×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
13. janvāris, 2016
Drukāt

No medībām pasargāti tikai kapi un pilsētas (14)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Cūkas skaitīs paši

Par dabas teritorijām bīstamu šādu likuma kūleni nosauc Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas direktore Dace Sāmīte. Pirms lemj par medībām stingrā režīma zonās, vajadzīga precīza mežacūku uzskaite, viņa norāda.

Kurzemnieki nevēlas tik viegli atdot savus rezervātus medniekiem – vispirms esot jātiek skaidrībā ar uzskaiti, uzsver D. Sāmīte. Viņa apšauba, ka īpaši aizsargājamās dabas teritorijās mīt tik daudz mežacūku, kā sarēķinājis Valsts meža dienests. “Piemēram, Moricsalā mums ir uzdots nomedīt 12 mežacūkas, uzskaitē ir deviņas, bet tās tur pastāvīgi visu gadu nedzīvo – ienāk rudenī uz ozolzīļu laiku,” stāsta DAP pārstāve. Tāpēc nolemts veikt pašiem savu dzīvnieku skaitīšanu pēc pēdām sniegā, lai būtu ko uzrādīt VMD. Sāmīte cer, ka reālie skatļi palīdzēs izvairīties no medībām rezervātos. Ja nu tās būšot nepieciešamas, kā medību tiesību īpašnieki īpaši aizsargājamās teritorijās esot gatavi tās organizēt saviem spēkiem nupat reģistrētajos medību iecirkņos.

Mežacūku pārmērīgā skaita problēma nerodas rezervātos, bet ārpus tiem, kur dzīvnieki tiek piebaroti, spriež D. Sāmīte. Aizsargājamās dabas teritorijas mežacūkām vispār vairāk kalpojot par vietu, kur tās var justies netraucēti. Barības ieguvei tās ir mazvērtīgas salīdzinājumā ar zemnieku iekoptajiem laukiem un mednieku ierīkotajām barotavām. “Ja mednieki godprātīgi pildītu savus pienākumus un samazinātu mežacūku skaitu, tad arī rezervātos nebūtu liels šo dzīvnieku blīvums,” akmeni mednieku dārziņā iemet dabas aizsardzības speciāliste.

Melnā stārķa ligzda – pagalam?

Jaunā kārtība, kas paredz medības rezervātos, lielāko risku var radīt reto putnu populācijām. “Ar putniem var veidoties bīstamākā situācija – Slīteres nacionālā parka stingrā režīma zonās atrodas lielo plēsīgo putnu ligzdvietas, kuru tuvumā cilvēkiem nevajadzētu atrasties no 1. februāra līdz pat 1. augustam,” Medību likuma grozījumu iespējamos riskus ar piemēru ilustrē D. Sāmīte. Skaidrs, ka, rīkojot mežacūku medības un iztraucējot ligzdošanas laikā klinšu vai jūras ērgli, melno stārķi un citus putnu pasaules retumus, varam tos zaudēt.

“Ar vienām tādām medībām, kas notiek nepareizajā laikā, pietiktu, lai melnā stārķa ligzda būtu pagalam,” satraukumu par medību iespējamo kaitējumu pauž Latvijas Ornitoloģijas biedrības vadītājs Viesturs Ķerus. Grozījumus Medību likumā viņš nosauc par tapušiem steigā, “nedomājot, kas tur īsti ir rakstīts”, kā arī neapspriežoties ar dabas sargiem ne no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), ne Dabas aizsardzības pārvaldes.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. AMORĀLIST ar noslieci Garkalne nav tālu no Tvaika ielas vari paspēt rindā pirmais.

 2. Izskatās ka ĀCM skāris smadzenes, daļai bāleliņu.
  Jo mazāka sajēga un stulbāks jo plašāks un varonīgāks komentārs un augstāks fantāzijas lidojums.
  Tiešām iesaku griezties pēc palīdzības Tvaika ielā.

