×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
29. oktobris, 2013
Drukāt

Gruzīni prezidenta amatā ievēl filozofijas doktoru, kura hobijs ir adīšana

Foto - ScanpixFoto - Scanpix

Nedaudz vairāk kā pirms gada filozofijas doktora Giorgija Margvelašvili vārdu galvenokārt zināja Gruzijas intelektuāļu aprindās. Taču svētdien aizvadītajās Gruzijas prezidenta vēlēšanās par viņu nobalsoja 62 procenti vēlētāju, kas viņam deva pārliecinošu uzvaru pār pārējiem 23 amata kandidātiem. Otrajā vietā, saņemot 22 procentus balsu, ierindojās pašreizējā prezidenta Mihaila Saakašvili partijas virzītais kandidāts Dāvids Bakradze.

Saakašvili 
pieņem zaudējumu


Kaut ik pa laikam raidījis kādu kritisku piezīmi Saakašvili virzienā, līdz pagājušā gada oktobrim Margvelašvili nebija plaši zināms personāžs Gruzijas politiskajā dzīvē. Tas mainījās 2012. gada 25. oktobrī, kad tobrīd jaunievēlētais Gruzijas premjerministrs Bidzina Ivanišvili, nodēvējot viņu par “personisku draugu” un “intelektuāli”, iecēla Margvelašvili izglītības un zinātnes ministra amatā. Ministra krēslā viņš pavadīja līdz šā gada maijam, kad Ivanišvili vadītā partija “Gruzijas sapnis” pieteica viņa kandidatūru prezidenta vēlēšanās.

Politikā mazpieredzējušā Margvelašvili uzvara, kā uzskata Gruzijas politiskie apskatnieki, iezīmēs ne tikai Saakašvili valdīšanas beigas, bet arī politisko stabilitāti valstī. “Rezultāti nozīmē to, ka tiks pielikts punkts nemitīgajām ķildām starp valdību un parlamentu no vienas puses un prezidenta administrāciju – no otras. Gruzija iesoļos politiskās stabilitātes periodā,” sarunā ar ASV laikrakstu “LA Times” sacīja Gruzijas politiskais apskatnieks Ramazs Sakvarelidze.

Pēc rezultātu uzzināšanas Margvelašvili pateicās savai komandai un Ivanišvili. “Viņš [Ivanišvili] radīja mūsu vienotību, un šī vienotība radīja mūsu uzvaru,” saviem atbalstītājiem paziņoja Margvelašvili. Atsaucoties uz Saakašvili valdīšanas laiku, jaunievēlētais Gruzijas prezidents sacīja: “Pateicos katram pilsonim, kurš pārdzīvoja šos dīvainos deviņus gadus. Mēs pierādījām, ka esam brīva nācija, kas var brīvi izraudzīties savus līderus.” Arī Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāji atzinīgi novērtēja prezidenta vēlēšanas, sakot, ka tās noritējušas “draudzīgā un konstruktīvā gaisotnē”. Vēlētāju aktivitāte gan bijusi zema – tikai 46,6 procenti balsstiesīgo Gruzijas iedzīvotāju devās pie vēlēšanu urnām.

Saakašvili tomēr pauda sarūgtinājumu par vēlēšanu iznākumu, sakot, ka to rezultāts ir “nopietna novirze no Gruzijas ceļa, kas bija vērsts uz attīstību”. Vienlaikus viņš mudināja savus atbalstītājus samierināties ar Margvelašvili panākumu. “Mums jāciena vairākuma viedoklis,” paziņoja Saakašvili.

Turpinās 
rietumniecisko kursu


Priekšvēlēšanu kampaņā Margvelašvili solīja turpināt priekšteča Saakašvili prorietumniecisko kursu – tālāku integrāciju kā Eiropas Savienībā, tā NATO. Vienlaikus viņš grib veidot konstruktīvas attiecības ar Krieviju. Gruzijas premjerministrs tuvo sabiedroto Margvelašvili nodēvējis par “ļoti radošu”, labu komandas spēlmani un analītiķi, kurš krīzes situācijās var pieņemt “unikālus” lēmumus. “Kam būtu jābūt Gruzijas nākamajam prezidentam – bagātnieka marionetei vai neatkarīgam un pieredzējušam politiķim?” pirmsvēlēšanu kampaņas laikā, salīdzinot Margvelašvili un savas partijas kandidātu Bakradzi, paziņoja Saakašvili. “Salīdzinājumā ar Saakašvili viņš, protams, pieder citam politiķu tipam. Taču, iespējams, tieši šāds prezidents Gruzijai šobrīd ir vajadzīgs,” sarunā ar ziņu aģentūru AFP vērtēja Gruzijas politikas novērotājs Alekss Rondeli. Politiskie pretinieki Margvelašvili pirmsvēlēšanu cīniņā pārmeta personības pelēcību un atkarību no Ivanišvili.

Margvelašvili ir dzimis 1969. gadā Tbilisi. Viņa tēvs bija inženieris, bet māte – psiholoģe. 1992. gadā viņš pabeidza Tbilisi valsts universitāti, iegūstot grādu filozofijā. Gadu vēlāk viņš turpināja filozofijas studijas Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā esošajā Centrāleiropas universitātē un Gruzijas Zinātņu akadēmijas paspārnē esošajā filozofijas institūtā. Studiju laikā Margvelašvili kādu brīdi naudu pelnīja, strādājot par kalnu gidu tūrisma aģentūrā “Caucasus Travel”. Viņa lielākais hobijs ir adīšana. Neilgi pirms vēlēšanu dienas sociālajā interneta vietnē “Facebook” tika izplatītas bildes, kurās redzams, kā Margvelašvili lielā rūpībā ada zeķes.

Margvelašvili līdz šim izvairīgi runājis par savu privāto dzīvi. Zināms, ka viņam ir romantiskas attiecības ar Gruzijā populāro teātra aktrisi Maku Čičua. Tiesa, viņi nav precējušies. Sarunā ar izdevumu “Prime Time” Margvelašvili raksturoja, ka viņa attiecības ar aktrisi ir “modernas”. “Mēs neesam oficiāli precējušies, bet es esmu iemīlējies,” paziņoja jaunievēlētais prezidents. “Maka ir neparasta. Viņa ir māksliniece, kuras darbu es patiesi apbrīnoju. Viņa ir arī mūziķe, lielisks cilvēks, ar kuru var iesaistīties ļoti nopietnās diskusijās.” Margvelašvili jau vienreiz bijis precējies, un viņam no šīs laulības ir meita Anna, kura nesen pabeidza studijas Maskavā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+