Kultūra
Mūzika

No operas līdz Balkāniem. Festivāls “Summertime – aicina Inese Galante”0


Inese Galante
Inese Galante
Publicitātes foto

No 9. līdz 15. augustam klasikas, džeza un Balkānu rokenrola zīmē norisināsies jau 14. starptautiskais mūzikas festivāls “Summertime 2018 – aicina Inese Galante”. Šovasar uz vienas skatuves pulcēsies festivāla patroneses Ineses Galantes aicināti izcili latviešu un ārzemju džeza, folkloras un roka izpildītāji, plosīsies Gorans Bregovičs un, protams, skanēs akadēmiskais vokāls.

Šogad festivāla atklāšanas koncertā (9. VIII) ierastā klasiskā simfoniskā koncerta vietā skatītājus priecēs klasika citā žanrā – šarmantu muzikālo svētku atmosfēru radīs dziesmas no leģendārā balāžu izpildītāja Frenka Sinatras repertuāra, ko pirmoreiz Latvijā festivāla ietvaros piedāvās Toms Gēbels, Sinatras kompozīciju interprets, dziedātājs un komponists no Vācijas. Koncerta klausītājus šajā vakarā patīkami iepriecinās pašas festivāla saimnieces Ineses Galantes uzstāšanās. Izpildot visā pasaulē zināmās un populārās melodijas, T. Gēbelu pavadīs džeza kolektīvs “Jelgavas Big Band” diriģenta Raita Ašmaņa vadībā.

Ārpus akadēmiskā ietvara festivālu tā otrajā dienā (10. VIII) turpinās arī Krievijas saksofonists un džeza mūzikas virtuozs Antons Rumjancevs, piedāvājot viņa koncertprogrammu “Nirvana in Jazz”, “Queen in Jazz”, “Led Zeppelin in Jazz” apkopojumu. “Viņa interpretācijās ir jūtama krāšņa emocionalitāte un temperaments, bet vienlaikus cieņa pret leģendārajām dziesmām un to izpildītājiem,” pauž festivāla saimniece. Jūrmalā A. Rumjanceva kolektīvs uzstāsies tandēmā ar Krievijas pianistu Daniilu Krāmeru, kurš iepriekš jau viesojies “Summertime”.

Klasiskās mūzikas cienītājiem Inese Galante ir sarūpējusi īpašu koncertu Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē (11. VIII). Koncertā “Klavieres un opera par mīlestību” izskanēs skaistākās operas mīlas ārijas un liriski muzikāli skaņdarbi. “Mīlestības un dvēseles siltuma tēma vīsies kā sarkans pavediens no dziesmas uz dziesmu,” tā I. Galante. Dziedātāja šajā reizē uzstāsies kopā ar Vācijas klavierspēles meistaru Aleksandru Šmalcu – mūziķis ir daudzu starptautisku festivālu dalībnieks, uzstājies lielākajos operteātros, tostarp “Teatro alla Scala” teātrī Milānā, Vīnes un Minhenes valstu operās, Vigmora zālē Londonā un citur. Kopīgā koncertprogramma jau ir iemantojusi Stokholmas klausītāju, Nobela prēmiju laureātu un karaliskās ģimenes atzinību. Koncertā piedalīsies arī jaunie talanti – konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti.

Šīs pašas dienas vakarā Jūrmalā atgriežas Balkānu mūzikas karalis Gorans Bregovičs, kurš bija I. Galantes viesis jau pirms četriem gadiem, un ir Latvijas klausītājiem labi pazīstams. 2017. gada oktobrī, pēc piecu gadu pārtraukuma, līdz klausītājiem nonāca kārtējais, bet pagaidām pēdējais Bregoviča albums “Trīs vēstules no Sarajevas. Opuss pirmais”, kas, iespējams, izskanēs arī koncertā Jūrmalā.

12. augustā Dzintaru koncertzālē norisināsies tradicionālais festivāla gala koncerts. Klausītājus gaida pozitīvu emociju un sajūtu virpulis, pateicoties muzikālo priekšnesumu daudzveidībai, sola festivāla saimniece. Uz skatuves kāps Latvijas un ārzemju zvaigznes: “Tenoru trio” (Raimonds Bramanis, Mihails Čuļpajevs, Juris Vizbulis), kontrtenors Sergejs Jēgers, Intars Busulis, I. Galante, Krievijas mecosoprāns Oļesja Petrova, pianists D. Krāmers. Pirmoreiz īpašais viesis – itāļu dziedātājs Džovanni Kostello, kā arī baritons Martins Ahrainers no Austrijas. Uz skatuves arī konkursa “Ineses Galantes talanti” laureāti un Festivāla orķestris tā pastāvīgā diriģenta Ekharta Vicika vadībā. Itāļu dziedātājs Džovanni Kostello sniegs arī solo koncertu “Viva Italia!” 14. augustā, izpildot leģendārā Paolo Konte pazīstamos itāļu hitus un itāļu balādes no Karūzo līdz Čelentāno.

Festivāla noslēgumā (15. VIII) “Trio Paris Royale” koncerts. Trio sastāvā ir ģitārists Tino Kāls, kontrabasists Mihails Kēraus un vijolnieks Baptiste Pavliks. Vijolnieks pasaulē pazīstams kā brīnumbērns, kurš ir uzstājies kopā ar Selīnu Dionu un Robiju Viljamsu, spēlējis Romas pāvesta Benedikta XVI atvadu koncertā Vatikānā, un četru gadu vecumā kļuva par muzikālā konkursa “Jugend Musiziert” jaunāko uzvarētāju, kam sekoja virkne apbalvojumu un uzvaru lielākajos mūzikas konkursos visā pasaulē. Koncerta programmā – plaša mūzikas žanru daudzveidība: no čigānu džeza līdz popmūzikas hitiem. Trio sola arī latviešu tautasdziesmu melodijas īpašā interpretācijā.

 

Festivāla “Summertime – aicina Inese Galante” koncerti:

9. VIII 20.00 Lielajā zālē atklāšanas koncerts “My way & Frenks Sinatra”;

10. VIII 20.00 Lielajā zālē “Nirvana, Queen, Led Zeppelin džezā”;

11. VII 18.00 Mazajā zālē “Klavieres un Opera par mīlestību”;

11. VIII 20.00 Lielajā zālē “Gorans Bregovičs: Balkāni Jūrmalā”;

12. VIII 20.00 Lielajā zālē “Galā Galante”;

14. VIII 20.00 koncerts “Viva Italia!” (Džovanni Kostello, Itālija);

15 VIII 20.00 “Trio Paris Royale”.

Biļetes: “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās, www.bilesuparadize.lv

LA.lv