Praktiski
Mājas

No pussagruvušas baložu būdas līdz romantiskam namam. Ciemos mākslinieka Kalnmaļa paradīzē 0

Foto-Anda Krauze

Kurzemes pilsētiņā Aizputē rudens iekrāsotajās vīnstīgās ieslēpies divstāvu nams – tik romantisks kā no vecmeistaru gleznas. Bijušie rīdzinieki – gleznotājs Jānis Gunārs Kalnmalis un viņa dzīvesbiedre un mūza Biruta – uz šo namu, ko Jānis mantojis no krustmātes Annas Ekmanes, pārcēlās pirms vairāk nekā 20 gadiem un pamatīgi pārveidojuši, pieskaņojot mākslinieka vajadzībām, izveidota arī gleznu pastāvīgā ekspozīcija. Mākslinieks teic: “Zīmēju jau kopš sešu gadu vecuma un esmu iecienījis visus žanrus: pilsētu ainavas, marīnas, figurālas kompozīcijas, portretus, ziedus un klusās dabas.”

Ilgus gadus Jānis un Biruta dzīvojuši Rīgā 17 m² nelielā dzīvoklī, kur bijis grūti izvērsties un nav bijis, kur novietot gleznas. Toreiz Jānis strādājis kombinātā ”Māksla”, taču šo uzņēmumu likvidēja un līdz ar to zudusi iespēja izmantot kombināta darbnīcas. Kombināts toreiz apmaksāja arī elektrību un apkuri. Tobrīd Jāņa īpašumā jau bija nonākusi krustmātes novēlētā māja Aizputē – tā stāvējusi tukša, jo abi Kalnmaļi turp devušies tikai vasarās. Aizpute ar nesteidzīgo ritmu un Jāņa ģimenes radu vēsturi (Jānis ar brāli Pēteri pamatskolu beiguši tieši šajā Kurzemes mazpilsētā, tajā dzīvojusi arī māsa, kura ļoti palīdzējusi mammai) vilināt vilinājusi, līdz palikuši šajā pilsētiņā uz dzīvi. Kad pārvākušies uz šo māju, tur nekā nav bijis. 1924. gadā celtā būve pussagruvusi, bēniņi pilni ar baložiem un dažādiem krāmiem. Viss tapis gandrīz no jauna, stiprināti pat ēkas pamati.

“Visu plānojumu uzzīmēju pats,” stāsta gleznotājs. “Abi ar Birutu uzlauzām veco grīdu, izrakām padziļinājumu, lai tajā izveidotu telpu, kur novietot molbertu, lai tas neatdurtos pret griestiem, uzbūvējām arī kamīnu. Kā redzat, uz tā atrodas daudz varžu figūriņu, tās visas ir Birutas kolekcija. Iesākumā divas figūriņas nopirkām Vācijā, pēc tam no ceļojumiem piepulcējās pārējās vardes.” Mākslinieks apceļo pasauli, lai gūtu iespaidus, objektus gleznošanai. No katras valsts atvesta kāda krūzīte, no kuras dzerta kafija. Jānis gleznojis ne vien Aizputē, bet arī Francijā, Itālijā, Anglijā, Nīderlandē, Beļģijā, Luksemburgā, Dānijā, Zviedrijā, Vācijā, Somijā, pat Āfrikā – Marokā. Patlaban 51 glezna skatāma izstādē Lietuvā, Viļņā, hotelī “Karolina”.

“Namam piebūvējām augšējo stāvu, kurā man ir darbnīca, neliela virtuvīte un uzbūvēta paplata gulta zem slīpā jumta. Nereti pa to grabinās lietus un baloži, kas mani modina no snauda,” smaidot saka Jānis. Viņš ir humora un dzīves spara pilns praktiķis un uzticas klasiskām vērtībām, kas redzams arī atjaunotajā namā – tas tagad kļuvis par Aizputes lepnumu. Viesiem tiek izrādīta arī senu darbarīku kolekcija – tos mākslinieks saglabājis vectēva piemiņai.

Galerijas nosaukums
LA.lv
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Pašas gatavotas pretcelulīta ziepes ar kafiju, olīveļļu un jūras sāli
1 diena
IK
Ilona Klovāne
Praktiski
Hurma no sēklas… Izdosies?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Rudenī uzzied ceriņi un kastaņas. Kas ar augiem notiks pavasarī?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
5 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
4 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
3 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Mūsu zeme – Latvija! Mūsu sporta izcilību vēlējumi valsts 100. dzimšanas dienā
5 stundas