×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
16. jūlijs, 2015
Drukāt

Anda Līce: No kā mēs tā trīcam? (33)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Ir pats vasaras vidus. Atvaļinājumu laiks, kad beidzot var paņemt rokās tādu greznību kā grāmata. Man ir uzšķīries Jāņa Baltvilka 1987. gadā rakstīts pavisam īss dzejolis: “Tur debess atpūšas –/ tai klusā upes līcī./ No kā tai atpūsties?/No tā, ka mēs tā trīcam.” No kā mēs trīcam tagad, pēc divdesmit pieciem gadiem?

Cilvēki parasti trīc no aukstuma, dusmām un bailēm. Ļoti daudzus šodien saldē vientulība un mīlestības trūkums. Tas vairo dusmas un bailes. Bailes no svešā un citādā piemīt visām dzīvām radībām. Nav iespējams izdzīvot bez pašsaglabāšanās instinkta. Taču, ja cilvēks klausa vienīgi šim instinktam, arī tad viņa dzimumam nav izredžu saglabāties. Izskatās, ka pašlaik vislielākās bailes mums ir no bēgļiem, tāpēc būtu jānoskaidro gan šo baiļu cēloņi, gan sekas. Jācer, ka mums vēl nav aizmirsies – arī mēs savā laikā bijām bēgļi. Šodien vēsture mūs nostāda starp cilvēcību un pašsaglabāšanos un spiež domāt par saknēm. Nav godīgi bez izšķirības saukt par ksenofobiem tos, kuri iebilst pret bēgļiem. Ir jāņem vērā visi apstākļi: pieredze, mūsu kā tautas dzīvības spēks un vēsturiskā situācija. Otrā pasaules kara beigās latviešu tūkstoši pat gribēdami nespētu izšķīdināt nevienu no tām tautām, kurās tie nonāca tā iemesla dēļ, ka tās bija skaitliski ļoti lielas. Latvija šodien no pamatiedzīvotājiem ir iztukšota trakāk nekā kara laikā. Mūsu bēgļi toreiz mītnes zemēs pārstāvēja Rietumu kultūru un reliģiju, mūsdienu bēgļi pārstāv Austrumus. Ka tas ir kaut kas pilnīgi cits, mēs redzam no veco rietumvalstu nespējas cittautiešus integrēt, un tas ir pamats bažām. Nevienā akmenī nav iecirsts, ka arī mēs kādā brīdī atkal nevarētu kļūt par bēgļiem. Kā mēs tad skatīsimies acīs tiem, kurus šodien esam atraidījuši?

Par laimi, ir cilvēki un notikumi, kas atgādina par mūsu sakņu patieso dziļumu. Tāds notikums bija tikko notikušie Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. Tie parādīja – kas gribēs būt par latvieti, tas tāds arī būs. Tāpat ir ar gadalaikiem – tos, kuri saka: “Vasaras šogad nebūs,” gribas nomierināt – kas gribēs vasaru, tam tā būs. Mani šajos svētkos visvairāk sajūsmināja tas, ka, atšķirībā no pieaugušajiem, bērnu un jauniešu prieku nespēja nekas sabojāt. Tāda aizrautība un vieglums pieaugušo pasaulei diemžēl nepiemīt. Neatbilstoši situācijai sāka rīkoties tieši pieaugušie, pārvēršot dažus ģībšanas gadījumus gandrīz vai par pasaules traģēdiju. Lai nu kā daļa ļaužu īgtu un rūgtu, svētki līdzīgi saules baterijām ir apgādājuši Latviju ar gaišumu svētku starp­laikam un dara to pievilcīgu, pirmkārt, mums pašiem. Jādomā, daudziem uz mēles ir jautājums: “Kā kaut ko tik lielu un skaistu var dabūt gatavu?”

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Solidaritāti ne tikai pret Eiropu,bet jau pret visu pasauli? Atbildēt

  Latvju zeme,Līces kundze, paliek arvien mazāka un latviešu arvien mazāk! Cik ilgi vēl piekāpsimies?

 2. Starp citu>........ Atbildēt

  Ar ko tad par Sīriju sliktāka ir Ķīna,kas izgudroja,gan porcelānu,gan tušu,gan šaujampulveri,raķetes,kompasu,papīru,sērkociņus,akupunktūru,gaisa pūķi,pirmo zvaigžnu karti,čuguna kausēšanu,zirga aizjūgu un kāpšļus,lakas,desmit ciparu sistēmu matemātikā,kung-fu-pašaizsardzības sistēmu bez ieroča,hieroglifu rakstību,papīra naudu,zemūdeni utt!