 3. šiem taču svarīgi nav cilvēki! Kas vispār ir cilvēki, ja var pieņemt tik AMORĀLU likumu!!! Galvenais ir medību iecirkņu palielināšana nešķirojot ir vai nav apdzīvotas teritorijas. Biznesa medību rīkošana ārzemniekiem – lūk, tas ir svarīgi. MELNS BIZNESS

 4. Vasarā dzīvoju Kalngalē (kas nezina, tā robežojas ar Rīgu, blakus ir Vecāķi). Arī mūsu mežos savairojušās mežacūkas. Iedomājos to skatu – vasarā atpūtnieki, izkāpuši no elektriskā vilciena, dodas uz pludmali, un te nāk mednieki ar šaujamajiem, izvērsušies ķēdē!
  Nopietni runājot, šajā mežā vienmēr ir daudz cilvēku – iet uz jūru, lasa mellenes, brūklenes un sēnes. Kalngales un citu ciematu iedzīvotāji tur pastaigājas, skrien, slēpo, pastaidzina suņus. Šādā mežā medības ir ļoti bīstamas, jo var nošaut cilvēku!
  Mednieki nevienā brīdī nevar būt droši, ka vietā, kur viņi nodomājuši medīt, nav kādi cilvēki.

 5. Drīz masu informācijas līdzekļos bieži varēs dzirdēt un lasīt “nošauts pārskatīšanās rezultātā”.

 6. ZEMISKAJAI UN DERZĪGAJAI VARAS KLIĶEI NĀKSIES ATBILDĒT! Atbildēt

  “..taču otra puse ir īpašnieku un arī kaimiņu mednieku kolektīvu intereses, un reizēm tās sekas var būt daudz nepatīkamākas nekā ieguvumi,” viņš spriež un piebilst, ka viena daļa īpašnieku noteikti meklēs iespējas, kā aizstāvēt savu īpašumu. Nupat saņemta pirmā sūdzība – tas esot tikai sākums..”!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Turieties, Zieļkurzemes privātīpašnieki! Biznesa medības savos īpašumos rīkot neļausim un nevienu iekšā nelaidīsim. Zemgalieši ies palīgā cīņā pret Zemkopības ministrijas algādžiem!

 8. Tautai jāzina savi varoņi. Šie ir tie "piebarotie", kas pieņēma šo pretlikumīgo likumu! Atbildēt

  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija
  Esošais sastāvs (13 dep.)
  Romāns Naudiņš VL–TB/LNNK Priekšsēdētājs
  Deputāts
  Ingmārs Līdaka ZZS Priekšsēdētāja biedrs
  Deputāts
  Edvards Smiltēns VIENOTĪBA Sekretārs
  Deputāts
  Inesis Boķis VIENOTĪBA Deputāts
  Jānis Klaužs ZZS Deputāts
  Armands Krauze ZZS Deputāts
  Ilmārs Latkovskis VL–TB/LNNK Deputāts
  Dainis Liepiņš LRA Deputāts
  Anrijs Matīss VIENOTĪBA Deputāts
  Aivars Meija NSL Deputāts
  Artūrs Rubiks SASKAŅA Deputāts
  Jānis Urbanovičs SASKAŅA Deputāts
  Ivars Zariņš SASKAŅA Deputāts

 9. kuru konkrēti tava ķermeņa daļu apdraud cūku mēris. Ej, izguli savu dzērumu un no rīta pasūti savai sievas mātei kleitu.. varbūt paliks vieglāk:)

 10. Visu laiku bija dabiņu brēka par ļaunajām mežacūkām kuras apēd mazuļus, izposta reto putnu ligzdas, izrok retos augus, tieši aizsargājamās teritorijās savairojušās nejēgā. Takš priecājaties, ka šai nejēdzībai pienācis gals ,cūkas izšaus, vai tad nav forši? Kā žurnālisti to pasniedz tas jau ir ētikas jautājums.

 11. Cienījamās dabas aisargātājas! iVai tad tiešām jūs gribat lai Latviju visā pilnībā pārņem CŪKU MĒRIS un iznīcina visas mūsu māju cūciņas? Padomājiet taču vienreiz ar veselu galvu!

 12. ĀCM netiši apdraud ikvienu LV iedzivotāju un tatsaimniecību kopumā. Kuram idiotam tas nepielec?
  Pilnīgs pŗata izkukojuša sapņotāja murgs ir apgalvojums ka cūku medības apdraud melnos stāķus, ērgļus vai citas retās sugas, pirms ko līdzigu spriest vajadzetu igulēt dzērumu .
  Cik problēmas privātīpašniekiem ar nepamatotiem liegumiem radījuši zaļie draugi, arī Ķerusa kunga biedrība? Izdomājiet pa priekšu ko vēlaties un tad murgojiet presē un internetā apcerējumus .

