Dabā
Tehnika

No saules un vēja. Ciemos eko mednieku namiņā10


Foto – Valdis Semjonovs.  “Trizelnieku Ignatiņi”. Ekoloģiski tīrā, klusā vidē būvētā guļbaļķu tūrisma māja piedāvā katram gadalaikam, vecumam un interesēm atbilstošas gan individuālas, gan ģimeniskas aktivitātes. Profesionālu gidu-dabas draugu, mednieku pavadībā būs iespēja vērot un iemūžināt Latvijas savvaļas dzīvniekus un putnus.Pavasara saulainos rītus pavadīsim vērojot rubeņu riestu, zosu un dzērvju atlidošanu, bebru pirmās peldes, dzīvnieku mazuļu pastaigas. Vasarā var pasekot līdzi stirnu riesta aktivitātēm, meža cūku pārgājieniem, izstaigāt Teiču dabas rezervāta un Lubānas mitrāja dabas takas, līdz pat rītam pie ugunskura sacentīsties putnu dziesmu atpazīšanā. Rudenī ieklausīsimies briežu baurošanā, aļņu īdēšanā, kā arī pavadīsim gājputnus tālajā ceļā. Ziemā var vērot  un mācīsimies atpazīt Latvijas dzīvnieku pēdas un piedalīsimies zvēru barošanas procesā. „Trizelnieku Ignatiņu” viesiem ir  iespēja iepazīties ar saules un vēja enerģijas izmantošanas efektivitāti, baudot lauku akas tīro ūdeni, vakarā pie kamīna pārrunāt dienā piedzīvoto un apskatīt interesantākās fotogrāfijas. Murmastienes pag., Varakļānu nov.   05.09/2013 foto: Valdis Semjonovs/ Latvijas Avīze/
Foto – Valdis Semjonovs. “Trizelnieku Ignatiņi”. Ekoloģiski tīrā, klusā vidē būvētā guļbaļķu tūrisma māja piedāvā katram gadalaikam, vecumam un interesēm atbilstošas gan individuālas, gan ģimeniskas aktivitātes. Profesionālu gidu-dabas draugu, mednieku pavadībā būs iespēja vērot un iemūžināt Latvijas savvaļas dzīvniekus un putnus.Pavasara saulainos rītus pavadīsim vērojot rubeņu riestu, zosu un dzērvju atlidošanu, bebru pirmās peldes, dzīvnieku mazuļu pastaigas. Vasarā var pasekot līdzi stirnu riesta aktivitātēm, meža cūku pārgājieniem, izstaigāt Teiču dabas rezervāta un Lubānas mitrāja dabas takas, līdz pat rītam pie ugunskura sacentīsties putnu dziesmu atpazīšanā. Rudenī ieklausīsimies briežu baurošanā, aļņu īdēšanā, kā arī pavadīsim gājputnus tālajā ceļā. Ziemā var vērot un mācīsimies atpazīt Latvijas dzīvnieku pēdas un piedalīsimies zvēru barošanas procesā. „Trizelnieku Ignatiņu” viesiem ir iespēja iepazīties ar saules un vēja enerģijas izmantošanas efektivitāti, baudot lauku akas tīro ūdeni, vakarā pie kamīna pārrunāt dienā piedzīvoto un apskatīt interesantākās fotogrāfijas. Murmastienes pag., Varakļānu nov. 05.09/2013 foto: Valdis Semjonovs/ Latvijas Avīze/
Valdis Semjonovs

Rietumeiropā arvien vairāk privātmāju īpašnieku elektroenerģiju savām vajadzībām ražo paši, uz jumta uzliekot saules baterijas. Braucot cauri Polijai, ik pa laikam redzam uz zemes izvietotu, uz dienvidiem vērstu saules bateriju parkus. Un kā tas izskatās pie mums?

Noslēpumainā tāme un izdevīgais piedāvājums


Omulīgais mednieku namiņš uzbūvēts 2009. gadā. Mednieku kluba biedri sapņoja par mājīgu vietu, kur sapulcēties pēc medībām, sasildīties, sadalīt guvumu un atpūsties. Nopirka nelielu zemes gabalu senas lauku sētas vietā. Te agrāk atradies Trizelnieku ciems, tādēļ arī mājām bijis skaists un savdabīgs nosaukums – “Trizelnieku Ignatiņi”. Tagad par kādreizējo ciemu atgādina vien tuvējie lauku kapi un viena apdzīvota viensēta, kas atrodas ceļa malā, puskilometra attālumā.

Namiņu mums izrāda mednieku kluba “Murmastiene” valdes priekšsēdētājs Dainis Tučs. Dabas aizsardzība ir viņa maizes darbs, jo Dainis ir Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais speciālists. Viņš stāsta, ka mednieku namiņš celts uz bijušās dzīvojamās ēkas pamatiem. Saglabājuši arī skaisto nosaukumu. Uz māju ved sena liepu aleja, stādīta kādreizējo saimnieku rokām. Ābeles gan bijušas vecas un slimas, nācies nocirst.

