×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
2. jūnijs, 2017
Drukāt

Anda Līce: Latviešu attieksme ir naidīga ne jau pret krievu valodu (16)

Foto no A. Līces personīgā arhīvaFoto no A. Līces personīgā arhīva

Ar laiku var pierast pie visa – gan pie brīvības, gan arī pie verdzības. Tāpēc ir svarīgi, lai kāds no malas ik pa laikam atgādina, kurā no šiem stāvokļiem mēs šobrīd atrodamies. Un nav ko apvainoties, kad citu vērtējums neatbilst mūsu iedomātajam. Es vienmēr uzmanīgi lasu citu valstu pilsoņu iespaidus par Latviju, tie bieži vien ir diametrāli pretēji tam, ko sakām mēs paši, un tad ir jādomā, vai kļūdās viņi, vai mēs kaut ko neredzam un nenovērtējam.

Nevar nepiekrist tiem, kuri saka, ka Latvijas sabiedrība joprojām nav atbrīvojusies no padomju domāšanas un attiecīgas rīcības. Par to vairāk vai mazāk tieši runā gan mītnes zemēs dzīvojošie tautieši, gan arī citu valstu pilsoņi. Būtu maigi teikts, ka viņi tikai par to brīnās, dažkārt viņi pat ir spiesti pārtraukt iesāktus kopējos projektus, jo nespēj pieņemt negodīgus spēles noteikumus. Negodīgumam, protams, nav nacionālas piederības un politiskas pārliecības, un tas sastopams it visur pasaulē, tomēr ne tik biezā slānī kā pie mums, kaut gan šajā ziņā mums krietni priekšā ir, piemēram, Krievija. Nav brīnums, ka Latvijā dzīvojošie Krievijas disidenti mūsu valstī jūtas daudz labāk nekā savā dzimtenē. Viņi bieži vien atšķirībā no mums novērtē gan demokrātijas priekšrocības, gan draudus tai un par tiem arī brīdina, kā to dara Igaunijā dzīvojošais Artemijs Troickis, kura viedoklis par Krievijas viltus ziņu apmēru, raksturu un ietekmi pasaulē un arī Baltijas valstīs bija lasāms “Latvijas Avīzē”.

Man ļoti vērtīga šķita saruna (“LA” 25.05.2017.) ar Latvijā šobrīd dzīvojošo krievu disidentu Dmitriju Savinu. Piekrītu, ka latviešu attieksme ir naidīga ne jau pret krievu valodu, bet gan pret to, kas šajā valodā tiek pausts. Varam paieties atpakaļ vēsturē, kur visi padomju laika pratināšanu protokoli, cietumu un nometņu uzraugu pavēles un nāves sodu spriedumi skanēja krieviski un tas īpaši briesmīgi ierakstījās okupēto tautu emocionālajā atmiņā. Arī šādi var izraisīt nepatiku pret senu, bagātu un skaistu valodu, nerunājot nemaz par to, cik ļoti ir sagandēta daudzu cilvēku apziņa. Valoda ne pie kā nav vainīga, skumji, ja mēs šīs lietas neatšķiram. D. Savins Latvijā ir nodzīvojis tikai divus gadus, un atšķirībā no daudziem šejienes krieviem jau ir paguvis latviešu valodu nokārtot pirmajā līmenī un uzskata – ar mūsu valsts valodas likumu viss ir kārtībā, jo katrai tautai ir jāsargā sava valoda.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Noziegums NAV tad, ja kāda sveša tauta respektē tautu, kuras zemē tā apmetusies uz dzīvi! Taču ja šie svešinieki manas mājas durvis ATĻAUJAS VĒRT VAĻĀ AR KĀJU un uzvesties ar PĀRĀKUMA STATUSU, IZSMEJOŠI. ZAIMOJOŠI, NONIEVĀJOŠI, tad attieksme NO MANAS TAUTAS NEKAD NEBŪS LABESTĪGA UN SAPROTOŠA! Krievi NĪST NE TIKAI LATVIEŠU VALODU, BET VISU LATVISKO! Mēs viņus nenīdām, bet TAGAD NĪSTAM…

 2. Ja krievi izteiks savas “nepareizas” domas latviski, autore būs apmierināta??

 3. Īstie latvieši ir naidīgi pret KRIEVU VALODU LATVIJĀ.

 4. latviesi or naidiigi pret krieviem,pret atbriivotaajiem

 5. Komentāros daudz krieviem tīkamu mītu un krievu šovinisms ar šur tur pavīd.

  Bet patiesība jau vienkārša – Latvija ir latviešu zeme, kur 90% no šī brīža krievu ieradušies kā okupanti un no šī fakta izriet arī latviešu attieksme pret krieviem. Demogoģija, propoganda, vai prasta muķība reizēm apmāna cilvēkus, bet tas ir īslaicīgi, jo krievu šovinismu maisā nenoslēpsi.

 6. Man patīk ka visādi dīvaińi izsaka murgainus personiskus viedokľus un tos piedēvē kādai sociālai grupai.

 7. Kārtējais tematiņš ,kas ir kā muca ar cauru dibenu,lej tajā līdz apnikumam,nekad nebūs pilna.Bet tas ,ka lej,ir labi-darba terapija.

