×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
19. maijs, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Latvija un Eiropa ilgi dzīvojušas naivās cerībās, ka Krievija mainīsies (24)

Foto: LETA/EPAFoto: LETA/EPA

Pirms desmit gadiem, kad Latvija iestājās Ziemeļatlantijas aliansē un Eiropas Savienībā, tikai retais domāja, ka ir iespējama nopietna konflikta izraisīšanās starp Rietumiem un Krieviju. Maskavas politikas asākie kritizētāji tolaik bija pašas Krievijas pārpalikušie demokrāti.

Tomēr, laikam ritot, Eiropai kļuva arvien grūtāk apgalvot, ka partnerība ar Krieviju balstās ne vien uz savstarpēju ekonomisko atkarību, bet arī uz citām t. s. kopīgajām vērtībām. Tiesa, kad Vladimiru Putinu 2008. gada maijā Kremlī aizstāja moderno tehnoloģiju un britu rokgrupas “Deep purple” fans Dmitrijs Medvedevs, eiropiešiem radās miglainas cerības. Viņi arī sliecās uzskatīt, ka Krievijas iebrukums Gruzijā un “gāzes karš” pret Ukrainu ir norakstāms uz premjera krēslu ieņēmušā Putina visaptverošās ietekmes rēķina, kura varbūt ies mazumā… Galvenokārt Gruzijas dēļ ES 2009. gada 7. maijā sāka savu Austrumu partnerības programmu. Tajās pašās dienās ASV prezidents Baraks Obama piedāvāja Maskavai uzlabot jeb restartēt attiecības, ko daudzi novērtēja kā Vašingtonas novēršanos no Austrumeiropas. Savukārt Medvedevs 2010. gadā apstiprināja Krievijas jauno militāro doktrīnu, kura iztēloja NATO par galveno draudu. Minētā doktrīna, NATO ģenerālsekretāra Rasmusena vārdiem, “neatspoguļo reālo pasauli”, tomēr ASV un Eiropa pamazām atskārta, ka Maskava uz šo pasauli lūkojas ar visai īpatnēju skatījumu. Ko iemiesoja, piemēram, manevri “Zapad 2009”, kuros tika simulēts iebrukums Baltijas valstīs un preventīvs kodoltrieciens Varšavai. Krievija izstrādāja arī nacionālās drošības stratēģiju, kas, starp citu, paredzēja radīt īpašu “humanitāro un informatīvo vidi” NVS un Baltijas telpā.

Latvija savai aizsardzībai atvēlēja ļoti maz līdzekļu un neko nedarīja pret gāzes monopola diktātu, toties veltīja ievērojamus diplomātiskos pūliņus, lai organizētu Valda Zatlera vizīti Krievijā. Viņa braucienu Latvijā dēvēja par “aukstā kara beigas” simbolizējošu un tādu, kas, kā sacīja bijušais valsts galva Guntis Ulmanis, “pavērs slūžas”… Šie spārnotie izteikumi apliecināja vai nu mūsu politiskās elites nepārspējami augsto naivuma pakāpi, vai Kremļa lobiju rosības iedarbīgumu, bet varbūt abus vienlaikus. Rietumos vēl atlikušās ilūzijas par Krieviju noplaka jau 2011. gada nogalē, kad kļuva pavisam skaidrs, ka Med­vedevs ir fiktīva pagaidu izkārtne. Kas gan nebija liels pārsteigums, tomēr veids, kādā tika izkārtota īstā saimnieka atgriešanās, izraisīja protestus pat Krievijā un deva ieskatu, kā varētu risināties politisko lietu kārtošana Kremļa veidotajā Eirāzijas Savienībā.

