Kultūra
Teātris un kino

No nano operas līdz “Hamletam” 16


Izrādē “Hamlets” Šekspīra sacerēto stāstu izspēlēs divi klauni, kas iemiesojušies desmit dažādos tēlos.
Izrādē “Hamlets” Šekspīra sacerēto stāstu izspēlēs divi klauni, kas iemiesojušies desmit dažādos tēlos.
Publicitātes foto

Tik intriģējošu programmu piedāvās Starptautiskais bērnu un jauniešu izrāžu festivāls “Eju meklēt”, kas notiks nedēļas otrajā pusē – no 9. līdz 12. martam – dažādās vietās Rīgā un Pierīgā. Ja nereti izskan žēlabas par pieticīgo kultūras piedāvājumu jaunākajai paaudzei, tad šī nu būs tā reize, kad visa programma – daudzveidīgās mazo formu izrādes –, ko spēlēs profesionāli teātri no Krievijas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas, veltīta skatītājiem no viena līdz astoņpadsmit gadu vecumam.

Ceturtdien, 9. martā, plkst. 19 Latvijas Leļļu teātrī izrādē “Hamlets” Šekspīra sacerēto stāstu izspēlēs divi klauni, kas iemiesojušies desmit dažādos tēlos. Režisors un dramaturgs Lauris Gundars to iestudējis kopā ar Tallinas igauņu klaunādes meistariem, vairāk domājot par vidusskolēnu auditoriju. Savukārt kultūras pilī “Ziemeļblāzma” plkst. 19 Novgorodas režisores Nadeždas Aleksejevas izrādē “Drumslas” būs iespēja baudīt izsmalcināto krievu sudraba laikmeta dzeju oriģinālvalodā. Piektdien, 10. martā, plkst. 16 LKA teātra mājas “Zirgu pasts” pagalmā būs pienākusi reize atklātai sarunai par dzīvi un spēlēm bez mobilajām ierīcēm, ko piedāvās režisora un aktiera Kārļa Krūmiņa izrāde “Nāc laukā!” (aicināti bērni no astoņu līdz 12 gadu vecumam). Sestdien, 11. martā, plkst. 20 un svētdien, 12. martā, plkst. 12 Rīgas Mākslas telpā filozofiskajā kustību iestudējumā “Ēnas” horeogrāfe Lilija Lipore kopā ar dejotājiem spēlēsies ar skatītāju priekšstatu par to, ko ēnas stāsta par cilvēkiem.

Īpašs festivāla notikums, adresēts bērniem no 12 gadiem, būs Margo Zālītes iestudētā pasaulē mazākā – nano opera “Nenotikušais atklājums”, kas pirmizrādi piedzīvos sestdien, 11. martā, plkst. 13 Kalnciema kvartālā. Tajā režisore aicinās jaunākos un drosmīgākos klausītājus uz eksperimentu, iespēju būt daļai no jaunās mūzikas simbiozes ar laikmetīgo literatūru. “Ir uzskats, ka mūsdienu mūzika ir pārāk disonanta, sarežģīta, bez tematiskās līnijas, tai pašā laikā mūsdienu literatūra guvusi atzinību jauno vecāku acīs. Tie lasa mūsdienu dzeju, literatūru, bet baidās no mūzikas,” saka Margo Zālīte, kuras radošajā komandā ir arī aktrise Guna Zariņa, balss improvizatore Dana Indāne, Agnese Bordjukova, Juris Āzers, producente Alma Ozoliņa.

Vidusskolēnu interesi noteikti saistīs arī muzikālie un enerģētiski uzlādētie Ditas Balčus iestudējumi uz kultūras telpas “3 MĀSAS” skatuves Vecrīgā, kuru darbība, emocijas un ritms neparastā veidā sasaucas ar Ojāra Vācieša dzeju (“Kas par traku, tas par traku”, 12. martā plkst. 13.30) un Reja Bredberija literāro pasauli (“Vai pagaršot”, 11. martā plkst. 12.00 un 15).

 

Starptautiskā festivāla “Eju meklēt” izlase

* Vara Klausītāja “7 pasakas par Ņukucīti” (9. martā plkst.17.30 Latvijas Leļļu teātrī, pirmsskolas un jaunāko klašu bērniem).

* Pētera trupa lelļu izrāde “Šnāpuļa piedzīvojumi” (10. martā plkst. 18 kultūras telpā “3 MĀSAS”).

* Muzikālais “Koklītes ceļojums” kopā ar aktieri Edgaru Liporu (9. martā plkst. 16 I–dejas mājā).

* Birutes Banevičutes izrāde “Krāsainās spēles” (Rīgas Kongresa nama Deju zālē 10. martā plkst. 10 Rīgā un 11. martā plkst. 11 Berģos, mazuļiem līdz triju gadu vecumam).

* Igauņu klaunu pāra Haides Mēnnamē un Tomasa Tross izrāde “Klauni Pīps un Tūte koncertā” (10. martā plkst. 19 Babītes kultūrizglītības centrā).

LA.lv