×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
7. aprīlis, 2016
Drukāt

No prāta brīvības līdz kaislībai dejā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Tā varētu raksturot šā gada programmu 21. Starptautiskajā Baltijas baleta festivālā, kas notiks no 7. aprīļa līdz 4. maijam visā Latvijā.

No plašā programmas klāsta ar neiztrūkstošo pasaules zvaigžņu plejādi Galā koncertā šoreiz gribas izcelt trīs festivāla notikumus.

Laikmetīgās dejas kompānija “Opinion Public” (Beļģija) Rīgā jau viesojās pirms trim gadiem ar savu pirmo izrādi “Opinion Public”. Kompānijas un izrādes nosaukuma sakritība nav nejauša. Tā nozīmē – publiska diskusija, strīds. Arī šogad šīs ekstraordinārās kompānijas mākslinieki savā jaunajā izrādē “Opinion Public” – dejā par prāta brīvību – Operas Jaunajā zālē un Preiļu kultūras centrā tikai viņiem piemītošā horeogrāfiskā valodā izdejos mūsdienu sabiedrības attiecību modeļus, meklējot atbildes uz jautājumu – kā saglabāt prāta brīvību? Uz skatuves nebūs abstrakcija, bet liela cilvēcība. Izrādes horeogrāfs Etienne Béchard atzīst, ka mūsdienās ir ļoti grūti saglabāt prāta brīvību, jo cilvēki nepārtraukti atrodas mediju un dažādu sabiedrības grupu ietekmē. Mediju konstruētā realitāte bieži vien tiek uztverta par patieso, tādēļ bieži vien neesam noteicēji pār savu rīcību.

Deju kompāniju “Opinion Public” veido pieci dejotāji (Arthur Louarti, Etienne Béchard, Johann Clapson, Sidonie Fossé, Victor Launay), kuru mērķis, vadoties pēc savas personiskās un profesionālās pieredzes, radīt savu – atšķirīgu horeogrāfisko stilu. “Opinion Public” veido izrādes par tēmām, kas svarīgas mūsdienu sabiedrībā, – savstarpējās cilvēku attiecības, personīgās ambīcijas, nepārtraukta vēlme pašattīstīties. Uz Rīgu atvestā ir ļoti intriģējoša izrāde, kurā mākslinieki ar oriģinālu skatījumu un minimāliem izteiksmes līdzekļiem pavēsta ļoti daudz.

Deju kompāniju “Opinion Public” 2010. gadā nodibināja pieci Morisa Bežāra kompānijas dejotāji ar mērķi strādāt savā individuālā horeogrāfiskajā stilā. Horeogrāfijas tiek veidotas laikmetīgā dejas stilā uz klasiskās dejas bāzes, atspoguļojot dažādus sabiedriskos procesus un cilvēku dzīvē nozīmīgas tēmas. Pašlaik “Opinion Public” repertuārā ir seši iestudējumi, kas tiek izrādīti daudzās pasaules valstīs.

21. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla piedāvātā laikmetīgās dejas kompānijas “Opinion Public” vienīgā izrāde Rīgā būs skatāma 19. aprīlī pulksten 19.00 Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē. 21. aprīlī pulksten 19.00 izrāde notiks Preiļu novada kultūras centrā.

Šogad pirmoriz notiks bezmaksas labdarības koncerts “Māksla – iedvesmai”. Domāts tiem, kuri varbūt nav vēl tik tuvu iepazinušies ar dejas mākslu. Ar krāsainu, negaidīti pārsteidzošu programmu koncertā piedalīsies dejotāji no izcilās somu horeogrāfes Lisas Nojonenas Pori baleta kompānijas. Rīgā tiks piedāvāta arī Lisas Nojonenas 1979. gadā dibinātās dejas skolas izrāde. Tieši tās mākslinieki Liepājas starptautiskajā baleta konkursā ieguva pirmo vietu. Šī skola darbojas džeza dejas virzienā, žanrā, kas pie mums vēl nav tik attīstīts.