Latvijas augstākās amatpersonas laikam beidzot ir sapratušas, ka Putins ir gatavs lietot spēku “krievu zemju” pakļaušanai. Bet vēl burtiski Krimas anšlusa priekšvakarā Rīga nodevās, izmantojot Ulmaņa teicienu, “slūžu atvēršanai” no Austrumiem nākošajai naudai un ietekmei. Arguments, ka to dara arī citi, neskan pārliecinoši, jo Maskavas attieksme pret Baltijas valstīm vienmēr atšķīrusies, piemēram, no attieksmes pret Rietumeiropu. Un tur pret Krieviju izturas krietni piesardzīgāk. Spriežot pēc publiski pieejamajiem Baltijas valstu drošības dienestu atzinumiem, slūžu atvēršanai nepavisam nebija piemērots brīdis. Atzinumi ir diezgan līdzīgi, bet Baltijas valstu vadītāju izteikumi liecināja par dažādu situācijas izpratni. Igaunija un Lietuva bija pretstats hipnotizētajam trusītim Latvijai, kas, šķiet, uzskatīja, ka tāda poza jāieņem valsts “ilgtermiņa interesēs”. Kāpēc tā, joprojām paliek, kā saka, labs jautājums. Maskavas informācijas karš vienādā mērā skāra visas Baltijas valstis un notika jau kopš neatminamiem laikiem. Krievijas militārā spēka izmantošana pilsoņu “aizsardzībai” ārzemēs bija paredzēta jau 2010. gadā pieņemtajā doktrīnā. Krievijas militārie izdevumi strauji pieauga, militārā klātbūtne pie rietumu robežām pastiprinājās. Šīs un citas pazīmes norādīja – Kremļa mērķis izdevīgā brīdī “mainīt drošības ainavu Austrumeiropā un Centrāleiropā” (Džons Kerijs) nav gluži fantāzija. Katrā ziņā Baltijas valstu vēsturiskā pieredze ir pietiekama, lai baltieši Ukrainas notikumu sakarā nejustos kā nokrituši no plaukta. Tomēr Latvijas politiķi tādi izskatījās. Turklāt viens otrs – nav runa par “Saskaņas centru” vai Ždanoku – ir izcēlies ar samērā dīvainiem izteikumiem. Nepatīkamākais, bet varbūt ne nepareizākais skaidrojums ir tāds, ka tajos atspoguļojas dažu mūsu ietekmīgo ļaužu tuvība Putina “krievu pasaulei” – saprotama valoda, korupcijas kultūra un biznesa darījumu metodes. “Krievu pasaule” nav izkurtējušie Rietumi un pat var izrādīties ļoti ienesīgs pasākums. Agresija Ukrainā šos ļaudis pārsteidza un liek justies drusku neērti – galu galā no Eiropas arī ienāk nauda. Bet viņi ir pārliecināti, ka agrāk vai vēlāk viss turpināsies pa vecam. Un gribēs iekāpt divreiz vienā upē.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Rietumeiropa VIENMER BIJUSI ILŪZIJU ZEME DOMĀS PAR KRIEVIJU!!! Visu laiku brauca uz LATVIJU un bija lielie skolotāji, kā MUMS sadzīvot ar valsts lielāko kopienu…, paši ne minūti ar to nav dzīvojusi kopā un NEZIN tos ļaudis!?? PRETĪ ir jāiet ABIEM un TIKAI TAD VAR KAUT KAS SANĀKT…. TAGAD nu pašiem acis kā APAKŠTASĪTES un TIK LĒNI APGRIEZIENI KĀ VECIEM CILVĒKEIM… ARĪ PRĀTS KĀ VECIEM CILVĒKIEM… IZLIEKAS BAIGI ZISZINĪŠI!!! TRAKUMS!!!

 2. Krievija nemainisies nekad! Atskatisim uz pedejiem 500 gadiem! Vai tad Krievija bija prieks latviesiem
  kaut kad draugs un palidzeis. Ne, vina vienmer censtas latviesus nospiest sava verdziba, vai ari vispar
  visus izsutit Sibirija, vai kautkur citur. Krievija bija un ir tikai viens merkis – parniemt savas rokas pieeju
  pie Baltijas juras!

 3. To, ka Krievija vienmēr būs agresors attiecībā pret mums, esmu zinājis vienmēr, tāpat, kā to, ka manā viedoklī neviens neklausījās, uzskatot, ka esmu muļķis, tā domājot. Re, Krievijā arī uzvarējusi demokrātija. Jeļcins atzina Latvijas neatkarību (bet atteicās no mūsu ordeņa, ko Latvija draudzīgi tam piešķīra… vai nebija simptoms, atžirga no skurbuļa un saprata – va, velns, ko esmu pastrādājis, kāds kauns). Padomju Krievija taču arī atzina LR neatkarību 20. gadā! Tas nekavēja sarīkot 40. gadu. Krievijas impēristi tagad uzskata, ka padoju vara, sagraujot Impēriju, nav bijusi īsti pareiza, bet Jeļcins kopā ar Gorbačovu vispār ir Krievijas nodevēji.