Kad iecerējuši būvniecību, domājuši, ka ar elektrību problēmām nevajadzētu būt – ceļš blakus, un no kaimiņiem ievilkt puskilometru garu līniju pa klaju lauku gar ceļa malu taču nav nekāds milzu darbs.

Tā domāja mednieki. Taču “Latvenergo” uzskatīja savādāk. Izrādījās, ka monopolists par elektrolīniju prasa brangu summu! Mednieki, būdami saimnieciski lauku vīri, vēlējās zināt, cik maksā katra staba ierakšana, cik – vadu vilkšana. Varbūt tad varētu izdomāt, kā samazināt izmaksas? Taču “Latvenergo” uz šiem jautājumiem atbildi nesniedza. Rakstiet iesniegumu, pasūtiet projektu, un cauri!

Ko darīt? Ja kalns neiet pie Muhameda, jāmeklē cits ceļš. Izrādās, ka čaklie ķīnieši spēj saražot tik daudz saules bateriju, lai apmierinātu visu Rietumeiropas valstu augošo pieprasījumu. Mednieki sarēķināja, kādas iekārtas un cik daudz vajadzēs, un jau pēc neilga laika taisni no Ķīnas rūpnīcas pienāca gaidītā krava. Uzstādīšanu veica kāds privāts meistars.

Silda ūdeni, ražo strāvu


Uz mājas jumta dienvidu pusē nostiprināti četri saules kolektoru bloki. Uz saimniecības ēkas jumta atrodas astoņas saules baterijas, turpat blakus novietots neliels vēja ģenerators. Visas šīs iekārtas, kā arī nepieciešamais aprīkojums, kas atrodas mājas iekšpusē, kopā ar transporta izdevumiem (no Ķīnas!) un uzstādīšanu maksāja… miniet, cik? Smieklīgi maz – tikai 7000 latu! Ja ietu tradicionālo ceļu, elektrolīnijas ievilkšana maksātu ne mazāk! Bet te par to pašu naudu mājiņas saimnieki uz mūžīgiem laikiem ir nodrošināti ar bezmaksas elektrību un siltumu!

Saules kolektori uzsilda ūdeni. Mājiņā ir labiekārtota virtuve un vannasistaba ar duškabīni, jebkurā brīdī var izmantot visas civilizācijas ērtības. Boilera tilpums ir apmēram 400 litru, siltā ūdens netrūkst. Pirmajā stāvā ierīkotas siltās grīdas, arī tās siltumu iegūst no saules kolektora. Ja daļa no ūdens siltuma paliek neizmantota, to novada zemē.

Savukārt saules baterijas un vēja ģenerators ražo elektrību. Astoņu saules bateriju kopējā jauda ir 1 kW jeb 1000 vatu, vēja ģeneratoram – vēl tikpat daudz. Šo ierīču saražotās strāvas pietiek, lai namiņā nodrošinātu apgaismojumu, varētu darboties ledusskapis, ūdens sūknis un attīrīšanas iekārta. Ja vēlas, strāvas pietiks arī, lai paskatītos televizoru, paklausītos mūziku, ieietu internetā, pieslēgtu kafijas dzirnaviņas vai kādu citu virtuves ierīci, ieslēgtu gludekli vai pastrādātu ar putekļusūcēju, nemaz nerunājot par tādiem sīkumiem kā mobilo telefonu uzlādēšana.

Mājā atrodas astoņi akumulatori, kuri uzkrāj saules bateriju un vēja ģeneratora saražoto elektrību. Katrs var uzkrāt 250 vatus, visi kopā – 2 kilovatus. Ja kādu laiku nav saules un vēja, un strāvas krājumi nepapildinās, ar šiem 2 kW vienu mēnesi pietiek mājiņas apgaismojumam. Visās telpās ir ekonomiskās LED lampiņas ar nelielu jaudu, tās kopā patērē tikai 60 vatus – tikpat, cik viena parastā spuldzīte ar kvēldiegu! Citi elektrības tērētāji ir ūdens sūknis – tam vajag 40 W, un solārais cirkulācijas sūknis – arī 40 W.

Kad viesojāmies “Trizelnieku Ignatiņos”, debesis bija apmākušās, un iekārtas rādīja, ka pašlaik saule dod 100 vatus un šodien saražoti 2,5 kilovati.

Uzstādot iekārtas, jāievēro dažas nianses. Saules kolektori sastāv no stikla caurulēm, tādēļ, izvēloties tiem vietu, jāskatās, lai tuvumā nebūtu lielu koku, citādi var uzkrist zari un kādu no caurulēm sadauzīt. Nav teikts, ka kolektori un saules baterijas jāceļ uz jumta, var likt arī uz zemes, vēršot pret dienvidiem, taču te apkārt staigā meža zvēri, un uz jumta tomēr ir drošāk.