 3. Latviešu bēgļi nespēja izšķīdināt nevienu no tām lielajām tautām! Šoreiz ir runa par mazo laviešu tautu,no kuras jau 300.000 ir Latviju pametuši! Un vēl turpina pamest!

 4. nu nevajag tikai … vai tad tiešām nav skaidrs ,ka tie nav bēgļi … Kas tās muļ;ķības sarunājis ,ka bēgļi ? Tie ir kaut kādas mafijas biznesa plāna darbības rezultāts … ļoti labi pelnošs rezultāts …

 5. visi pasha acis iepletushi kliedza,ka par katru cenu jatiek gejropaa,prata balsi neviens pat nemeginaja klausities.Tagad atkal visiem mutes lidz ausim vala–bet tie begli ir taa cena,kas jamaksaa par to “godu” skaitities geiropas rindas,un neviens jums vairak neko neprasiis,jo gejropa tiesibas ir tikai melnajiem,un visiem citiem gejiem.

 6. Mes trīcam kādas slimības šie cilvēki ievedīs,par vēl lielāku darba trūkumu,medicīnas trūkumu,izglītības trūkumu,zagšanām un visu pārējos….Vai tiešām par to vajadzētu priecāties???

 7. Uzmācīgas un ilgas reklāmas , ienākot ar viedtālruni!

 8. Sīrija starp citu kultūras šūpulis un strādnieku mums trūkst, bomžu gan kā malkas

 9. Latviešiem jāgādā laibas.! Straujuma gaida savus neiģerus.! Latviskas Latvijas nekad vairs nebūs.!

 10. Lūdzu rakstiet jel par sevi nevis par mums,jo kas gan sevi pazīst labāk par sevi?

 11. “Lai nu kā daļa ļaužu īgtu un rūgtu, ………” – ?
  Visas jūras līdz ceļiem: ” ….estrādes tribīnes var uzņemt 6000 cilvēku. Šo rekomendāciju organizatori pārkāpuši uz pusi. “

 12. Nu tad tagad laikam ir mobilizēti visi skribenti, kas tikai vien ir ar mieru tai latviešu muļķošanas kampaņā piedalīties, lai iestāstītu mums, cik nepieciešama ir to “bēgļu” uzņemšana. Mēs visās toņkārtās tiekam kaunināti, brīdināti, iedrošināti, uzmundrināti… Kas tikai netiek piesaukts šo “bēgļu” sakarā – pienākums, humānisms, līdzcietība, nepieciešamība…..
  Kad Rietumi šajās Āfrikas valstīs ar ieroču spēku sāka “viest demokrātiju”, tad gan mums neviens neko neprasīja. Tad mūs baroja ar šausmu stāstiem par to, cik tur valdošie diktatori esot asinskārīgi, kā izrēķinoties ar saviem oponentiem, kā apspiežot tautas masas, kā Huseins tūlīt, tūlīt ar atomieročiem uzspridzinās, bet ar ķīmiskajiem ieročiem noindēs visu pasauli.
  Vienkārši pretīgi ir to visu lasīt.
  Bet labākais komentārs zem šī raksta ir
  Visvaldis Mucenieks 16. jūlijs, 2015 14:35

 13. Kur ir Āfrikas un Tuvo Austrumu kaimiņvalstu solidaritāte?

 14. Kāpēc par šiem Āfrikas bēgļiem absolūti nekādu interesi neizrāda Āfrikas Savienība-organizācija,kas apvieno 53 Āfrikas valstis,izņemot vienīgi Maroku? Neuztrauc viņus pat daudzi bojāgājušie bēgļi!

 15. Tie paši arābi,taču dzīvo ne tikai Sīrijā,bet arī citās Tuvo austrumu kaimiņvalstīs,ar to pašu valodu,reliģiju,paražām un tradīcijām,un pat to pašu klimatu! Kāpēc arī ANO grib viņus pārvietot uz Eiropu? Kāpēc āfrikāņus no milzīgā Āfrikas kontinenta ir obligāti jāizmitina blīvi apdzīvotajā un pat klimata ziņā nepiemērotajā,trīsreiz mazākajā Eiropā? Karo ne jau visa Āfrika! kāpēc ANO negrib bēgļus izmitināt plašajos,mazapdzīvotajos Kanādas,Argentīnas un Austrälijas apgabalos,kur bēgļiem ir iespējas izvēlēties sev pat piemērotu klimata joslu? Vai tad šiem bēgļiem ir obligāti jādzīvo saspiestībā Parīzē,Londonā,Romā,Berlīnē un Stokholmā?
  Va

