×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
10. oktobris, 2014
Drukāt

No kredītbirojiem nebūtu jābaidās (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Iekams aizdot kādam naudu, aizdevējs turpmāk varēs likumīgi noskaidrot, vai aizdevuma prasītājs nav iekūlies parādos.

Tikko septembra vidū Saeimā pieņemtajā Kredītbiroju likumā paredzēts, ka Latvijā ar Datu valsts inspekcijas atļauju jeb licenci oficiāli varēs darboties kredītbiroji – uzņēmumi, kuros pēc komersantu pasūtījuma un par maksu ievāks ziņas par iedzīvotāju ienākumiem un parādiem, kas iekrājušies par viņiem izsniegtajiem aizdevumiem, komunālajiem pakalpojumiem, nenomaksātajiem nodokļiem, uz nomaksu nopirktajām precēm.

Tāpat būs redzama personas kredītvēsture ne tikai par nenomaksātajiem parādiem, bet arī par izpildītajām saistībām. Pašlaik šīs ziņas ir izkaisītas bankās un citās kredītiestādēs, līzinga un apsaimniekošanas uzņēmumos, pašvaldībās un citur, bet turpmāk tās būs iegūstamas vienkop kredītbirojā. Tādējādi naudas aizdevēji, preču pārdevēji spēs laikus novērtēt, vai aizdevuma prasītājs, pircējs uz nomaksu varētu būt spējīgs laikā atdot aizdevumu vai samaksāt visu preces vērtību.

Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta direktora vietnieks Intars Eglītis atklāj, ka tiem iedzīvotājiem, kuri visas saistības pildījuši godīgi, no šiem kredītbirojiem nebūtu ko baidīties, jo par viņiem nekādas ziņas nevāks un nekrās vēl kādā atsevišķā reģistrā. Vāks tikai pēc kāda komersanta pieprasījuma brīdī, ja persona gribēs, piemēram, aizņemties naudu kādā kredītiestādē vai uz nomaksu iegādāties automašīnu. Komersantam vispirms gan būs jāprasa klienta piekrišana šādu ziņu ievākšanai. Ziņas ievāks no Iedzīvotāju reģistra, Zemesgrāmatas, Uzturlīdzekļu garantiju fonda iesniedzēju un parādnieku reģistra un citām oficiālajām datu krātuvēm Latvijā un Eiropas Savienībā, tāpat no komersantiem, kuri piedāvā preces un pakalpojumus uz nomaksu. Citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp Lietuvā un Igaunijā, šie kredītbiroji jau darbojas. Dažās valstīs ziņas vāc un uzkrāj privātuzņēmumi, citās, piemēram, Francijā un Beļģijā, ar to nodarbojas bankas vai valsts uzņēmumi.

Ar kredītbiroju palīdzību uzņēmējiem tādējādi būs mazāks risks “iekrist” darījumos ar šaubīgiem klientiem, vienlaikus tiks ierobežota kādas iedzīvotāju daļas tieksme vieglprātīgi aizņemties un, nepildot saistības, dzīvot uz parāda. Savukārt ikvienam iedzīvotājam būs tiesības bez maksas pārbaudīt, kādas ziņas par viņu ir ievāktas kredītbirojos un kurš tās ir pieprasījis, tāpat iebilst pret kļūdainu ziņu, piemēram, par kādu samaksātu parādu.

Pēc uzņēmēju atzinuma, šādu kredītbiroju darbība pat varētu atvieglot dzīvi iedzīvotājiem, kuriem nepieciešams aizdevums vai uz nomaksu jāiegādājas kāda dārgāka sadzīves tehnika un kuri līdz šim godprātīgi pildījuši visas saistības. Būšot vieglāk aizņemties vai pasūtīt preci vai pakalpojumu ar pēcmaksu, tāpēc ka nebūs jāsedz parādnieku radītie zaudējumi, ko pašlaik uzņēmēji spiesti segt uz cenu un pakalpojumu celšanas rēķina.

Ministrijas pārstāvis atzīst, ka ziņas par fizisko un juridisko personu kredītvēsturi un parādiem Latvijā jau ievāc vairāk nekā desmit uzņēmumos, piemēram, “Creditinfo Latvia”, “Lursoft”, “Reverta”, “Creditreform”, “Balt Risk” un citos, kuros par maksu tās izsniedz tiem, kas pūlas atgūt parādus vai nodarbojas ar šo parādu atgūšanu. Jaunais likums, kas būs spēkā no nākamā gada 1. janvāra, viestu lielāku skaidrību par šādu ziņu vācēju tiesībām un pienākumiem. Viņaprāt, vismaz trīs no nosauktajiem varētu arī saņemt minēto Datu valsts inspekcijas atļauju.

