Rita Ruduša
Rita Ruduša
Foto – LETA

No neitrāla stāstītāja līdz sargsunim. Saruna ar LTV satura redaktori Ritu Rudušu 2

Vakar “LA” publicējām diskusiju ar Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) sabiedriskās konsultatīvās padomes pārstāvjiem. Viņi vērtēja Latvijas Televīzijas raidījumos redzēto. LTV saturs ir arī viens no bieži skartiem tematiem lasītāju zvanos “LA” redakcijai. Kas uz skatītāju jautājumiem, viedokļiem būtu atbildams pašai LTV? Saruna ar Latvijas Televīzijas dokumentālo, ziņu un sporta raidījumu satura redaktori Ritu Rudušu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

– “LTV1 satura mērķis – integrēta, informēta un ap nacionālajām vērtībām vienota sabiedrība” – teikts sabiedriskā pasūtījuma aprakstā, kas publicēts NEPLP mājaslapā. Kā jūs paši uzskatāt – vai nacionālās vērtības raidījumos ir pietiekami izceltas? Mūsu avīzes lasītāji, vēršoties redakcijā, ir vērtējuši, ka LTV ziņu raidījumos, diskusijās, intervijās bieži tiek pausts pārāk liberāls viedoklis un kosmopolītiskas vērtības.

– Mums ir jābūt godīgiem, atbildīgiem un vērstiem uz to, lai mēs dzīvotu saliedētā sabiedrībā ar skaidru izpratni par identitāti. To, kas ierakstīts sabiedriskajā pasūtījumā, mēs arī īstenojam un par to, kā īstenojam, atskaitāmies nepārtraukti. Man tad būtu jājautā jūsu lasītājiem, kā viņi saprot šīs vērtības, kā definē, lai varētu salīdzināt ar to, ko mēs darām.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Jā, bieži par televīzijā redzēto cilvēki zvana nevis uz LTV, bet uz “LA” redakciju. Kā skatītājs var sazināties ar Latvijas Televīziju, darīt zināmu savu vērtējumu vai iebildes, ierosinājumus par raidījumiem? Kam lai viņš zvana, raksta? Piemēram, pēc 13. janvāra raidījuma “1:1” mums pavisam piezvanīja 18 cilvēki, izsakot viedokļus, vaicājot: kāpēc intervētāja Inga Spriņģe pārtrauca Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci, kāpēc nenoklausījās atbildes līdz galam, kādas vērtības pārstāv žurnāliste utt.

– Cilvēki var rak­stīt elektronisko vēstuli uz “[email protected]”, tā ir centrālā adrese, un jautājumi tad tiek sadalīti pēc piederības. Tas, kas attiecas uz saturu, raidījumu plānošanu, nonāk pie mums, piemēram, daudz jautājumu bija par dažu raidījumu slēgšanu. Mana e-pasta adrese arī ir uzrādīta mājaslapā, un turpat atrodami arī telefonu numuri.

Inga Spriņģe pārstāv atbildīgu žurnālistiku, un Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei ir jāatskaitās par to, ko viņa dara, jo viņa jau nu gan simtprocentīgi strādā par nodokļu maksātāju naudu un ir tautas vēlēta pārstāve. Inga Spriņģe pilda to, ko sauc par žurnālistikas sargsuņa funkciju, kas sabiedriskajam medijam ir absolūti svarīga. Šādā veidā kalpojam sabiedrībai, jo katrs vēlētājs nevar aiziet pie Mūrnieces un uzdot jautājumus un likt atskaitīties, kā viņa strādā tautas labā, bet mēs varam. Mēs ticam atbildīgai žurnālistikai un tam, ka mums jāpilda šī sargsuņa funkcija. Tur nav politiskas nokrāsas; ir tikai izpratne par to, ko nozīmē atbildīga žurnālistika. Dažreiz šīs funkcijas veikšana, šī darba darīšana prasa drusku pacelt balsi, atkārtot jautājumu vairākas reizes.

Pie mums apmācīt ziņu dienestu pērn bija atbraukusi Rietumu žurnālistikas veterāne Magda Voltere, kas strādājusi dažādos TV kanālos Amerikā. Viņa rādīja piemēru par intervijas stilu. Žurnālists izjautāja valsts amatpersonu, kas tika turēta aizdomās par aizdomīgu praksi, un vienu un to pašu jautājumu uzdeva 38 reizes.