×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
6. marts, 2016
Drukāt

No LNB krājuma pērn izslēgti vairāk nekā 55 tūkstoši vienību

Foto-LETAFoto-LETA

No Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) krājuma pērn ir izslēgtas 55 430 krājuma vienības, aģentūra BNS uzzināja bibliotēkā.

No LNB krājuma izslēgtie darbi parasti ir bijuši nolietojušies vai arī tiem ir bijis papildu eksemplārs.

LNB Krājuma attīstības veidotāja Aivija Everte skaidroja, ka visvairāk, līdzīgi kā 2014.gadā, ir izslēgti periodiskie izdevumi. Kopumā izslēgti 24 399 žurnāli vai laikraksti, kas ir 44 % no kopējā izslēgto vienību skaita. Izslēgto darbu vidū, pēc viņas teiktā ir bijuši “līdz skrandām nolasīti” laikrakstu un žurnālu komplekti, kurus ir bijis iespējams atjaunot gan no LNB rezerves eksemplāriem, gan pēdējo gadu dāvinājumiem, kas īpaši attiecināms uz pagājušā gadsimta 70., 80.gadu lielajiem dienas laikrakstiem, kas tagad atkal ir pieejami pilnos komplektos un labā kvalitātē.

Otru lielāko izslēgto izdevumu grupu veido grāmatas. No krājuma izslēgtas 22 603 grāmatas, kas ir 41 % no kopējā izslēgto vienību skaita. To izslēgšanas iemesli ir nolietojums, bojājumi, dublēti eksemplāri, kā arī nozaudēšana. Everte norādīja, ka šie izslēgšanas iemesli ir likumsakarīgi, jo sakarā ar pārvākšanos uz LNB jauno ēku tika atjaunoti LNB nozaru lasītavu krājumi, nolietotos eksemplārus aizvietojot ar jauniem, kas īpaši LNB jaunajai ēkai jau mērķtiecīgi tika atlikti iepriekšējos gados gan no rezerves fonda, gan dāvinājumos saņemtajiem. Par to liecinot arī fakts, ka visvairāk 2015.gadā izslēgto grāmatu ir bijis latviešu valodā, kas pēc izsnieguma rādītājiem ir pirmajā vietā, tātad arī ātrāk nolietojas.

No citiem izdevumu veidiem kā dublēti vai nolietoti eksemplāri salīdzinoši vairāk ir izslēgti nošu izdevumi. No krājuma izslēgti 5765 izdevumi, kas ir 10 % no kopējā izslēgto vienību skaita. LNB Mūzikas lasītava darbojas arī kā nošu izdevumu abonementa bibliotēka. Pieprasītāko, biežāk spēlēto skaņdarbu nošu izdevumi ar gadiem nolietojas. Lielā mērā pateicoties dāvinājumiem, pēdējos gados ir bijis iespējams šos nolietotos izdevumus nomainīt ar jauniem, kvalitatīviem eksemplāriem.

LNB krājumā pašlaik ir 4 217 690 vienību. Savukārt tās kopējā ietilpība ir seši miljoni krājuma vienību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+