 4. Brauc urla uz savu Krieviju un tur smirdi!

 5. SS18 Объясни какая угроза может быть от России Латвии.

  • Такая же угроза, как для Украины. Ведь нечистоплотные уроды и помойные выблядки 2008-м напали на Грузию! Миротворцы неполноценные!

 6. Krievija nemainīsies kamēr tai būs impērija. Apspiežot citas tautas, krievi paši nekad nebūs brīvi. Nacistisku, agresīvu pūļa aurošanu nevajag sajaukt ar cilvēka brīvi.

  • Клоун, ты даже представления не имеешь о свободе. Чтобы её иметь нужно мужесто и храбрость.

   • Это советские выродки то храбрие? Изнасиловать детей и женщин?

    • Thank God, I don´t understand this primitive language, devised by a drunken monk. I can safely guess that the above “comments” are full of typical Russian coarseness, agression and lies.

 7. … Kada tiesiba seit kiriceniem komentet … ?????!!!!!

 8. То есть автор статьи до сих пор не знает об американском вторжении в Грузию и переворот на Украине? (а также более 50-ти военных переворотов в разных государствах мира в течение 20-го столетия)? Или знает? Тоже американцам родину продала как и остальные прибалтийские государства?

  • Vaņa, nepaņem māju! Es, īstens latvietis būdams (nevis makurtizets padomietis), šos hieroglifus nesaprotu.

 9. смешные нелепые люди! Вам никак не понять, что вы просто гандон, резиновая перчатка, отвертка или палочка в руках дирижора. Пыжитесь и не понимаете, что вы всего лишь жертва и разменная монета в играх больших дядь. Используют по назначению и выкинут. Никто даже не пошевелится ради вашей белопасности. Ума нет – считай калека.

 10. Пуйки-я с вас охреневаю:)))))))€€€
  Когда это русский плясал под вашу дудку?

 11. Portālā “Apollo” 18.05.2014.g. bija visai interesanta publikācija “NATO tiek pārrunāts iespējams Krievijas iebrukums Baltijas valstī”.
  Diskusiju dalībnieki, ko organizēja Vācija nonākuši pie secinājuma, Baltijas valstis no Krievijas iebrukuma ar tradicionālajiem līdzekļiem pasargāt nevar, tā raksta vācu žurnāls “Der Spiegel”. Diskutētāji atzīst, uz šo brīdi NATO nav spējīga pildīt kolektīvā līguma piekto paragrāfu.
  Redziet cik smalki. Tas pierādā, ka eiropas lielvarām ar Vāciju priekšgalā ir jau notikusi slepena vienošanās ar Krieviju, par Baltijas valstu nodošanu “pārraudzībā”, jo eiropa kodolraķetes pielietot negrib, bet citādi nevar. Tāpēc tiek gatavots atkāpšanās ceļš, no Baltijas valstu aizsardzības saistībām. Eiropas lielvaras šodien jūtas nelaimīgas ar Baltijas valstu uzņemšanu NATO. Šodien jau ir skaidrs, ja Baltija gribētu šodien iestāties NATO un ES , tad droši varu teikt, ka būtu delikāti atteikts.
  Es lieku vienīgo cerību uz ASV, un lūdzu ASV ,ja ne Baltiju kopumā, tad noteikti Latviju uzņemt ASV juridiski noformētā statusā, kā ārpus ASV koloniju ar pastāvīgu karaspēku Latvijā. Tikai ASV ir spējīga nodrošināt Latvijas valsts pastāvēšanu un latviešu nācijas izdzīvošanu Latvijas zemē.

 12. Velti gaidiet rietumu lielvalstis
  Krievijas atdzimšanu
  Prāts, kas aizķēries Pētera laikos,
  Noteic tās domāšanu.
  Vienīgi tad, ja pasaule kopīgi
  Varmākas karcerī liks
  Kontribūcijas cietušām tautām
  Varbūt, ka maksātas tiks.

