Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: No rītausmas līdz krēslas stundai 10


Daniels Pavļuts
Daniels Pavļuts
Foto – Timurs Subhankulovs

Latviešiem, kuri dzīvo uz gaužām zemas attīstības pakāpes un pāri žodziņam nesaprātīgi un aizdomām pilni nopēta dulnās Eiropas progresa strāvojumus, ir jauns piedāvājums pacelties apgaismotākā sabiedrībā. Kultūras namā “Rītausma” draugu – celmlaužu pulciņš sestdien nolēma lokāli sildīt pret vispārības progresu arktisko klimatu Latvijā un startēt politikā kā “Kustība Par” ar mēģenē audzētām idejām, kuras jāizplata plašos piekritēju slāņos, modinot uz ozolu lapām gulšņājošos.

Manifestējumā vēl ir tikai neviltota aizrautība bez zinātniska nopamatojuma un populāra izskaidrojuma. Jaunuzņēmumā darbosies mūsu slavenākie ultraliberāļi, gaisā pasisti intelektuāļi, Sorosa mācības ticīgie, bijušie “Vienotības” politiķi, kuri pazīstami kopš laikiem, kad Ilze Viņķele bij’ ministre un kolēģi Danielu Pav­ļutu sauca par Daņuku, piedzīvojumu meklētāji, kuri nākuši izklaidēties, ievērojamākie latvju homoseksa darbinieki un daži profesori, kuri nav attapušies, kur ieziepējušies. Visi ir izklaušināti uzskatu tīrībā, droši vien, partijā ieradīsies arī bārdainas sievietes, bet pieklīdeņi netiek gaidīti. Šī mozaīka ir konkrēta mērķauditorija, kurā, kad citi politiskie spēki zvejo balsis ar tīklu, Pavļuts izmetīs pludiņmakšķeri.

Neraugoties uz to, ka viņķelieši ir ceļa jūtīs, ka vēlētāji, kam nav par ko balsot, pulkā nobalsos par listi ar apgaismības nesējiem, jābrīdina, ka parlatvieši dodas ekspedīcijā pretī nezināmajam, kā Vasko da Gama un Magelāns brauca pēc piparu maisa, šķērsodami jūras un nezinādami, vai garšvielas dabūs. Politkorektos, ar kritisko domāšanu pret iesīkstējušu konservatīvismu un augstu morāli apveltītos jaunatklājējus politiski jāvērtē kā laikabiedru nesaprastus cilvēkus, kuru vēlētāji mūsu valsts tumsībā vēl nav piedzimuši. Liels jautājums, vai esošos balsstiesīgos saaģitēs un arāju tauta ar pateicību pieņems sorosītu dāvanas un mācību. Protams, sapulcējušies jauki cilvēki. Daudziem klātesošiem pamatkapitāls ir diezgan labas zināšanas un pieredze. Mums darīšana ar progresistiem no straumes, kas kā projekts “Par” plūst visas cilvēces attīstībai, nevis tikai tēvzemes labā, sīki un šauri taurēdami – Latvija pāri visam! Liberāļi arī valstij izdarīs noderīgus pakalpojumus, gatavi pūlēties tāpat kā Inguna Sudraba bez atlīdzības. Turklāt priekšsēdētājs Pavļuts, tātad kandidāts valdības galvas amatam, nudien, nebūtu no tiem sūdīgākajiem premjeriem.

Diemžēl partiju plāni ne vienmēr sakrīt ar tautas plāniem. Saskatāma zināma disproporcija ar parlatviešu prognozēto un potenciāli iegūstamo balsu skaitu vēlēšanās. Liberāļi svēruši ar nepareiziem svariem, ar pazaudētu spēku samēra un distances izjūtu, un safantazējušies par masu atbalstu. Mani nepamet sajūta, ka radīts politisks klubiņš dažādu pasugu minoritātēm, kosmopolītiem. Tiesa, transpersonu, geju, lesbiešu balsis nav zemē metamas un vienlīdz vērtīgas kā krietna kristieša vai labības zonas laukkopja balss, bet kurš vēl vēlēs par “Par”? Pensionāri, ļaudis no pagājušā gadsimta, aktīvi vēlētāji, uzreiz atkrīt. Provincieši informēti, ka reģionālās nodaļas “Kustība Par” neveidos, pāķi nav vajadzīgi. Piemēram, slīkstošiem latgaļiem tiks eiropeiski pateikts, ka slīcēju glābšana ir slīcēju pašu rokās, un, grozi, kā gribi, svaigais importētais gaiss vidusmēra tautiešu plaušām neliksies īsti piemērots. Otrkārt, ir itin fantastisks plāns, ka publika noticēs, ka tieši Pavļuts ir dzīvs zilonis, kam jānes uz kamiešiem valdība. Treškārt, vai tad ienaidnieki no “Latvijas attīstības”, “Vienotības”, JKP grasās atvilkt spēkus un pamest karalauku plikgalvainā vadītāja kustības priekšā? “Par” būs jāmeklē pārinieki, ar ko samesties uz vienu roku un padraudzēties. Taču varbūtējie līdzgaitnieki ir pieredzējuši, ka ar kapteini Viņķeli uz klāja kuģis var uzskriet uz sēkļa, vēl neatstājis ostu.

Līdz ar to aizvest progresa partiju uz 13. Saeimu izrādīsies uzdevums pāri Pavļuta spēkiem, un, dibinot liberālu kustību, politiķi nedaudz slimo ar avantūrismu. Bet, no otras puses skatot, kāpēc gan nesaprastiem neuzcirst mazu baznīciņu pašiem priekš sevis? “Par” dibināšanas kongress izskatījās kā svētdienas izbraukuma draugu kompānijas salasīšanās. Kāpēc vispār kādam liekas, ka atvērta jauna partija? Lasiet taču dokumentus – dibināja “Kustību Par”! Tādu kā arodbiedrību. Ja metālapstrādes nozares darbiniekiem un jūrniekiem var būt arodkustība, kāpēc zilajiem nedrīkst būt arodbiedrība, kur viņus saprot, apmīļo un atbalsta?

Tomēr prognoze ir skumīga – Viņķeles grupējumam 0 sēdvietu nākamajā Saeimā.

LA.lv