Dabā
Zaļā dzīvošana

No Liepājas līdz Zilupei – bērni un jaunieši pārstrādei nodod 35,3 tonnas izlietotu bateriju0

Foto-Shutterstock

Gādājot par sabiedrības vides izglītību un sekmējot pareizu atkritumu apsaimniekošanu, “Zaļā josta” 2017./2018. mācību gadā iesaistīja vairāk nekā 80 tūkstošus bērnu un jauniešu no 335 Latvijas izglītības iestādēm izlietoto bateriju vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, uz pārstrādi nogādājot 35,329 tonnas izlietotu bateriju. Bateriju vākšanas konkurss norisinājās 12. reizi un šogad izdevies pārstrādei nogādāt par gandrīz tonnu vairāk šo videi kaitīgo atkritumu nekā pērn, informē uzņēmums.

Izlietotas baterijas ir videi kaitīgi atkritumi, kuri, nepareizi apsaimniekoti, spēj ne tikai piesārņot augsni un gruntsūdeņus ar ķīmiskiem savienojumiem un smagajiem metāliem, bet arī radīt nopietnus veselības traucējumus.

Konkursā “Tīrai Latvijai!” izlietoto bateriju vākšanai pieteicās 335 izglītības iestādes no visas Latvijas, apvienojot 80 306 bērnu un jauniešu pūles tīrākas Latvijas veicināšanā. Visas konkursa laikā savāktās izlietotās baterijas apsaimnieko ilggadējs konkursa partneris AS “BAO”, gādājot, lai baterijas tiktu pārstrādātas un nonāktu atkārtotā apritē.

Apkopojot konkursa rezultātus, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā bateriju apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā.

Pēc savāktā bateriju daudzuma uz vienu audzēkni izglītības iestādē pirmo vietu iegūst Sikšņu pamatskolas audzēkņi, kuri vidēji savākuši 37,742 kg bateriju katrs. Otro vietu iegūst Tilžas vidusskolas vispārējās pirmsskolas izglītības grupas audzēkņi, savācot vidēji katrs 16,58 kg bateriju. Savukārt trešo vietu valsts mērogā ieņem Zilupes pirmsskolas izglītības iestādes bērni, kuri savākuši vidēji 11,634 kg bateriju katrs.

Pēc visvairāk savāktā bateriju daudzuma izglītības iestādē pirmo vietu izcīna Sikšņu pamatskolas audzēkņi, savācot kopumā 1 tonnu un 811,6 kg izlietotu bateriju. Otro vietu iegūst Ķekavas vidusskolas audzēkņi, kas pārstrādei nogādāja 1 tonnu un 168 kg izlietotu bateriju. Savukārt trešo vietu ieņem Liepājas A.Puškina 2. vidusskolas audzēkņi par savāktu 1 tonnu un 62,3 kg izlietotu bateriju.

Īpaši sasniegumi izlietoto bateriju vākšanā Latvijas aktīvākajiem atkritumu šķirotājiem, kam izdevies pašu spēkiem savākt iespaidīgu bateriju apjomu. Rainers Keirāns no Sikšņu pamatskolas konkursa ietvaros savācis 1 tonnu un 122 kg bateriju, Maksims Jericjans no Liepājas A.Puškina 2. vidusskolas pārstrādei nogādāja 874,6 kg bateriju, Mariss Kadaģis no Krotes Kronvalda Ata pamatskolas savācis pārstrādei 520 kg izlietotu bateriju, Emīls Petriks no Kuldīgas pamatskolas savācis 440 kg bateriju, turpretī Ričards Austers no Tārgales pamatskolas pārstrādei nogādāja 390 kg šo videi kaitīgo atkritumu.

Visvairāk izlietoto bateriju savāktas un izvestas no Rīgas pilsētas mācību iestādēm – kopumā 2 tonnas un 948,5 kg. Līdzīgi rezultāti arī Liepājas mācību iestādēm, savācot 2 tonnas un 880,3 kg bateriju. Jelgavas pilsētas un novada mācību iestādes savākušas 1 tonnu un 961,95 kg izlietoto bateriju.

Savukārt, vērtējot mācību iestāžu atsaucību un arī pašu konkursa dalībnieku – bērnu un jauniešu – atsaucību, uzslavas iegūst Rīgas pilsēta, kuru konkursā pārstāvēja 17 054 skolēni, Ventspils pilsēta un novads, kuru konkursā pārstāvēja 5682 skolēni, kā arī Jelgavas pilsēta un novads ar 4875 dalībniekiem.

Pirmo trīs vietu ieguvēji katrā nominācijā no konkursa organizētājiem un atbalstītājiem saņems balvas 400.00 EUR, 300.00 EUR un 200.00 EUR vērtībā. Savukārt čaklākos izlietoto bateriju vācējus gaida pārsteiguma balvas no konkursa atbalstītājiem. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKOS “Tīrai Latvijai!”, kas norisināsies š.g. 25. maijā LVM dabas parka Tērvetē jaunatklātajā “Kurbada zemē”. Sadarbojoties ar AS “Latvijas valsts meži”, ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI notiks meža izziņas pasākuma “Latvijas Meža dienas” ietvaros. 

Plašāka informācija par izlietoto bateriju vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams “Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv.

Izlietoto bateriju vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!’’ organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “BAO”, izklaides parku “Avārijas brigāde” un Valsts izglītības satura centru.

LA.lv