Latvijā
Politika

No Latvijas izraidītā Krievijas žurnāliste gatavojusi filmu par Vairu Vīķi-Freibergu 7


Vaira Vīķe-Freiberga
Vaira Vīķe-Freiberga
Foto – Anda Krauze

No Latvijas izraidītā Krievijas žurnāliste Olga Kurlajeva gatavojusi filmu par V.Vīķi-Freibergu, šovakar ziņo raidījums “Nekā Personīga”.

Slēpjoties aiz tūristu vīzām, divi Krievijas žurnālisti Anatolijs Kurlajevs un viņa sieva Olga Kurlajeva gadu mijā ieradās Rīgā. Kā apgalvo viņi paši – lai sagaidītu jauno gadu. Bet patiesībā Olgas Kurlajevas plāns bija gatavot filmu par Latviju. Kuras galvenā varone visticamāk būtu Vaira Vīķe-Freibergu. Šobrīd abi žurnālisti par Latvijas drošību apdraudošu darbību veikšanu ievietoti melnajā sarakstā un izraidīti no Latvijas.

Kurlajeva pagājušā gada laikā televīzijas kanālā “Rossija24” veidojusi vairākas filmas un plašas reportāžas par Moldovu, Melnkalni, Poliju, Lietuvu. Valstīm, kas tiek uzskatītas par Krievijas interešu sfēru. Filmās stāstīts, cik neizdevušās ir šīs valstis un cik korumpēta un netīra šo valstu politika un politiķi.

Piemēram, filmā par Melnkalni žurnāliste Kurlajeva secinājusi, ka tās politiskā elite saaugusi ar mafiju un šādai valstij nav vietas NATO. Moldovā Kurlajeva atmaskoja vietējo politiķi miljonāru, kurš aktīvi valsti ved Eiropas virzienā. Bet bez jebkādiem pierādījumiem viņš tiek saukts par noziedznieku, kurš savu biznesu sācis tirgojot prostitūtas.

Īpaši krāšņiem epitetiem un faktiem pārpilna bijusi filma par Lietuvas prezidenti Daļu Gribauskaiti. Pusstundu garajā reportāžā ar nosaukumu “Lietuvas saimniece” Kurlājevas intervētie cilvēki stāsta, ka Gribauskaitei esot netradicionāla seksuālā orientācija, ka viņa visticamāk bijusi VDK spiedze. Tieši Gribauskaite nozagusi naudu no bankrotējušās Snoras banka, lai finansētu savu priekšvēlēšanu kampaņu. Turklāt prezidente kopā ar Lietuvas ģenerālprokuratūru esot “norakusi” kādu pedofīlijas lietu, kurā nogalināti četri cilvēki.

Savukārt Latvijā žurnāliste bija ieplānojusi intervijas ar vairākiem cilvēkiem Rīgā savai jaunajai filmai par Vairu Vīķi-Freibergu.

Intervijai piekritis agrākais saskaņietis un bijušais Rīgas domes deputāts Ruslans Pankratovs. Viņš pēdējā laikā bieži izsaka Latvijai nedraudzīgu viedokli dažādās Krievijas televīzijas pārraidēs. Intervēts arī pašpasludinātais krievu aizstāvis Latvijā Aleksandrs Gapoņenko. Bijusi iecerēta saruna arī ar Saskaņas Saeimas deputātu Jāni Ādamsonu, bet intervija nav notikusi. Tikmēr raidījuma žurnālisti pamanījuši, ka Kurlajeva un filmēšanas grupa Rīgā pie Maskavas nama tiekas ar Eiroparlamenta deputātu Aleksandru Mamikinu. Abu intervija notiek tur pat netālu esošajā bārā “Deviņas promiles”.

Tikmēr iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis nekomentē iemeslu, kāpēc minētie Krievijas žurnālisti izraidīti no valsts. “Tas ir vērtēšanas jautājums. Atbilstošas iestādes to vērtēs, kāda bijusi viņa rīcība un tas ir vērtēšanas jautājums,” saka ministrs.

Nedēļas nogalē Latvijas iekšlietu ministrija paziņoja, ka nevienu personu tikai tāpēc, ka tā pilda žurnālistu darbu, Latvijas melnajā sarakstā nemaz iekļaut nevar. Šajā sarakstā nonāk tikai tie cilvēki, kuri, neatkarīgi no profesijas, rada apdraudējumu Latvijas nacionālajai drošībai. Savukārt, kā raidījumam apliecināja eksprezidentes Vairas Vīķes Freibergas palīdze, viņi nav saņēmuši intervijas pieprasījumu no sižetā redzētajiem Krievijas žurnālistiem.

LA.lv