 13. Vai Rietumu un Austrumu intereses var balstīt uz mazsaprotamu tēzi par “kopējām ” vērtībām ? Laikam jau Berlīnē ,Briselē ,Parīzē ,Vašingtonā domā ,ka miljardieri ir vienādi ,jo nekā cita “vienota” nav. Rasmusena domātais ,ka Kremļa idejas “neatspoguļo reālo pasauli” arī ir rietumnieciskā versija par to kā jāizprot Pasaule. Vispirms jau Kremļa pasaule ir pretstats rietumu uztverei un izpratnei . Kremļa pasaule nav Rasmusena pasaule ,jo tā ir , tikai un vienīgi , “krievu pasaule ” . Pēdējās karogā ir – Maskava trešā Roma , Krievija – kristietības gluži vienīgais aizstāvis . Un šiem moralizētājiem divas sejas ,iekšpolitikā ģeniālais (!) Putins ,aizrobežā Lavrovs. Putins sāk savu Ķīnas vizīti un arī tā ir vēstījums Rietumiem ,skatiet kas būs ,ja spēsim darboties kopā . Tieši šajā kontekstā Ukrainas notikumi ir tikai jauno ģeopolitisko reāliju nepatīkama izpausme ,”sarkano līniju” iegrāmatošana ģeogrāfiskajā kartē Eiropā .

 14. Nezinu vai visa Eiropa un visa Latvija, bet, vairums, to politiķu un tautu, gan! Ja runā par Eiropas (Vakareiropas) iedzīvotajiem, tad tiem ir visai mazs priekšstats par Krievijas patieso “seju”, kālab to attieksme un vērtējums ir uzskatāms par naivu, uz robežas ar bērnišķīgu. Austrumeiropiešiem un, īpaši, latviešiem, laikam, nebūtu bijis pamats būt naiviem, jo tie jau krievu “labumus” tikuši izbaudīt ilgus laikus; te būtu jārunā par diviem aspektiem: 1. Valdošās “elites” bezkaunīgu rāvību un 2. Daļas “elites” kalpošanu 5. kolonā, jeb, reizēm abiem faktoriem kopā (Lemberga piemērs). Man personīgi bijis skaidrs, kopš Putina stāšanās Krievijas vadības priekšgalā, ka būtu jāpārskata mēginājumi Krieviju iztēlot kā normālu valsti, bet nav bijis daudz, kas uzņēmuši šādu viedokli kā nopietnu; nav mācība bijusi arī no invāzijas Gruzijā… Diemžēl!

  • 2000.gadā pieņemot bijušo PSRS himnu par Krievijas himnu, visiem normāli domājošiem cilvēkiem bija skaidrs ,kadu ideoloģiskais uzstādījums un kādi nākotnes plāni ir Putinam un Krievijai.Diemžēl Rietumu cilvēkiem ir pārāk bieza āda un viņi mājienus nesaprot.Viņi vairāk tic vārdam un nespēj pieņemt,ka vārdi var būt arī melīgi. Un visam pāri klājas ekonomiskās intereses. Un izrādās,ka ,lai nopirktu Rietumu politiķi ,ir vajadzīga tikai lielāka nauda.

 15. Ja rietumeiropas naivums attiecībā uz Krieviju vel ir saprotams, tad jau nu Latvijā … vai tiešam muļķis ( maz ticams) vai uzpirkts un vai pamatoti gļēvs . Ja savulaik komunisti rietumos asociējās kaut vai ar dāņu mākslinieku karikatūristu Bidstrupu un pļāpāšanu par kapitālisma ļaunumu, tad austrumos ar Staļinu, Bēriju un violetām formas cepurēm, kolchoziem ( ar ch), nometnēm …

 16. Kā saka gudrie: ja kas nav skaidrs jāskatās naudā. Acim redzot mūsu politiķi un arī “radošie” un avīžnieki ir labi uzpērkami, bet Krievs tādām lietām naudu nežēlo.

 17. Es Krieviju vienmēr esmu uztvēris vienīgi, kā draudu civilizētām nācijām.

Draugiem Facebook Twitter Google+