Praktiski
Rokdarbi

No punktiņa līdz mākslas darbam 16

Pirms pāris gadiem nejauši atklājās Baibas Lejiņas (26) talants – radīt filigrānus zīmējumus ar pildspalvu. Šobrīd kafejnīcā “Illy” Rīgā jau skatāma Baibas pirmā izstāde.

 

Viss sākās ar to, ka Baiba, strādājot zobārstniecības klīnikā, brīvos brīžus pavadīja, kā viņa pati saka, ķēpājoties blociņā ar pildspalvu. Viņas centīgo darbošanos ievēroja kolēģes un mudināja Baibu radīt lielāka formāta darbus. Pirmie zīmējumi bija melnbalti. Sākumā mākslas darbā ietverto domu jaunā māksliniece izteica, zīmējot punktiņus, dažādas citas figūriņas, svītras un aizkrāsojot laukumus, bet vēlāk mainīja tehniku un sāka zīmēt tikai punktiņus un mazus aplīšus. A4 formāta darbu šajā tehnikā Baiba spēj radīt aptuveni nedēļas laikā. Parasti viņa, lai nepārmocītu acis, zīmē trīs līdz piecas stundas pēc kārtas. Ilgākais laiks, ko pavadījusi, nepieceļoties no rakstāmgalda, ir deviņas stundas.

 

Viss sākās ar to, ka Baiba, strādājot zobārstniecības klīnikā, brīvos brīžus pavadīja, kā viņa pati saka, ķēpājoties blociņā ar pildspalvu.

 

Šādi smalki mākslas darbi ierāmēti skaisti izskatās kā dekors mājoklī un ir arī lieliska dāvana. Vispirms jāatrod ērta, pietiekami plaša un labi apgaismota darba virsma. Uz tās novieto izvēlētās krāsas un izmēra papīra lapu, ērti pa rokai – pildspalvas. Šoreiz Baiba zīmējumu veidos uz baltas A4 lapas un izmantos dažādu krāsu slapjās pildspalvas. Pavisam viņas “pūra lādē” ir ap simts toņu pildspalvu. Tām jābūt kvalitatīvām, tāpēc Baiba iecienījusi firmu “Uniball” un “Pental” rak-
stāmrīkus.

Darbu sāk zīmēt no vidus. Gandrīz visus savus zīmējumus Baiba ir veltījusi kādam cilvēkam, tāpēc viņa dara tā – vispirms lapas vidū uzraksta tā cilvēka vārdu vai īsu veltījumu, pēc tam katru burtu rūpīgi ietērpj punktiņu un aplīšu jūklī. Šoreiz Baiba lapas vidū uzraksta mūsu žurnāla – “Mājas Viesis” – nosaukumu. Tālākais process lielākoties atkarīgs no zīmētāja fantāzijas lidojuma, radošās dzirksts un domas, ko vēlas ielikt šajā darbā.

Vispirms Baiba vārdus “Mājas Viesis” apvelk ar maziem aplīšiem. Pēc tam pirmo burtu “M” paslēpj starp ziedlapiņām. Drīz, cītīgi velkot mazus aplīšus, uzplaukst arī otrais un pēc brīža trešais zieds. Šoreiz Baibas darbs ir daudzkrāsains. Tā tapšanai izmantotas oranžas, rozā, zilas, violetas, sarkanas, zaļas un melnas krāsas pildspalvas.

– Nevajag satraukties, ja ziedlapiņas neizdodas absolūti vienādas. Galvenais ir improvizēt, lai darba radīšanas process sagādā prieku. Ja tā būs, zīmējums noteikti patiks arī citiem, – teic Baiba. Katrs burts pamazām ietērpjas noteiktā punktiņu, vilnīšu un svītru ritmā. Kad uzraksts tajā ir gandrīz pilnībā paslēpies, Baiba turpina zīmēt, līdz kompozīcija ir pabeigta. Jaunā māksliniece teic – punktēšana ar pildspalvu ir meditatīva nodarbe, kas nomierina un sniedz gandarījumu.

 

Skaties FOTOGRĀFIJAS, kā šāds mākslas darbs top.

 

 

MATERIĀLI UN DARBARĪKI:

• balts, melns vai citas krāsas vidēji biezs papīrs

• dažādu krāsu slapjās pildspalvas

 

 

 

LA.lv