iejutīšos kādreiz Ievas Akurateres dziedātajā „Reiz zaļoja jaunība”. Priecājos par iespēju uzstāties Liepājā un ceru, ka man kādreiz būs izdevība uzstāties jaunajā Liepājas koncertzālē!”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+