 13. CŪKU MĒRIS SABIEDRĪBU NEAPDRAUD – JĀ! teotētiskiem RISKIEM IR PAKĻAUTAS PRIVĀTO CŪKU FERMAS = BET TAS IR SĪKUMS – MEŽACŪKAS NELIEN PIE MĀJAS CŪKĀM – NU UN TAD JA KAUTkĀDA DĀŅA CŪKU KOMPLELSAM BIZNESS PAJUKS ?
  -TAS NAV SABIERDRĪBAS JAUTĀJUMS – Tā IR PAŠA DĀŅA problēma . ( NO BiROKRATA VIEDOKLA “BRIESMAS SABIEDRĪBAU” RADA SASLIMUSi un reģistrēta MAJAS CŪKA – “SĒRGAs skatrs pagasts”(veseli regioni vai visa valsts karantī nā ) Figņa kautkada — itkā mežacūkas nebūtu valstī ,neslimotu un mespragtu – BIROKRĀTISKA FIGŅA tiek izdota par SABOIEDRĪBAS INTERESĒM.

  TUR KUR IR MĒRIS POPULACIJA IZSPRĀGST PATI = LIEKO CŪKU SKAITU MEDNIEKI PAŠI PIEBARODAMI UZAUDZĒJA – ir vnk daudz kam nosprāgt = piebaroŠANA arī NOTiIKA sabiedrības interesēs…. necar tikai medīt – jarūpējas kau būtu ko medīt – tas ir pareizi …

  zivju resursi tiek sargāti sabierdtrības interesēs – ar ko mežacūku resursi mazālk vērti ?

  BET JA MAN BŪTU PRIVATA TERITORIJA ES GRIBĒTUU LAI TUR MAN VINMĒR BŪTU KO NOMEDĪT – JA MAn ir tada imterese tad t.s. sabiedtībai jabūt tadai pat labumna IZJŪTAI – MAN ŠĶIET NEJEDZĪBA PAT ŽOGU UZ kf un BALTKRIEVU ROBEŽAS LIKT – ZVĒRI NEIENĀKS – imigranti un kontrababda izlīdīs un tanki pārbrauks tapat ja būs vēlme…

 14. Tie cūkas no ministrijas,audzētāju mafijas jau kopš
  kriminālās revolūcijas nodibinājuši jaunu PSRS,vēl
  baisāku par 40 gadus atpakaļ esošo.
  Kaut kādi tirliņi nosaka ko sēt,kā sēt
  kam drīkst pārdot,kā medīt u.t.t.
  Nu drīkst katrs lumpenis(kuram pašam
  nemaz zemes nav,jo izdevīgāk parazitēt
  uz pabalstiem) jebkurā laikā braukāt ar
  automašīnām krustu šķērsu pa dārziem
  un sējumiem un šaudīties uz nebēdu bez
  maz pagalma vidū !
  Piedevām,tās cūkas nobarojušās manos
  laukos un tīrumos,bet gaļu pievāc visādi
  švabraki,ar kuriem SPIEŽ noslēgt “līgumus
  par apmedīšanu”,demagoģiski aizsedzoties
  ar kādām mistiskām “sabiedrības interesēm”…
  Vai Rīgā,vai kur citur kādiem kas atlec no tām
  piebarotajām un bezjēdzīgi savairotajām cūkām ?
  Viss kā PSRS laikos – nomenklatūrai tikai…
  Tas mēris ir dieva sods par alkatīgo
  savairošanu virs dabas noteiktā racionālā skaita !
  Netaisos pretendēt uz to gaļu,jo tā var
  saturēt trihinellas un velns zin ko vēl nē…
  Kurš man tagad iestāstīs,ka dzīvojam
  “demokrātiskā Latvijā” ?
  Nodokļu naudu aizpludina _īdu bankām,
  tiesāšanās farsiem,izlaupīšanas padomju
  pampināšanai un sazin kur vēl nē bet
  ārstēšanas un izglītības saņemšanai
  jāpiemaksā papildus !!!
  Un man vēl šī varza jāciena un jāaizstāv !
  Ja nāks kādi huņņi iekšā – vēl parādīšu
  aiz kura krūma noslēpušies šitie bandīti !

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +27.0
Alūksne +25.5
Daugavpils +26
Saldus +26.8
Liepāja +22.8
Jelgava +28.6
Ventspils +20.4
Limbaži +25
Madona +25.6
Rēzekne +23.1
Draugiem Facebook Twitter Google+