×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. decembris, 2012
Drukāt

No saraksta izsvītrots…

saraksts4

Mans vīrs 30 gadus ir nostrādājis par metinātāju. Bija cerība pensionēties agrāk, bet nu nekā! Proti, 1973. gada 19. jūlijā viņu pieņēma darbā par elektrometinātāju (saraksts Nr. 2), 1974. gada 7. martā piešķīra otru profesiju – gāzes griezējs, un ar to brīdi saraksts Nr. 2 beidzās!

Arī turpmāk viņš strādāja par elektrometinātāju, atlaists netika, bet tā pati situācija: pēc armijas 1976. gada 10. maijā pieņemts par elektrometinātāju (saraksts Nr. 2), 1976. gada 31. augustā piešķirta otra profesija, un… no saraksta ārā! 1978. gada 18. jūlijā sovhozā pieņemts darbā par gāzes elektrometinātāju (saraksts Nr. 2), bet 1979. gada 19. novembrī kolhozā — par metinātāju (saraksts Nr. 2 neskaitās, formulējums “metinātājs” vispār netiek ņemts vērā!). Vai gan tolaik kadru inspektorei nebija vienalga, kā ieraksta – metinātājs, un viss! VSAA mums ieteica tiesāties, bet vai ir vērts? 
M. B. Iecavas novadā

 

 

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā referente Saulveiga Krastiņa atgādina, ka likuma “Par valsts pensijām” pārejas noteikumi paredz: cilvēkiem, kuri līdz 1996. gadam noteiktu laiku nostrādājuši darbos ar sevišķi kaitīgiem un sevišķi smagiem (1. saraksts) vai kaitīgiem un smagiem darba apstākļiem (2.saraksts), ir saglabātas tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem, t.i., aiziet pensijā agrāk nekā vispārējā gadījumā. Šo tiesību noteikšanai likumā ir paredzēts piemērot PSRS laikā izdotos sarakstus, kas līdz 1996. gada 1. janvārim uzrādīja ražotņu, darbu un profesiju atbilstību darbam, kurš dod tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem.

Saskaņā ar šo likuma normu vīrieši, kuri ir bijuši nodarbināti sarakstā Nr. 2 iekļautajās ražotnēs, profesijās un amatos (tostarp arī elektrometinātāji un gāzes metinātāji), var pieprasīt vecuma pensiju divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas (tas ir, no 60 gadu vecuma), ja kopējais stāžs nav mazāks par 25 gadiem, bet stāžs sarakstā minētajās profesijās, amatos līdz 1995. gada 31. decembrim nav mazāks par sešiem gadiem un trim mēnešiem un ja to apliecina iesniegtie dokumenti (darba grāmatiņa, arhīva izziņas u.c.).

Ja dokumentos norādītā profesija neatbilst sarakstos minētajām, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai nav tiesiska pamata piešķirt vecuma pensiju pēc atvieglotiem noteikumiem. Tādi diemžēl ir noteikumi, kas atkāpes nepieļauj. Tiesāties būtu vērts vien tad, ja varētu citādi pierādīt, ka noteiktu laiku tiešām strādāts kaitīgos un smagos darba apstākļos.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+