Kultūra
Teātris un kino

“No ligzdas izmestie” – filma par cilvēkiem, kuriem nolaupīta bērnība 0

Foto no Facebook

Tapusi Dzidras Smiltēnas dokumentālā filma “No ligzdas izmestie”, kas ir vēstījums par cilvēkiem, kas agri zaudējuši vecākus, piedzīvojuši vardarbību, kas tikuši pamesti un pazemoti, par cilvēkiem, kuriem tika nolaupīta bērnība.

Kā informēja režisores pārstāve Jana Kralliša, veidojot filmu, režisore braukusi uz dažādiem Latvijas novadiem, satikusi “liktens pabērnus” un lūgusi viņus dalīties savās slēptākajās un sāpīgākajās atskārsmēs.

Filmas veidošanas laikā tika satikta audžuģimeņu veidošanas atbalstītāja Ārija Martukāne, sešu bērnu māte, kuru sitis un mocījis vīrs, meitene no Pierīgas, kura pastāstīja, kāpēc aizgāja no mājām un nekad vairs tur neatgriezās, kā arī dzīvu vecāku pamesti bērni un Iļģuciema cietumā nonākušas divas sievietes, kas nogalinājušas savus bērnus.

Viens no likteņstāstiem saistīts ar filmas autori, kura pēc ilgām šaubām un pārdomām izšķīrās atklāt filmā arī pašas pārdzīvoto. “Viņai bija tikai trīs un brālītim pusotrs gads, kad nomira mamma. Tēvs no pārdzīvojumiem sācis dzert, par bērniem nerūpēties, pamest pie svešiem cilvēkiem un ar laiku ienīstot, nežēlīgi sitis par ikvienu mazāko palaidnību,” stāstīja Kralliša.

“Es ilgi domāju, vai man cilvēkiem stāstīt šo traģisko dzīvesstāstu, kas tik personiski pieder man un manam brālim. Taču katru dienu, lasot medijos, ka joprojām vecāki pamet savus bērnus, tur badā un netīrībā, sit, izvaro un pazemo, man šķita, ka sabiedrība ir jāuzrunā. Lai roka pirms sist, apstājas pusceļā, lai glāzīte netiek izdzerta un bērns var uzaugt mīlošu vecāku ģimenē. Cilvēkus ir grūti pārliecināt ar teorētiskām atziņām un statistiskiem datiem. Man liekas, ka to var panākt tikai ar patiesā pārdzīvojumā, no dvēseles dziļumiem nākušiem vārdiem,” pauda Smiltēna.

Pēc Krallišas paustā, filma nevar sniegt gatavas atbildes uz sabiedrībā samilzušajām problēmām, taču tā var emocionāli cilvēku uzrunāt un likt ikvienam sevī pašā meklēt atbildes un domāt, kā katrs pats var mainīt pasauli uz labu.

Saistītie raksti

Filmas autore un režisore ir Smiltēna, operators – Ints Ivans, montāžas režisore – Gunta Ikere, skaņu režisors – Jānis Zaneribs. Filma tapusi studijā “Balti Group”, to finansiāli atbalstīja SIA “LDZ Ritošā sastāva serviss”.

Filmas “No ligzdas izmestie” pirmizrāde kinoteātrī “Splendid Palace” būs skatāma 23.februārī, bet, sākot ar 24.februāri, filmu izrādīs arī kinoteātrī “K.Suns”.

LA.lv