“Šādu biroju darbība, cerams, atvieglos darbu arī mums, jo pašlaik dažādi likumi pieprasa, lai mēs pārbaudām klienta kredīta vēsturi, rūpīgi izvērtējam kredīta piešķiršanu, bet skaidri nepasaka, kur un kā to izdarīt,” saka kredītu un līzinga uzņēmuma “InCREDIT GROUP” reklāmas projektu vadītāja Rita Breice. Uzņēmuma pārstāve gan atzīst, ka vēl gan neesot skaidrs, cik galu galā šie kredītbiroju pakalpojumi izmaksās un vai būs izdevīgi atteikties no pašlaik izmantotajiem avotiem. Pašlaik klientu maksātspējas pārbaudei uzņēmumā izmanto, piemēram, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, Latvijas Banku, uzņēmumus “Creditinfo” “Pausconsult”, “Crefo”, kā arī papildus tiek pieprasītas banku kontu izdrukas un pārbaudīti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

Viņasprāt, kredītbiroju darbība palīdzētu pašiem kredīta ņēmējiem – viņiem pašiem būs iespēja pārbaudīt savu saistību izpildi. “Mēdz būt gadījumi, kad klients nemaz nenojauš, ka ir parādnieks, un nesaprot, kāpēc viņam netiek piešķirts kredīts,” atzīst Rita Breice.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Martin Frederick Atbildēt

  Sveiki,

  Mēs Martin Aizdevums Investīcijas, specializējas organizējot aizdevumu jebkuru summu, garākus atmaksas termiņus. Kreditori Finanšu Loan Service piedāvājums biznesa aizdevums, mājas aizdevums, personas aizdevums, auto aizdevumu, studējošā kredīts, Dept Konsolidācija, Loan uzņēmējdarbības uzsākšanas. Vai jums ir mazs vai liels projekts, lai finansētu? up un uzņēmējdarbības paplašināšanai, nekustamais īpašums un Hipotēkas visi 3% procentu likmi pretendentiem visu kredītu veidiem.
   
  Mēs Martin Aizdevuma Investment piedāvā vienu no zemākajiem aizdevumu likmēm un mūsu pakalpojums ir ātrs un stress free. Mūsu prioritāte ir Jūsu kopējā apmierinātība! Mūsu mērķis ir, ka jums patiks mūsu sniegto pakalpojumu no sākuma līdz noslēgumam. Interesē jauns pretendents aizdevumam vajadzētu sazināties ar [loanmarkerting1@gmail.com] Administratīvā direktora vairāk informācijas.

  gaida jūsu steidzami pastu tagad.

 2. sveiki

  Vai jums ir nepieciešams steidzami aizdevumu, lai notīrītu savu parādu vai rēķinus vai jebkuru finansiālu apsvērumu dēļ vispār, ja jā, tad e-pastus mums Via (clara_morgan@outlook.com) Lai iegūtu vairāk informācijas par šo aizdevumu fondu darījumu

  Ar laba vēlējumiem
  Clara Morgan kundze

 3. Vis labāk būtu neaizdot vispār.Arī problēmu būtu krietni mazāk
  Kā agrāk krājām un sakrājām!
  Bet kādam vajag iedzīvoties uz nabagu rēķina,lai varētu trekni dzīvot!!!
  Un te var sākt stāstu par trim resnvēderiem…

 4. Doma laba, bet tā nestrādās Latvijā tā, kā tas iecerēts, jo piemēram uz manīm ir “zobs” dažām pārādu piedziņas firmām, kuras esmu iesūdzējis tiesā, laika periodā no 2008 līdz 2013 gadam, par nelikumīgu piedziņas izdevumu pieprasīšanu un visās tiesas prāvās esmu uzvarējis. Līdz ar to šie piedzinēji bija spiesti man atmaksāt nelikumīgi iegūto naudu. Kur ir garantija, ka šie uzņēmumi tagad ir atzīmējuši mani ar treknu ķeksi. Neviens jau nezin, ko viņi tur glabā savās datu bāzēs!

 5. Kāda likumā paredzēta atbildība par nelikumīgu datu izplatīšanu citeim? Kā vienmēr Latvijā, nekāda?

 6. cik daudz svētās govis vēl Latvijā var atrast .laikam vairs nav kam aizdot ar vieglu roku .jo paši biznesmeņi tos mēslus ir sataisījuši ,bet tagad tēlo biznesa jēriņus.Ir jau labi ka ir tada sistēma.bet tad jābūt arī notektam sākuma puntam no kura tad arī sākt uzskaitit šādas problēmas.lai ir godīgs un visiem jauns starta sākums pēc šie laimes gadiem.kad dažs ir pacēlies briseles mākoņos ar zelta nimbu.bet visa tauta ir iestumta eiropas nabagos un ko tu no nabaga izspiedīsi-paši zināt ko.

 7. nabaga latvijas iedzīvotāji-tiek salīdzināti ar rietumeiropas valstu iedzivotajiem.kur veiksmes stasts ir gājis garām .kapeikp.šu kantori uz nabagu rēķina baltijas valtīs iedzìvojas atkal.

Draugiem Facebook Twitter Google+