Latvijā
Politika

Vēlēšanās nekandidēs deviņi Saeimas deputāti un viens ministrs8

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards . Foto – LETA

No pašreizējiem ministriem 13.Saeimas vēlēšanās nestartēs tikai vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK).

Viņš pats, komentējot šo lēmumu, ar padomnieces Santas Vaļumas starpniecību aģentūrai LETA pauda, ka nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) programmas izstrādes laikā panākta vienošanās par veicamajiem darbiem. “Redzot, ka kandidāti ir gatavi realizēt manus priekšlikumus, ir pieņemts lēmums turpināt darbu atbilstoši partijas programmai, bet ne kā Saeimas loceklim. Turklāt šobrīd ir daudz svarīgāki darbi, kas jāpaveic – gan jau iesākti projekti, gan arī jaunas iniciatīvas. Mana izvēle nekandidēt vēlēšanās sniegs man iespēju arī turpmāk pilnvērtīgi pievērsties savu pienākumu izpildei, veltot tiem nedalītu uzmanību,” skaidroja Gerhards.

Viņš arī uzsvēra, ka uzticas nacionālās apvienības valdei, esošajiem deputātiem, kā arī jaunajiem deputātu kandidātiem. “Man nav ne mazāko šaubu, ka nacionālās apvienības kandidātu saraksts ir pilnvērtīgs un spēj ietvert gan jau pieredzējušus profesionāļus, gan arī jaunus talantus, kas spēs pārstāvēt mūsu valsts iedzīvotāju intereses Saeimā,” piebilda Gerhards.

Ministru prezidents Māris Kučinskis ir Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta līderis Vidzemē, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens startēs ar pirmo numuru Kurzemē no “Jaunās Vienotības” saraksta, aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim ir otrais numurs ZZS sarakstā Vidzemē, bet ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam – pirmais numurs Rīgā “Jaunās Vienotības” sarakstā.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ZZS sarakstā ir pirmais numurs Rīgā, iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis “Jaunās Vienotības” sarakstā Rīgā ir otrais numurs, bet izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis “Jaunās Vienotības” sarakstā Rīgā ir trešais numurs.

Kultūras ministre Dace Melbārde ir VL-TB/LNNK līdere Rīgā, bet labklājības ministrs Jānis Reirs – “Jaunās Vienotības” saraksta augšgalā Zemgalē. ZZS sarakstā ar otro numuru Zemgalē startēs satiksmes ministrs Uldis Augulis, bet ar trešo numuru Rīgā – veselības ministre Anda Čakša.

Savukārt tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs ir piektais numurs Rīgā nacionālās apvienības sarakstā, bet zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ir ZZS saraksta līderis Latgalē.

Saeimas vēlēšanās nekandidēs deviņi pašreizējie deputāti

13.Saeimas vēlēšanās nekandidēs deviņi pašreizējā parlamenta sasaukuma deputāti.

Vēlēšanās nebalotēsies Gaidis Bērziņš (VL-TB/LNNK), Andris Buiķis (VL-TB/LNNK), Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK), Lolita Čigāne, Askolds Kļaviņš (ZZS), Ilmārs Latkovskis, Andris Siliņš (ZZS), Laimdota Straujuma (V), kā arī Dzintars Zaķis.

Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) vadītājs Siliņš nolēmis nekandidēt 13.Saeimas vēlēšanās, jo vairāk nekā desmit gadus pēc pensijas vecuma sasniegšanas vēlas “beidzot sākt atpūsties”. Siliņš aģentūrai LETA norādīja, ka turpinās ieņemt LPF vadītāja amatu līdz brīdim, kamēr šajā amatā tiks ievēlēts kāds cits.

Arī no partijas “Vienotība” saraksta ievēlētā 12.Saeimas deputāte Čigāne nolēmusi nekandidēt 13.Saeimas vēlēšanās. “Esmu nolēmusi “iepauzēt” un 13.Saeimas vēlēšanās nekandidēt,” publicētajā ierakstā savā mājaslapā norādījusi parlamentāriete, reizē paužot pateicību “Jaunās Vienotības” kolēģiem, kuri viņu bija aicinājuši kandidēt no politiskā spēka saraksta. Čigāne aģentūrai LETA neizslēdza iespēju tālākā nākotnē atgriezties politikā ar līdzīgi domājošu komandu.

Savukārt Bērziņš norādījis, ka redz, ka ir jauni aktīvi cilvēki, kas būtu gatavi iesaistīties lielajā politikā. Politiķis gan uzsvēra, ka politiku atstāt neplāno, tāpēc viņš turpinās būt aktīvs VL-TB/LNNK biedrs, “paužot tos pašus uzskatus, aizstāvot konservatīvas vērtības kā iepriekš”. Cilinskis aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka nostrādājis Saeimas deputāta amatā jau astoņus gadus, un, viņaprāt, cilvēks nevar efektīvi darboties, ja ilgu laiku ir vienā amatā un neko nemaina. Deputāts atgādināja, ka arī citās jomās un profesijās ir pilnvaru termiņu ierobežojumi vai rotācija.

Arī Buiķis norādīja, ka jau astoņus gadus ir Saeimā, un ka ir “gados”. Politiķim ir jau ieplānots zinātniskais darbs ar kolēģiem nākamajiem pieciem gadiem, kā arī viņš raksta grāmatu.

Arī ilggadējais parlamenta deputāts Zaķis neplāno kandidēt šogad gaidāmajās Saeimas vēlēšanās. “Ir jau 16 gadi politikā aiz muguras, paaudžu maiņai ir jānotiek,” iepriekš pauda Zaķis. Viņš sacīja, ka jādod iespēja jauniem, enerģiskiem un perspektīviem politiķiem nonākt pie teikšanas. Pēc iepriekšējās Saeimas vēlēšanām tiesās nonāca vairākas lietas par balsu pirkšanu par labu Zaķim.

Straujuma vēlēšanās nekandidēs, lai dotu vietu kādam no “Jaunās Vienotības” 30 līdz 40 gadu paaudzes pārstāvjiem, aģentūrai LETA pavēstīja politiķes pārstāve Elīna Bīviņa. Straujuma šo lēmumu neesot pieņēmusi sasteigti, bet gan pēc rūpīgām un ilgām gan personīgām pārdomām, gan apspriešanās ar partijas biedriem, par bijušās parlamentārietes viedokli informēja Bīviņa. Politiķe uzskata, ka ir jādod iespējas partijas jaunākas paaudzes pārstāvjiem, jo viņi jau pašlaik var īstenot nepieciešamos uzdevumus.

Arī deputāts Kļaviņš nolēmis nepiedalīties 13.Saeimas vēlēšanas, iepriekš norādīja pats politiķis.

Tāpat parlamenta vēlēšanās nekandidēs pie frakcijām nepiederošais deputāts Latkovskis.

13.Saeimas vēlēšanas notiks oktobra pirmajā sestdienā.

LA.lv