 16. Un tas nekas,ka būsim ar dziļām saknēm,bet tikai mazākumā un bez kādas teikšanas pat savā Latvijā?

 17. Kas grib būt par prūsi vai lībieti,tas tāds arī ir! Tikai cik viņu ir palicis?

  • Svešajiem nav tiesību uz latviešu zemi! Atbildēt

   Lībieši jeb līvi pēc pases laikam kādi 150 būs. Un liekas, ka vairs pasaulē nav neviena līva, kuram līvu valoda būtu dzimtā. Dzīvajiem līviem dzimtā valoda ir latviešu, bet līvu valodu mācās pulciņos un no grāmatām. Ir pat daudzi līvi (pēc pases), kuri zina tikai 5-6 līvu vārdus.
   Novēlu, lai autorei rokās nonāk labāka lasāmviela, jo Jāņa Baltvilka grāmata, kas izdota okupācijas gados, nav tā labākā literatūra 2015.gadā.
   Anda kādā brīvākā brīdī varētu palasīt Plūdoni:

   Mēs gribam būt kungi mūsu dzimtajā zemē,
   Mēs gribam nu paši sev likumus lemt:
   Tā zeme ir mūsu, tās pilsētas mūsu, –
   Mēs negribam lūgt to, kas mūsu, bet ņemt!

   Tā zeme ir mūsu, tās pilsētas mūsu, –
   Un mūsu šī Baltajā jūrā mūždien;
   Mūsu tēvi te cieta, mūsu asins te lieta, –
   Viss, viss pie šīs zemes simtu saitēm mūs sien.

   Mūsu tēvi te cieta, mūsu asins te lieta, –
   Tā zeme ir mūsu, ir mūsu – jā gan!
   Caur simtgadu vaidiem, zem svešnieku spaidiem
   Šobaltdien vēl dzirdi – latvju mēle te skan.

   Tā zeme ir mūsu. Tā Dieva un Laimas
   Latvju tautai sensenis līdzdotais pūrs.
   Tā zeme ir mūsu. To nedos vairs svešiem
   Ne zemgal’s, ne latgal’s, ne sēlis, ne kūrs.

 18. Solidarizēsimies ar Eiropas Savienības valstīm! Atbildēt

  Ieviesīsim arī Latvijā,mažoritāro vēlēšanu sistēmu,progresīvo ienākuma nodokli,ar neapliekamo minimumu iztikas minimuma apjomā (nevis Vienotības” progresivitāti),samazinātu PVN likmi pārtikai,obligāto veselības apdrošināšanu,bezmaksas augstāko izglītību valsts augstskolās!

