×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
6. novembris, 2013
Drukāt

Arī mājsaimniecībām elektrība būs jāpērk brīvajā tirgū (4)

Foto: LETAFoto: LETA

27.starptautiskā būvniecības industrijas izstāde "Māja I 2013" Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā.

Trešdien galīgajā lasījumā pieņemot grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, Saeima atbalstījusi elektroenerģijas tirgus pilnīgu atvēršanu no 2014.gada 1.aprīļa. Tas nozīmē, ka gandrīz 850 000 mājsaimniecības kļūs par aktīviem elektroenerģijas tirgus dalībniekiem un pirks elektrību brīvajā tirgū, izvēloties sev izdevīgāko piedāvājumu.

Kā portālu “LA.lv” informēja Ekonomikas ministrijā (EM), elektrības tirgus atvēršanas galvenie ieguvumi ir lielāka konkurence tirgotāju sektorā, lielāka pakalpojuma plānu izvēle, caurskatāmāka, saprotamāka un konkurētspējīgāka elektrības cena lietotājiem.

Līdz ar lēmumu atvērt elektrības tirgu Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja arī Subsidētās elektrības nodokļa likumu, kas izveido mehānismu, kā samazināt obligātās iepirkumu komponentes izmaksu pieauguma risku patērētājiem un izveido jaunu atbalsta instrumentu mazāk turīgajām mājsaimniecībām.

Prognozējams, ka pēc tirgus atvēršanas mājsaimniecības maksās aptuveni 11,30 santīmus par kilovatstundu, kas, salīdzinot ar pašreizējo “Pamata tarifu”, būs par aptuveni 6% vairāk. “Svarīgi atzīmēt, ka mazāk turīgajam mājsaimniecībām cena tiks saglabāta “Starta tarifa” līmenī, jo pašvaldībām ir piešķirti papildu budžeta līdzekļi dzīvokļa pabalsta segšanai, proti, elektroenerģijas kopējās cenas pieauguma kompensācijai,” skaidro EM.

EM ar izmaiņām normatīvos rosinās izveidot tirgus apstākļiem piemērotāku norēķinu kārtību par patērēto elektrību. Esošā norēķinu kārtība pēc pašdeklarēšanās principa (kad pats lietotājs nolasa skaitītāju rādītāju un pats aprēķina summu, kas jāmaksā) salīdzinoši veiksmīgi funkcionē monopolsituācijā. Taču atvērta tirgus apstākļos, kur piedalīsies vairāki tirgotāji un piedāvās dažādas cenas, pašdeklarēšanās kārtība vairs nespēs pilnvērtīgi darboties, uzskata EM.

Saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas tīmekļa vietnē atrodamo informāciju, Latvijā ir reģistrētas vairāk nekā 50 juridiskās personas, kas var nodarboties ar elektroenerģijas tirdzniecību. Tomēr EM prognozē, ka elektroenerģijas tirdzniecības piedāvājumus mājsaimniecībām varētu aktīvi piedāvāt vismaz astoņi elektroenerģijas tirgotāji.

Atvērta tirgus apstākļos tirgotāji piedāvās lietotājiem dažādus pakalpojuma plānus, no kuriem lietotājs varēs izvēlēties sev izdevīgāko, vienojoties ar tirgotāju par elektroenerģijas cenu.

Jauno tirgus dalībnieku aizsardzībai ieviesta pēdējā garantētā piegāde – elektroenerģijas piegāde, kuru veic kāds no tirgotājiem, ja lietotājs, kurš ir tirgus dalībnieks, nav izvēlējies savu tirgotāju vai pārtraucis darbību tirgū.  Pēdējā garantētā piegāde tiek nodrošināta līdz brīdim, kamēr lietotājs izvēlas elektroenerģijas tirgotāju un stājas spēkā noslēgtais jaunais elektroenerģijas tirdzniecības līgums. Pēdējās piegādes cena mainās katru mēnesi.

EM atzīmē, ka elektroenerģijas tirgus pakāpeniska atvēršana notiek visā Eiropā. Piemēram, Igaunijā  jau kopš 2013. gada 1. janvāra elektroenerģijas tirgus ir pilnībā atvērts un arī visas kaimiņvalsts mājsaimniecības pērk elektroenerģiju tirgū, izvēloties sev piemērotāko un izdevīgāko pakalpojumu sniedzēju. Savukārt, Lietuvā no 2013. gada 1. janvāra visas juridiskas personas ir kļuvušas par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecībām tirgus tiks atvērts 2015.gada 1.janvārī.

Latvijas elektroenerģijas tirgus tiek pakāpeniski atvērts jau kopš 2007.gada. Šobrīd brīvajā tirgū ir vairāk nekā 24 000 elektroenerģijas lietotāju, kas patērē ap 75% elektroenerģijas. Nodrošinot pilnīgu elektroenerģijas tirgus liberalizāciju, elektroenerģijas tirgū tiktu iesaistīti arī visi mājsaimniecības lietotāji – ap 847 300 lietotājiem, kas patērē atlikušos aptuveni 25% elektroenerģijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Kur,liberāļi,ir informācija par elektrības pirkšanu un cenām citās ES valstīs?

  2. Un tas tiks nosaukts par brīvo tirgu?

  3. Beidziet muļķot cilvēkus! Atbildēt

    Ja man elektronerģiju jāpērk nevis no tās ražotājiem,bet no starpniekiem,tad tas vairs nav nekāds brīvais tirgus!

  4. =Kā portālu “LA.lv” informēja Ekonomikas ministrijā (EM), elektrības tirgus atvēršanas galvenie ieguvumi ir lielāka konkurence tirgotāju sektorā, lielāka pakalpojuma plānu izvēle, caurskatāmāka, saprotamāka un konkurētspējīgāka elektrības cena lietotājiem.=
    I nesapratu, tad kāpēc man vēl būs jāmaksā kaut kāds sparpnieku % starp mani un Elekrotīkliem . Rozete tā pati. Vai nēsat manījuši kādus puķkopjus un buldozeristus ar veiklu papīra mājienu? No nekā ražot naudu? Tas atgādina 90 gadus, kad labības kombināti graudus neiepirka no zemniekiem , bet tikai no firmām, kuras atradās turpat kombinātu caurlaidēs un bija valsts varas apstiprinātas…

Draugiem Facebook Twitter Google+