Praktiski
Rokdarbi

No nātrēm, pelašķiem, iepirkumu maisiņiem: Anneles Slišānes deķi Latvijai 0

Foto: Valērijs Miņkovs

Viļakas novada Šķilbēnos 1. un 2. aprīlī Anneles Slišānes vadībā notiks lupatu deķu aušana, ko varēs apgūt ikviens gribētājs. Annele gatavo unikālu dāvanu Latvijas simtgadei – 100 deķus un 100 stāstus, vēsta producentu grupa “Lietišķā Latgale”.

“Tas nav atņemams viens no otra, tas ir saistīts kopā,” saka Annele Slišāne, “Es aužu deķi no kāda materiāla, piemēram, nātrēm, un tajā radīšanas brīdī es domāju par to, kas asociējas ar kādu notikumu bērnībā, vai par notikumiem nākotnē, vai saistībā ar Latviju un Latgali. Tādā veidā stāsts rodas aužot.”

Annele nolēma veidot šādu dāvanu Latvijai, lai vienkopus realizētu savas ieceres. Viņai ir bezgala daudz ideju, no kā var aust. Annele sākusi tās skaitīt un sapratusi, ka viņai padomā tik daudz materiālu, ka tos var apvienot lielā dāvanā zem saukļa “Latvijai 100” vai “Mēs esam Latvija”.

“Mana vecmāmiņa bija deķu audēja,” atklāj Annele Slišāne, “Viņa apauda visu cienu un pārdeva deķus arī tālāk. Pati krāsoja diegus. Es domāju, ka aušana vispār attīstījās līdz ar cilvēka domāšanas attīstību.”

Aužot 100 deķus Annelei ir uzstādījums, ka katram deķim jābūt no sava materiāla. Viņa pamatā izvēlas augus, kas aug tur pat Latgalē, Latvijā. Jāatzīst, ka audēja atrod unikālus risinājumus, domājot par pasaules ilgtspējību un lietu otrreizējo pārstrādi. Tāpēc viņa auž ne vien no diegiem vai augu šķiedrām, bet arī no lupatām, maizes iepakojumiem, iepirkumu maisiņiem un citiem materiāliem.

“Dēls tos sauc par “Visuma deķiem”,” stāsta Annele, “Viņš prasa – Mamma, kā tu uzdāvināsi visai Latvijai, kā tas notiks, kad tu dāvināsi. Es saku, ka tā būs dāvana visiem, ka visi varēs aust vai skatīties izstādes. Tā viņš tos sauc par “Visuma deķiem”. Kamēr izglītības sistēma nav aplauzusi spārnus, viņš redz idejas, kas nāk no kosmosa, realizējas caur mani, tāpēc arī viņš tā sauc – “Visuma deķi”.”

Pašlaik Annele Slišāne noaudusi jau 31.deķi un tapis arī 31.stāsts.

Savukārt, piedaloties akcijā “Satiec savu meistaru”, šajā nedēļas nogalē Viļānos būs iespēja nobaudīt un iemācīties gatavot pašiem gavēņa ēdienus.

Viļānu kultūras nama vadītāja Margarita Cakula, kārdinādama garšaskārpiņas, stāsta par dažādiem interesantiem dārzeņu ēdieniem, kurus gatavot mācīs folkloras ansambļa sievas.

Jāpiebilst, ka meistare Irina Klimanova ierādīs, kā no veciem tautiskajiem brunčiem darināt jaunas un skaistas lelles.
https://www.pimyusimlatgola.lv/lg/pi-myusim/30-03-2017-satiekam-meistarus-vilaka-un-vilanos/

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Īpašums par parādiem tiek pārdots izsolē. Kādos gadījumos izsoli var atzīt par nelikumīgu?
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Burkānu krēmzupa ar apelsīnu sulu
12 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
5 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā
5 stundas