 19. Visvaldis Mucenieks Atbildēt

  Cienījamā autore nebeidz pārsteigt ar dīvainiem rakstiem. Šoreiz par bēgļu uzņemšanu. Latviešiem šodien vislielākās bailes esot no bēgļiem. Ir jau gan. Autore aicina atcerēties, ka „arī mēs savā laikā bijām bēgļi”. Taču apstākļi un bēgļi toreiz būtiski atšķīrās no apstākļiem un bēgļiem šodien. Pie tam, latviešu leģionāri un darbos uz Vāciju nosūtītie nemaz nebija bēgļi. Un uzņēmējvalstīs pēc kara viņus nesagaidīja ar dāsniem pabalstiem un atvieglojumiem. Par integrēšanos un valodu mācīšanos bija jādomā pašiem. Lai izdzīvotu, sākumā vajadzēja strādāt vissmagākos un netīrākos darbus.
  Bet lielākā daļa latviešu bija izglītoti un arī prata strādāt, ko nevar teikt par bēgļiem, kurus mums piedāvā šodien. Autore saka: „Šodien vēsture mūs nostāda starp cilvēcību un pašsaglabāšanos.” Var noprast, ka autore mūs aicina būt gataviem pašsaglabāšanos upurēt cilvēcības vārdā, vienlaikus gan mierinot, ka mums ir stipras saknes un, „kas gribēs būt par latvieti, tas tāds arī būs”, un biedējot, ka „nevienā akmenī nav iecirsts, ka arī mēs kādā brīdī atkal nevarētu kļūt par bēgļiem. Kā mēs tad skatīsimies acīs tiem, kurus šodien esam atraidījuši?”
  Pirmkārt, vēlos autorei atgādināt, ka no Latvijas jau šodien bēg proporcionāli nesalīdzināmi vairāk nekā no jebkuras Āfrikas vai Tuvo Austrumu valsts. Tajā pašā laikā nav dzirdēts, ka latvieši bēgtu uz šīm valstīm (izņemot policijas meklēšanā izsludināto bijušo Rīgas domes darbinieci Āriju Stabiņu), un visticamāk arī uz turieni nekad nebēgs. Tāpēc baidīšana ar kaunu skatīties acīs šodien atraidītajiem ir nevietā.
  Kāpēc šos bēgļus neuzņem citas Āfrikas un Tuvo Austrumu valstis, kas valodas, mentalitātes, reliģiskā un citādā ziņā būtu bēgļiem tuvākas? Kur šo valstu cilvēcība? Kāpēc tas jādara ES nabadzīgākajai valstij, no kuras nākas bēgt tūkstošiem pašas iedzīvotāju? Ja to tiešām uzspiež Brisele, tad tā arī atklāti vajag pateikt, nevis kaunināt latviešus par cilvēcības deficītu.
  Āfrikas un Āzijas bēgļu problēma arvien vairāk izskatās pēc ienesīga biznesa projekta ar daudzos miljonos vērtējamu peļņu. Kāpēc mums jāatbalsta starptautiska cilvēku tirdzniecība? Mūs mierina, ka mums nemūžam nelikšot ņemt vairāk par tiem 250, un nebūšot jau jāņem jebkurš, varēšot izvēlēties derīgākos, kā vergu tirgū. Apskatīt zobus, aptaustīt muskuļus? Vai tiešām ticēsim tādām blēņām? Vai labākos jau pa ceļam nebūs nolasījuši piegādātāji un starpnieki? Un vai tiešām nepietiek ar tiem 700 tūkstošiem, kurus gadu gaitā mums jau nācies uzņemt un lielu daļu 25 gadu laikā tā arī nav izdevies integrēt?

  • Paldies par izcilo komentāru!
   Šis ir ļoti labs jautājums – “Kāpēc šos bēgļus neuzņem citas Āfrikas un Tuvo Austrumu valstis, kas valodas, mentalitātes, reliģiskā un citādā ziņā būtu bēgļiem tuvākas? Kur šo valstu cilvēcība? Kāpēc tas jādara ES nabadzīgākajai valstij, no kuras nākas bēgt tūkstošiem pašas iedzīvotāju? Ja to tiešām uzspiež Brisele, tad tā arī atklāti vajag pateikt, nevis kaunināt latviešus par cilvēcības deficītu.”

  • Teicams komentārs ! Visu cieņu Mucenieka kungam ! Bet šīs kundzītes žēlabaini -siekalainā vāvuļošana tikai pierāda ,ka raksts ir pasūtīts, labi apmaksāts ar lielu cerību ,ka stulbā tautiņa uzķersies uz to ,ka viņa ir Anda Līce un viņai taču var ticēt !!! Anda ! Vai tiešām nemaz nav kauna ??? Tu taču dzīvo ŠAJĀ valsti, redzi kas notiek apkārt , bet vienalga raksti tādus mēslus !KAUNS !!!

  • Par Līci – nožēlojami. Precīza atbilde no Visvalža Mucenieka.

 20. Pat cien. Anda Līce runāpar visu ko, tikai ne par darbu bēģļiem. Cik esmu lasījis, tad latvieši bēgļu gaitās lauztin lauzās uz darbu nometnēs.

 21. Mēs nezinām, kur rast nodarbi mūsu pašu ROMIEM, kas visi māk letiņu mēli; mēs neesam spējuši daudzu še ieklīdušo KRIEVU TAUTĪBAS CILVĒKU galvās valdošo impērisko domu aizstāt ar ko labāku. Anda, vai tiem Jūs spējat acīs skatīties?

  • Tu dari pareizi, ka dižās krievu tautas pārstāvju sauc par krievu tautības cilvēkiem. Ja klāt neuzrakstītu “tautības cilvēks”, tad iespējams viņi apvainotos un uzskatītu tevi par fašistu. Būsim politkorekti un kulturāli, un visur un vienmēr lietosim “krievu tautības cilvēks”. Un, lai krievu tautības cilvēki neapvainotos, tad “okupācijas laikus” sauksim nevainīgi par “padomju laikiem”.