Ķelnes, Londonas, Bonnas, Čikāgas un Ņujorkas džeza dejas skolas iepazinusī Pori dejas kompānijas izveidotāja Lisa Nojonena veidojusi horeogrāfijas daudzām operām, teātriem, filmām, TV pārraidēm. Viņa ir žūrijas locekle dažādos starptautiskos konkursos, strādā par pedagoģi vairākās Eiropas valstīs, Āzijā un ASV. Saņēmusi dažādus starptautiskus apbalvojumus, tostarp pirmo vietu džeza dejas pasaules kongresā, nacionālo Somijas dejas balvu par savu modernās dejas pedagoģes darbu un ieguldījumu džeza dejas attīstībā. Somus varēsim skatīt 7. aprīlī Rīgā Kongresu namā un dienu vēlāk festivāla atkāšanā Stacijas laukumā.

Koncertā Kongresu namā piedalīsies arī “Riga City Jazz dance”, piedāvājot gan jautras, gan kaislīgas, gan liriskas kompozīcijas. “Riga City Jazz dance” mērķis ir attīstīt džeza deju Latvijā.

Bet lielākais šā pavasara dejas notikums – pasaulē atzītā flamenko izrāde “Karmena”. Atšķirībā no koncertuzvedumiem Antonio Andrades flamenko kompānija no Spānijas uz Latviju atvedusi veselu krāsainu un ugunīgu izrādi. Jo, kā zināms, Spānija un Karmena ir nešķiramas. Manolo Marina horeogrāfijā ar Žorža Bizē mūziku uzvedumā būs pārliecinošs Andalūzijas flamenko, kas priecējis dejas cienītājus pasaules labākajos operas namos, koncertzālēs un festivālos.

Pēc debijas Vācijas Nacionālajā operā Berlīnē šī Karmena ir guvusi lielu atzinību visā pasaulē. Tieši ar šo izrādi atklāja kultūras programmu arī Baku Eiropas sporta spēlēs. Manolo Marina ir atzīts par labāko spāņu flamenko horeogrāfu un šī izrāde – par flamenko vēstnesi pasaulē. Kaislību virpulī aizraus 12 dejotāji un pieci mūziķi dziedātāji. Titullomā Latvijas skatītāji varēs vērot šarmanto un starptautiski atzīto dejotāju Ursulu Moreno.

Vienīgo izrādi Rīgā būs iespējams vērot 12. aprīlī, un tā notiks Kongresu namā. 13. aprīlī Baltijas baleta festivāls izrādi piedāvās dejas cienītājiem Ventspilī (teātra namā “Jūras vārti”), 15. aprīlī Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”, bet 16. aprīlī Vidzemes koncertzālē “Cēsis”.

 

21. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla programma

4. IV 17.00 Fotoizstādes “Es dejoju jums” atklāšana galerijā “Centrs”

7. IV 19.00 Labdarības koncerts “Māksla – iedvesmai” Rīgas Kongresu nams

8. IV 17.00 Festivāla atklāšana. Rīgas Starptautiskā dzelzceļa stacija/t/c “Origo”

12. IV 19.00 “Karmena”, Flamenko kompānija /Spānija/ Rīgas Kongresu nams

13. IV 19.00 “Karmena”, Flamenko kompānija /Spānija/ Ventspils, teātra nams “Jūras vārti”

14. IV Meistarklase – Flamenko, Rīga

15. IV 19.00 “Karmena”, Flamenko kompānija /Spānija/ Rēzekne, GORS

15. IV 16.00 Grāmatas–albuma “Zvaigžņu lietus” atklāšana, Rīgas Centrālā bibliotēka

16. IV 19.00 “Karmena”, Flamenko kompānija /Spānija/ Cēsis, Vidzemes koncertzāle “Cēsis”

19. IV 19.00 Laikmetīgās Dejas kompānija “Opinion Public”/Brisele/ LNO Jaunā zāle

21. IV 19.00 Laikmetīgās Dejas kompānija “Opinion Public”/Brisele/ Preiļu novada kultūras centrs

22. IV 17.00 Izstādes “Pas de deux “ atklāšana Mencendorfu namā

25. IV 19.00 Galā koncerts. Latvijas Nacionālā opera un balets

4. V 19.00 “Pusnakts Parīzē” Vanemuines teātra ( Igaunija) balets, Liepājas “Lielais Dzintars”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+