Latvijā
Rīga

No Rīgas vēlas izskaust dzērājus1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Itar-Tass/Scanpix/LETA

Jāpanāk, lai pa Rīgas ielām klaiņojošo dzērāju, kas traucē citu rīdzinieku mieru, kļūst mazāk. Tā esot pilsētas seja, kas nedara galvaspilsētu lepnu. Šādi secinājumi izriet no Rīgas domes (RD) drošības komitejas sēdes, kurā tika pārrunātas problēmas, ko izraisa cilvēku masveida nodzeršanās, taču konkrēti lēmumi tā arī netika pieņemti.

Žurnālista vai “e-portfeļa” kļūda?

Iepriekš tika ziņots, ka domnieki iecerējuši noteikt alkohola tirdzniecības ierobežojumus galvaspilsētā. Proti, aizliegt alkohola tirdzniecību veikalos no plkst. 19.00 līdz 10.00, kā arī grādīgos dzērienus vairs netirgot svētdienās. Taču komitejas vadītājs Dainis Turlais dusmīgi norādīja, ka tā ir viena žurnālista palaista pīle, kas neatbilst patiesībai.

“Šī nav domes problēma, jo saceltā ažiotāžas pamatā ir viltus ziņa.”

Arī Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) savā “Facebook” lapā ir norādījis, ka dome neplāno ieviest aizliegumu tirgot alkoholu veikalos pēc 19.00 un RD Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas uzdevums ir pārrunāt vien to, kādā veidā ierobežot alkohola tirdzniecību tajos veikalos, kas atrodas pagalmos un nelielās diennakts kafejnīcās, kas arī atrodas pagalmos, bet pēc būtības ir veikali. “Taču ieviest kaut kādus laika ierobežojumus tirdzniecībai – tādu domu mums noteikti nav!” raksta N. Ušakovs.

Lēmums par alkohola problēmas izpēti drošības komitejā tika pieņemts jau pavasarī, kā rezultātā vairāku institūciju pārstāvji izveidoja darba grupu. “Mūsu galvenais mērķis ir panākt, lai būtu mazāk dzērāju un pēc iespējas mazāk ģimeņu, no kurām alkohola dēļ ik dienu tiek izņemti bērni.

Lielākais vairākums rīdzinieku iestājas par to, lai pašvaldībai būtu iespēja ierobežot alkohola tirdzniecību.

Cilvēki masveidā nodzeras, ceļ nekārtības, tādējādi, traucējot citiem Rīgas iedzīvotājiem.

Mūsu pilsētu neglaimo tas, ka uz teju katra stūra nakts stundās ir iespēja iegādāties alkoholu. Mūsu galvenais mērķis ir aizstāvēt rīdzinieku vēlmes un lielākais pārākums vēlas, lai alkohola tirdzniecība tiktu ierobežota, tātad tas mums arī ir jādara,” tiešs bija D. Turlais. Taču, aprunājoties ar kolēģiem no citiem medijiem, “LA” noskaidroja, ka domes “e-portfelī” melns uz balta bijis rakstīts, ka komitejas sēdē bija plānots pārrunāt arī laika ierobežojumus attiecībā uz alkohola tirdzniecību.

Dzers kosmētisko spirtu, losjonus un odekolonu

Citādi nekā RD domā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe. Viņasprāt, palielinot legālā alkohola cenas, dzērāju skaits nesamazināsies, tieši pretēji – palielināsies nelegālā alkohola patēriņš.

“Jums ir tiesības ieviest savus alkohola tirdzniecības ierobežojumus, taču, manuprāt, Rīgas iedzīvotāji būs tikai zaudētāji. Ja cilvēki vēlēsies iegādāties alkoholu vēlās vakara stundās, viņi brauks uz Pierīgu, piemēram, Mārupi vai Ādažiem,” atsaucoties uz iepriekš ziņās dzirdēto, sacīja B. Šmite-Roķe.

VID arī akcentē, ka legālais alkohola tirgus pamazām kāpj, respektīvi, šādu alkoholu cilvēki iegādājas biežāk.

Taču, ja tiks uzlikti ierobežojumi, cilvēki nedzeršot mazāk. Visticamāk, apreibināsies ar losjona, kosmētiskā spirta vai odekolona palīdzību.

Diskusijas gaita tika atsaukts atmiņā arī Balvu pilsētas gadījums, ko šā gada sākumā aprakstījām “LA”. Stāsts bija par kādu Polijas uzņēmēju, kurš īpaši Baltijas tirgum ražoja kosmētisko spirtu ar 60% alkohola saturu. Tas tika pārdots kā saimniecības prece 250 ml pudelēs par cenu zem viena eiro. Balvos ar iedzīvotāju skaitu nedaudz virs 7000 cilvēkiem vienā mazā veikaliņā mēneša laikā tika realizētas 2500 pudeles šī produkta. Tas liecinot, ka Latvijas iedzīvotāji, riskējot ar savu veselību, ir gatavi šādu produktu dzert, lai apreibinātos.

Pašvaldības iespējas ierobežotas

Ar statistikas datiem sēdē iepazīstināja Rīgas Pašvaldības policijas Administratīvās pārvaldes priekšnieks Lauris Kudiņš. Šogad konstatēti 297 gadījumi, kad bērni atradušies alkohola reibumā. Samērā ar pērno gadu, tas ir par septiņiem gadījumiem vairāk. Savukārt no ģimenēm šogad šķirti 42 bērni situācijās, kad vecāki reibuma dēļ nav spējuši pildīt aprūpes pienākumus.

“Nospiedušais vairākums sadzīvisku noziegumu tiek izdarīti apreibinošo vielu, pārsvara alkohola, ietekmē,” konstatēja L. Kudiņš. Arī vairākums vardarbības gadījumu ģimenē notiekot vienai vai abām pusēm esot dzērušiem. “Visbiežāk cēlonis, kādēļ vecāki nespēj izpildīt bērna aprūpes pamatpienākumus ir alkohola lietošana.

Saistītie raksti
Tāpat vecāku negatīvais piemērs veicina to, ka bērns sāk pāragri dzert.

Uzskatām, ka pašvaldības iespējas kontrolēt alkohola tirdzniecību un iespējas ierobežot jaunu alkohola tirdzniecības vietu izveidošanu ir nepietiekamas.”

LA.lv