×
Mobilā versija
+7.9°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
20. maijs, 2013
Drukāt

No kāda vecuma var noskaidrot, kurš ir bērna tēvs?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Vēlos noskaidrot, no kāda vecuma bērnam drīkst veikt DNS analīzes un kā rīkoties? Vai to var izdarīt Liepājā vai tikai Rīgā? Dēls dzīvo un strādā Īrijā. Viņam Latvijā bija īslaicīgs sakars, un šai sievietei drīz dzims bērns.
” Hedviga Austruma Liepājas novadā

 

 

Ja testu nozīmē tiesa, tā arī izskaidro un organizē šo procesu, ieskaitot apmaksas kārtību.

Juridisks spēks iegūtajam ekspertīzes rezultātam ir tikai tad, ja paraugs ņemts, ievērojot visas formalitātes.

Tas nozīmē, ka laboratorijā jāierodas mātei, bērnam un tēvam, līdzi ņemot visu triju personību apliecinošus dokumentus. Tas vajadzīgs, lai garantētu, ka analīžu materiāls ir iegūts no konkrētā cilvēka, kā arī saņemtu rakstisku piekrišanu veikt paternitātes testu. Tikai tad iegūtajam rezultātam ir juridisks spēks.

Ja testu veic tikai savas intereses dēļ, paternitātes noteikšana, piemēram, “GenEra” laboratorijā iespējama pat neklātienē, izmantojot tā sauktos nezināmas izcelsmes paraugus. Sazinoties ar laboratoriju, pa pastu saņemsiet testa komplektu, mājās paņemsiet pārbaudei nepieciešamo paraugu (tas var būt jebkurš pilnvērtīgs cilvēka šūnu paraugs: vates kociņš ar asinīm vai siekalām, ar sakni izrauts mats utt.), aizpildīsiet anketu, norādot kontaktinformāciju, turklāt nav obligāti jāizpauž īstais vārds. Šādā veidā iegūtam slēdzienam nav juridiska spēka.

Ja bērns vēl nav dzimis, tā DNS iegūšanai ir vajadzīgs grūtnieces augļūdens paraugs, ko paņem speciālas invazīvas procedūras amniocentēzes laikā. To veic, piemēram, Rīgas dzemdību namā, taču parasti šo procedūru iesaka tikai tad, ja ir jāiegūst informācija par iespējamām iedzimtām ģenētiskām patoloģijām. Bez īpašas vajadzības amniocentēze nav vēlama, jo pēc procedūras palielinās spontānā aborta risks. Tomēr, lai, izmantojot amniocentēzi, iegūtu grūtnieces augļūdens paraugu, pie ginekologa jāsaņem nosūtījums šādas procedūras veikšanai un analīzei paredzētais materiāls jāsagatavo pēc laboratorijas prasībām.

Gan tiesas nozīmēto, gan pašu zināšanai vai pirmstiesas darbībām paredzēto testa paraugu laboratorijā tehniski apstrādā un analizē vienādi.

Paternitātes noteikšanu veic Valsts Tiesu medicīnas ekspertīzes centrā, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Medicīnas ģenētikas klīnikā, Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Bioloģisko ekspertīžu nodaļā un SIA “GenEra” laboratorijā. Analīžu izmaksas ir atšķirīgas, bet jārēķinās vismaz ar pāris simtiem latu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+