 8. latvieši ir nacisti Atbildēt

  katrā tautibā ir labi un slikti cilvēki. ja dzerajs, zaglis vai vienkārši slikts kaimiņš ir latvietis, tad attieksme ir- nu jā viš jau ir tāds cilvēks, ko padarisi. ja turpretim tāds ir krievs tad uzrei- nu ko no krieva var gribet, visi viņi tādi.
  vienvārdu sakot letiņš savā butibā ir sudabrālis pēc definicijas nu ar izņēmumiem protams, bet nu tipiskākie pārstāvji noteikti.

 9. Nesaprotu raksta jēgu. Vai tad pagājušie ciešanu un spaidu gadi nosaka attieksmi pret valodu vai šodienīgā cenšanās uzkundzēties par vadošo. Un man gan liekas, ka krievi ienīst latviešu valodu, to pastāvīgi ignorējot. To pašu var teikt arī par latviešu vai kā nu tur teikt žuirnālistiem, kuri pastāvīgi uzbāžas latviski nerunājošām būtnēm lai uzzinātu viņu viedokli, tādējādi pazwmojot gan sevi, gan savu valodu.

  • Tur jau tā lieta, bet dažs labs nekādīgi negrib saprast, ka būt par latviešu valodu uzreiz nenozīmē būt pret krievu vai kādu citu valodu. Katrai valoda sava vieta.

   • skatāmies pasaulē Atbildēt

    un redzam ka diasporai sasniedzot padsmit procentus, parasti ievieš to valsts valodu, ja skatāmies šveici vai kanādu tad tur pat zem 10% jau saņem valsts valodas statusu. mums krieviski runājošie ir puse un valsts valoda latviešu. ko mēs pārmetam krieviski runājošajiem? to ka viņi grib runat dzimtajā valodā? tieši to pašu ko gribam paši, bet mums tas ir patriotisms, kamer viņiem nez kāpec noziegums skaitās

    • Labāk tiešām paskatīsimies pasaulē! Kanādā abas valsts valodas ir kolonistu valodas, bet pirmiedzīvotāju valodas joprojām ir atstātas pabērna lomā. Par to, ka Latvijā puse esot krievvalodīgo, pasmīnēs jebkurš, kurš draudzējas ar statistiku, bet krievu valoda ar vairāk nekā 144 miljoniem cilvēku, kam tā ir dzimtā valoda, ir 8. pasaulē lielākā valoda. Vai pašam neskan nožēlojami gaudošana, ka 2 miljonu lielās latviešu valodas dēļ tūlīt bezmaz vai iznīks 77 reizes lielākā krievu valoda?

  • :) ja par spaidu un ciešanu gadiem, Atbildēt

   tad lielākie “daritāji”jau bija tieši latvieši, visos pasākumos ko pārmet krievam, pirmajās rindās kā vislielākie censoņi bijuši latvieši, bet ir taču tik patīkami vainot visā tos citus, un pašiem but baltiem un pūkainiem

   • Nevajag nodarboties ar demagoģiju: manu radu pratināšanas protokolus Stūra mājā nav parakstījis neviens latvietis!!!!!!

 10. Tas pareizi!
  Ne tikai pret valodu, bet arī pret krieviem man nebūtu iebilstams itin nekas, ja vien tie nepauž un nerīkojās kā imperiālisti. Tas pats arī pret citām tautām.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Likumprojekts “LELB – vienīgie īstie luterāņi”

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši likuma labojumus, lai noteiktu, ka valsts atzīst Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbības nepārtrauktību Latvijā un ka LELB ir vienīgā tiesību pārmantotāja luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940. gadam.

Pašlaik spēkā esošo LELB likumu plānots papildināt ar preambulu, kurā būtu noteikts gan augstāk minētais, gan tas, ka LELB izveidojusies luteriskās reformācijas kustības ietvaros 16. gadsimtā, darbību sākusi pirms Latvijas dibināšanas un nepārtraukti darbojusies Latvijā arī okupāciju laikā. Grozījumi likumā paredz vēl vairākas citas izmaiņas. Likumprojektu sagatavojusi LELB Tiesību komisija un apstiprinājusi baznīcas Bīskapu kolēģija. LELB pārstāvji vērsušies pie 12. Saeimas deputātiem ar lūgumu parakstīt šo likumprojektu.

Taču Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) pauž uzskatu, ka piedāvātie grozījumi nepamatoti ierobežo baznīcas draudžu pašnoteikšanās tiesības. Likumprojekts esot izstrādāts bez konsultācijām ar citām luterāņu baznīcām Latvijā. LELBĀL norādīja, ka patlaban Latvijas teritorijā un ārpus tās darbojas trīs luterāņu baznīcas un to draudzes kā tās LELB pēcteces, kuras darbību pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā okupācija. Līdz ar to būtu pareizi vienoties par baznīcu līdzvērtīgu sadarbību, nevis netaisni izcelt vienas absolūtu prioritāti, uzskata LELBĀL.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+