×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
28. maijs, 2014
Drukāt

No jūlija rīdzinieki par ūdeni maksās vairāk (1)

Foto: Anda KrauzeFoto: Anda Krauze

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (Regulatora) padome apstiprinājusi jaunus ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifus SIA “Rīgas Ūdens”, saskaņā ar kuriem no šī gada 1. jūlija maksa par kubikmetra dzeramā ūdens sagatavošanu un piegādi, kā arī par izmantotā ūdens novadīšanu uz attīrīšanas iekārtām un tā attīrīšanu kopā būs 1,28 eiro līdzšinējo 1,025 eiro vietā.

Regulatora komunikāciju speciāliste Inese Krūmiņa skaidro, ka maksa par ūdensapgādes pakalpojumu kubikmetru būs 0,63 līdzšinējo 0,514 eiro vietā, bet maksa par kanalizācijas pakalpojumu – 0,65 eiro līdzšinējo 0,511 eiro vietā. Tarifos nav ietverts pievienotās vērtības nodoklis.

Pēc SIA “Rīgas ūdens” aprēķiniem, Rīgas pilsētā mājsaimniecībā vidēji patērē piecus kubikmetrus ūdens mēnesī, tādējādi izmaksas vienai mājsaimniecībai Rīgā vidēji pieaugs par 1,27 eiro mēnesī (1,54 EUR ar PVN). Šobrīd spēkā esošais ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu tarifs Rīgā nav mainīts kopš 2007. gada 1. oktobra, kad tarifus apstiprināja Rīgas pašvaldības regulators.

Ūdensapgādes vai kanalizācijas tīkliem pieslēgto ēku skaits kopš 2007. gada pieaudzis par 3,4% ūdensapgādes pakalpojumiem, par 10% – kanalizācijas pakalpojumiem, taču patēriņa apjomi samazinājušies par 15% ūdensapgādes pakalpojumiem, un par 13% – kanalizācijas pakalpojumiem. No kopējā ūdensapgādes pakalpojumu apjoma 75% veido iedzīvotāju patēriņš, līdz ar to ūdens realizācijas apjoma samazinājums ir skaidrojams ar demogrāfisko tendenču izraisītu iedzīvotāju skaita samazinājumu, kā arī ar vidējā ūdens patēriņa samazinājumu uz vienu lietotāju.

SIA “Rīgas ūdens” Regulatorā ar iesniegumu izskatīt un apstiprināt jaunu tarifu projektu vērsās 2014. gada janvārī. Iesniegtais tarifu projekts paredzēja 0,65 eiro par ūdensapgādes pakalpojumiem un 0,66 eiro par kanalizācijas pakalpojumiem. Regulators, izvērtējot tarifu izmaksu pamatojumu, norādīja uz nepieciešamību komersantam precizēt izmaksu pozīcijas. Pēc izmaksu precizēšanas kopējās izmaksas tika samazinātas gandrīz par miljonu eiro. Tā rezultātā komersanta šī gada maijā iesniegtais koriģētais tarifu projekts samazināja sākotnēji plānotos tarifus par diviem centiem ūdensapgādes pakalpojumiem un vienu centu kanalizācijas pakalpojumiem.

Ūdensapgādes pakalpojumu un kanalizācijas pakalpojumu tarifu projekts ir aprēķināts saskaņā ar “Ūdenssaimniecības pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodiku”. Tarifu projektā no kopējām izmaksām 36% veido kapitāla izmaksas, 27% – personāla izmaksas, 10% – remontu izmaksas, 25% – pārējās saimnieciskās darbības izmaksas un 2% – nodokļi. Saskaņā ar likumu “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” tarifs ir nosakāms tādā apmērā, lai lietotāju izdarītie tarifu maksājumi segtu ekonomiski pamatotas sabiedrisko pakalpojumu izmaksas un nodrošinātu sabiedrisko pakalpojumu rentabilitāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ko krāj un taupa ūdens skaitītājs, to paņem tas, kas savus tēriņus ar tarifiem var kompensēt. Tātad zaļais dzīves veids tāda muldēšana vien ir, jo mazāks ūdens patēriņš tak arī taupa energoresursus, kas tiek patērēti tā attīrīšanai un piegādei. Kaut kā savādi tie tirgus likumi darbojas. Man skolā mācīja, ka samazinoties patēriņam cenas krīt, a šeit viss otrādi. Kāda jēga no tādiem SIA, ja patērētājs zaudētājos. Vajag nacionalizēt, ja iet pret brīvā tirgus likumiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+