  • T.s. romi sev nodarbi Latvijā atraduši ,sievietes zīlē ,daudzi tirgo narkotikas un dzīvo pēc senču tradīcijām.
   Krievu tautības cilvēki latviešus dēvē par gansiem un cīnās ar ,,atdzimstošo fašismu,, .
   Lai nebūtu garlaicīgi te trūkst tikai afrikāņi ,islamisti un mošejas.

 22. Rādās ka vecās kundzes galviņā ir pamatīga putra. Kam šādi raksti ir vajadzīgi? Ne jau latviešiem.

 23. tik nu gudri gribējusi uzrakstīt, ka vai šermuļi skrien. pieteik, tantiņ!

 24. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Nekorekti ir kārtējo reizi salīdzināt Āzijas un Āfrikas bēgļus ar 2. pasaules kara latviešiem. Mēs esam no tās pašas kultūras un savulaik bijām tādā pat attīstības un labklājības līmenī. Mēs bēgām uz savām kādreizējām iekarotājvalstīm….u.t.t.
  Lūdzu, piedodiet, ka iznāca fušieris!

 25. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Nekorekti ir kārtējo dzināt Āzijas un Āfrikas bēgļus ar 2. pasaules kara latviešiem. Mēs esam no tās pašas laik bijām tādā pat attīstības līmenī, bēgām uz savām kādreizējām iekarotājvalstīm, lielāko tiesu bēgļi bija izglītoti un pat augsti izglītoti LV pilsoņi un, galvenais, MĒS IZBRAUCĀM UZ NEILGU LAIKU UN MŪSOS BIJA VĒLME TŪDAĻ ĶERTIES VĒRSIM PIE RAGIEM! Šie, liela daļa laimes meklētāji, savā vairākumā pat nedomā strādāt, nedomā integrēties, nedomā atteikties no savas reliģijas, daudzām barbariskām ierašām, no sievietes pazemošanas un bērnu izglītošanas.
  Vēl absurdāk pirms pāris dienām rakstīja kāda ( diemžēl aizmirsu tieši kas) ievērojama persona par 1. pasaules kara bēgļiem. Atgādināšu, ka 1. pasaules karā latviešus cars izsūtīja ar savu ukazu, lai Kurzeme vāciešu rokās nonāktu iztukšota un otrkārt, tādas Latvijas tad vēl nemaz nebija un caratētiņš vienkārši latviešus “pārvietoja” uz citām guberņām. Pārdesmit gadus vēlāk šo fokusu atkārtoja visu tautu tēvs, tikai uz daudz stingrākiem noteikumiem.
  Ja pieņemam bēgļus, uzskatu, ka tad būtu jāuzņem tikai KRISTIEŠI un viņiem uzreiz stingri jādefinē mūsu noteikumi, un jāizmitina visos novados! Nedrīkst radīt kaut kādus geto rajonus! Mums jau ir Daugavgrīva, Bolderāja, Pļavnieki un vēl vairāki rajoni, kur vispār nedzird valsts valodu un latvietim uzturēties vismaz ir neomulīgi.

  • Anna atbild Tāmniekam Atbildēt

   Nu galīgi garām,vecīt,Tavas idejas,ka visiem Afrikas begļiem jākļūst par Kristiešiem. Cik tad to kristiešu ir Latvijā? 0.1% ,ne vairāk. Un neaizmirsti,ka Islams nav tikai reliģija,bet Dzīves veids ar tik dziļām tradīcijām,kādas nav nevienā citā reliģijā. Un likt atteikties viņiem no savas reliģijas ? Kā būtu,ja Tev nonākot kādā Islama valstī liktu atteikties no savās reliģijas (lai gan neticu,ka esi tāds ticīgais,kurš katru svētdienu iet uz Baznīcu un skaita lūgšanas katru rītu un vakaru),Tavai sievai liktu valkāt parandžu.Tev liktu 5 reizes dienā Mošejā pielūgt Allahu(pa kuru laiku Tu strādātu?).Un studēt Korānu?Arābu valodā!!!

 26. Nost ar gļēvlatviešiem! Atbildēt

  ” Nevienā akmenī nav iecirsts, ka arī mēs kādā brīdī atkal nevarētu kļūt par bēgļiem.”
  Protams – gļēvlatvieši muks prom tāpat kā gļevlatvieši 1945.gadā muka no Latvijas. Naivie un stulbie mežabrāļi varēs cīnīties pret okupantiem.
  Anda, beidz reiz zombēt idejas, ka latvieši nākotnē varētu būt bēgļi.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+