×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. augusts, 2012
Drukāt

No novembra elektroenerģijas regulētais tarifs būs tikai mājsaimniecībām

Foto-LETAFoto-LETA

No šā gada 1.novembra plānots noteikt, ka iepirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu var tikai tie lietotāji, kas elektroenerģiju patērē mājsaimniecības vajadzībām, paredz Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotie grozījumi elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, kas nākamnedēļ tiks skatīti valdības komitejā.

Sagatavotais noteikumu projekts paredz saglabāt tiesības pirkt elektroenerģiju par regulētu tarifu mājsaimniecībām un elektroenerģijas lietotājiem, kura pieslēguma spriegums nepārsniedz 400 voltu, ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva nepārsniedz 100 ampēru, un kuri tālāk piegādā elektroenerģiju apakšlietotājiem, kuri ir mājsaimniecības lietotāji.

Savukārt pārējiem lietotājiem elektroenerģija būs jāpērk, izvēloties kādu no elektroenerģijas tirgotājiem par vienošanās cenu. Tirgus dalībniekiem ir iespēja izvēlēties tirgotāju pēc tā piedāvājuma, kā arī mainīt tirgotāju. Latvijā patlaban ir reģistrēti 43 elektroenerģijas tirgotāji, bet aktīvi ir pieci, un informācija par tiem pieejama AS “Sadales tīkls” mājaslapā.

Paredzēts, ka līdz ar jauno regulējumu, kas vēl vairāk atvērs elektroenerģijas tirgu konkurenci, brīvajam elektroenerģijas tirgum pievienosies vēl aptuveni 20 000 lietotāju, kas ir 2,3% no lietotājiem un patērē aptuveni 9,5% elektroenerģijas.

Elektroenerģijas tirgū patlaban ir 5900 elektroenerģijas lietotāju, kas ir 0,7% no visiem lietotājiem un patērē ap 66% elektroenerģijas.

EM uzskata, ka elektroenerģijas tirgus paplašināšana pozitīvi ietekmēs Latvijas elektroenerģijas tirgus tālāku attīstību, piesaistot vairāk elektroenerģijas tirgotāju, tādejādi veicinot konkurenci starp tirgotājiem un nodrošinot elektroenerģijas pircējiem lielāku izvēles iespēju.

Noteikumu projekts paredz arī procedūru, kā saistītais lietotājs, kurš zaudē tiesības saņemt universālo pakalpojumu (elektroenerģiju par regulētu cenu), tiek brīdināts par šādu apstākļu maiņu un par pienākumu noslēgt attiecīgu tirdzniecības līgumu par elektroenerģijas piegādi.

Pakāpeniski samazinot saistīto elektroenerģijas lietotāju loku Latvijā, kopš šā gada 1.aprīļa tirgū tika iesaistīti lietotāji, kuru pieslēguma spriegums pārsniedz 400 voltu un ievadaizsardzības aparāta nominālā strāva pārsniedz 100 ampēru. Paralēli tika ieviesta pēdējā garantētā piegāde tirgus lietotāju aizsardzībai. Sadales sistēmas operators un tirgotāji veiksmīgi pielāgoja gan savas uzskaites, gan norēķinu sistēmas liela skaita lietotāju vienlaicīgai statusa maiņai, tādējādi gan sistēmas operators, gan tirgotāji ir gatavi tirgus tālākai liberalizācijai.

Nozīmīgs faktors tirgus veiksmīgai saistīto lietotāju skaita samazināšanai bija arī stabilās elektroenerģijas biržas cenas. Cena, par kādu tirgus dalībnieki varēja pirkt elektroenerģiju, kopumā ir bijusi līdzīga vai zemāka par regulētajos tarifos iekļauto elektroenerģijas cenu un pēdējās garantētās piegādes cenu. Prognozējams, ka nākamā perioda biržas cenas gada griezumā varētu saglabāties līdzīgas, tādēļ kļūšana par tirgus dalībniekiem neradīs papildu finansiālo slogu lietotājiem.

EM norāda, ka Igaunijā 2013.gada 1.janvārī elektroenerģijas tirgus tiks atvērts pilnībā, un arī visas Igaunijas mājsaimniecības turpmāk pirks elektroenerģiju par mēneša vidējo “NordPool Spot” biržas cenu. Savukārt Lietuvā 2013.gada 1.janvārī visi lietotāji, kas ir juridiskas personas, kļūs par tirgus dalībniekiem, bet mājsaimniecību cenu regulācija tiks saglabāta līdz 2015.gada 1.janvārim.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+