Mednieku namiņa pirmajā stāvā atrodas plaša viesistaba ar kamīnu un virtuves zonu. Otrajā stāvā izbūvētas četras viesu istabiņas un gaumīga vannas istaba. Tās sienas klāj flīzes dzīvespriecīgā salātzaļā krāsā. Te ir visas labierīcības – WC, moderna izlietne un ērta duškabīne. Pēc nogurdinošas dienas var nomazgāties, sasildīties un baudīt pilnvērtīgu atpūtu!

Ūdens sūknis māju apgādā ar ūdeni. Visi notekūdeņi nonāk bioloģiskajā attīrīšanas sistēmā. Šīs autonomās sistēmas ierīkošana nebija lēta, tā izmaksāja 3000 latu.

Protams, ziemā telpu apkuri siltās grīdas vien nespēj nodrošināt. Tad jākurina kamīns, kurš atrodas pirmajā stāvā un, izmantojot gaisa cirkulāciju, spēj piesildīt visas telpas. Malkas sagādāšana laukos problēmas nerada.

Patiesībā, ja vēl nedaudz palielinātu saules bateriju skaitu un akumulatoru ietilpību, šāds namiņš varētu kalpot arī kā pastāvīga ģimenes dzīvesvieta. Dabas par velti dotā enerģija – saules siltums, ko savāc kolektori un saules baterijas, kā arī vēja spēks, kas darbina ģeneratoru, iemītniekiem spēj nodrošināt visas ērtības. Pat tad, ja māju uzcelsiet jebkurā nomaļā nostūrī, prom no ceļiem, kaut vai meža vidū!

Ko uz to var atbildēt mūsu cienījamais monopolists, kurš joprojām cieši turas pie savām augstajām cenām? Varbūt varam pamāt ar rociņu – ardievu, “Latvenergo”?

Egles, priedes, oša un ozola istabas


Ekoloģiskais namiņš celts kā guļbūve. Baļķi un vietējā meistara darbs nebija dārgs, bet kvalitāte ir laba. Mājai uzlikts smagais māla dakstiņu jumts, bet nojumi balsta trīs meža rūķi. Mednieku klubā ir ap 30 biedru, un daudzus darbus vīri paveikuši pašu rokām.

Izdomas netrūkst arī iekštelpu interjerā. Viesistabā ir pamatīgs galds, kura virsma veidota no viena, ļoti plata dēļa. Galdnieks izmantojis nokaltušu koku, kuram bija skaista tekstūra. Arī visas pārējās lietas izgatavotas no dabīgiem, nelīmētiem dēļiem.

Plašajai pirmā stāva istabai ir oša koka griesti. Drēbju pakaramie veidoti no stirnu buciņu nomestiem radziņiem, kas atrasti mežā. No ragiem tapušas arī interesantas lustras.

Uz otro stāvu ved tā saucamās lāču kāpnes. Tās būtiski ietaupa telpu, taču jākāpj uzmanīgi, sākot ar pareizo kāju, soli liekot uz pakāpiena platākās daļas.

Augšstāvā ir četras viesu istabiņas, un katra – no sava koka! Te guļot, laikam var redzēt dažādus sapņus, jo katram kokam ir atšķirīga enerģētika. Vislielākā ir egles istaba ar trim gultām. Priedes istaba patīkami smaržo pēc svaiga koka. Oša istaba ir neliela, bet ļoti mājīga. Ozola istabā atrodas ļoti interesanta gulta. No ozola apaļkokiem veidotu gultu noskatījuši kādā ASV mēbeļu katalogā, šis dizaina mākslas šedevrs maksājis ap 2000 dolāriem. Vietējais meistars līdzīgu gultu izgatavojis par simts latiem… Koku taču Latvijā netrūkst! Tātad pie labas mantas var tikt desmitreiz lētāk!

Gājputnu maģistrāle un briežu ganības


Paveroties apkārt, acis priecē plaši, apstrādāti tīrumi. Labības lauki piesaista arī meža zvērus un putnus, kuri te regulāri mielojas. Netālu ir Teiču purvs, bet 15 km attālumā – Lubānas ezers. Dzērves, lidojot uz siltajām zemēm, te nosēžas, lai paknābātu tikko iesētos ziemājus vai pamielotos vēl nenovāktos labības laukos. Protams, zemniekiem tas nepatīk, bet ko padarīsi, ja pāri iet gājputnu trase. Rudeņos Teiču purvā uzturas ap 30 000 dzērvju!

Mednieku namiņā var noīrēt kādu istabiņu, tomēr šo iespēju piedāvā tikai tiem, kuri prot novērtēt un cienīt šeit ieguldīto darbu. Skaļu ballīšu rīkotājus te negaida, toties labprāt uzņem dabas draugus, putnu un dzīvnieku vērotājus. Apkārtnē uzcelti pieci skatu torņi, var fotografēt un filmēt brīvā dabā.

Namiņa būvniecībā ieguldīti mednieku pašu līdzekļi, tomēr lielu daļu izdevumu sedza par LEADER projekta naudu. Ceļu uztur mednieki kopā ar pašvaldību. Ir izveidota skaista un mājīga vieta, kur var izjust un ar pietāti vērot dabu.

LA.lv