×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
31. oktobris, 2014
Drukāt

Kādi ir jūsu priekšlikumi senioru dzīves līmeņa celšanai? (14)

Foto - LETAFoto - LETA

Astrīda Vērdiņa, Liepājas pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja: “No jaunās Saeimas un valdības sagaidu, ka vairāk domās par tautu, nevis labumiem savās kabatās. Televīzija informē, ka nākamgad par elektrību daudziem nāksies maksāt pat par 40 procentiem vairāk. Bet ko tie, kas ir pie varas? Sola, ka cena ar laiku kļūs zemāka, tātad atkal tikai čivina. Kā vienmēr. Vecs cilvēks pie daktera nāk ar spieķīti, naudas nav, bet viņam pasaka – pie speciālista jāgaida rindā trīs četri mēneši. Bet tie, kam naudas netrūkst un var maksāt, pie speciālista nokļūst uzreiz. Netaisnības kalngals. Deputāti un valdības cilvēki, beidzot taču sāciet domāt par mazturīgajiem un trūcīgajiem!”

Antons Ločmelis, Balvu pensionāru biedrības loceklis, LPF valdes loceklis: “Pensiju indeksācija šogad bija ļoti simboliska. Un tas pēc tam, kad vairākus gadus tās vispār neindeksēja! Tāpēc mums, vecajiem ļaudīm, būtu ļoti svarīgi, lai beidzot samazinātu PVN pārtikas precēm. Daudzās valstīs šis nodoklis ne tuvu nav 21 procentam, kāpēc mūsu valstsvīriem nepietiek uzņēmības novērst šo netaisnību? Jāpieliek punkts arī pazemojošajai ienākuma nodokļa ieturēšanai no pensijām, kas ir zem iztikas minimuma. Valdībai vajadzētu arī mainīt Ministru kabineta noteikumus, kas paredz – ja daudzdzīvokļu mājā kopējais skaitītājs uzrāda lielāku ūdens patēriņu nekā tas ir pēc individuālo skaitītāju kopsummas, starpību proporcionāli sadala uz dzīvokļiem. Tas diskriminē pensionāru pārus, bet jo īpaši vientuļos pensionārus. Viņiem jāmaksā tikpat, cik maksā ģimenes, kurās ir četri, pieci, pat septiņi cilvēki. Senioru dzīves līmeni varētu uzlabot, ja īstenotu arī vairākas citas lietas, par kurām runā jau gadiem ilgi. Kur ir progresīvais ienākuma nodoklis? Kāpēc neievieš lielāku nekustamā īpašuma nodokli tiem, kuriem mājokļi ir kā pilis?”

Biruta Jemeļjanova, Jēkabpils pensionāru biedrības “Sasaiste” priekšsēdētāja: “Ja valsts pieļāvusi, ka lielai daļai pensionāru dzīve kļuvusi tik bēdīga, tad tai būtu laiks labot kļūdu. Kaut nedaudz senioru dzīvi uzlabotu, piemēram, ja viņiem būtu atlaides sabiedriskajā transportā un nebūtu tik nenormāli dārga apkure. Ne velti Latvijā izplatījies ironijas pilns joks – mēs, pensionāri, no 100 gadu vecuma varēsim ceļot ar lidmašīnu par velti un saņemt bezmaksas apkuri. Stress arī mazinātos, ja pensionāru pāri zinātu – ja viens nomirst, otrs noteiktu laiku saņem kādu daļu no dzīvesbiedra pensijas. Vajadzētu palūkoties, kādi atvieglojumi ir Lietuvā un Igaunijā, arī citās valstīs.”

Kārlis Ķergalvis, pensionāru biedrības 
”Jaunpils” valdes loceklis: “Jālikvidē trakā nevienlīdzība, nedrīkstētu būt tā, ka starp lielajām un mazajām pensijām ir tik kosmiska atšķirība. Jāsamazina gultas dienas maksa slimnīcās. Vairāk jādomā, kā vecajiem ļaudīm tikt galā ar augošo nekustamā īpašuma nodokli. Lai tik bieži nevarētu atrunāties ar mūžīgo naudas trūkumu, gan Saeimai, gan valdībai daudz vairāk būtu jāizskauž nesaimnieciskums un izšķērdība. Uz Rīgu noteikti jābrauc, pensionāriem par sevi jāatgādina stingrāk.”

Vanda Brīdiņa, Valkas pensionāru kluba 
”Zelta rudens” vadītāja: “Teikšu īsi – nevajag tracināt cilvēkus! Visos jautājumos senioriem jāsniedz daudz lielāka skaidrība, vienalga, vai runa ir par elektrības maksājumiem vai medicīnas pakalpojumiem. Jaunajā Saeimā no Vidzemes ievēlēti Valmieras mērs Inesis Boķis un Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis. Mans priekšlikums – lai Saeimas deputāti turpmāk par savu darbu vēlētājiem atskaitās reizi gadā, nevis tikai pirms jaunām vēlēšanām. Jāpanāk īstais uzstādījums kalpošanai tautai, no senioru problēmām tik viegli nedrīkst izsprukt.”

Uzziņa

Rīt uz Rīgu, Nacionālo sporta manēžu, dosies pensionāru organizāciju delegācijas no Liepājas, Jēkabpils, Ventspils, Balviem, Smiltenes, Saldus, Valkas, Tukuma, Kokneses, Jaunpils un citām pilsētām un novadiem, lai piedalītos paplašinātajā Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) domes sēdē “Ko mēs gaidām no LR 12. Saeimas un valdības”.

Saietā uzstāsies jaunajā Saeimā ievēlēto partiju pārstāvji un tiks pieņemta rezolūcija ar priekšlikumiem senioru dzīves līmeņa uzlabošanai.

No Rīgas stacijas uz Nacionālo sporta manēžu kursēs Rīgas domes iedalīti autobusi.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Kapitālismā parasti neko negaida, bet gan pats cilvēks dara visu iespējamo, lai sapelnītu sev lielāku algu un pensiju ,vai kā citādi nodrošinātos vecumdienās. No partijas un valdības parasti gaida sociālismā, tāpēc rādās, ka žurnālists Grīnbergs vēl dzīvo vakardienā, šādā veidā intervēdams pensionārus. Daudziem jau ļoti patīk, ka ir kam paprasīt ( Saeimai, valdībai) un tas ir daudz ērtāk un vienkāršāk,jo tad pašam nav jāizdomā, kā par sevi savā personīgajā dzīvē parūpēties.”Man pienākas, jo visu mūžu esmu strādājis”,
  tāds parasti ir šis sauklis, bet vai valstij tāpēc jājūtas vainīgai un vienmēr jāieņem “peramā zēna” loma?

 2. Lasu šos pensionāru biedrību valdes locekļu un priekšnieku vēlējumus un brīnos par viņu galīgi aplamo izpratni par dzīvi un lietām. Visi tikai prasa, lai viņus apgādā valsts: palielina pensijas, izkārto dažādas maksājumu atlaides, utt. Paši sev esam piešķīruši apgādājamā statusu. Pats arī esmu pensionārs, bet nekad neesmu uzskatījis, ka mani kādam būtu speciāli jāapgādā vai jādod atlaides. Sākot ar ģimeni un beidzot ar valsti. Protams, ja cilvēks ir slims, invalīds vai kopjams, tad jautājumu nav – valstij tādam ir obligāti jāpalīdz. Bet pārējiem, ja veselība kaut cik turas un var kustēties, iespēju robežās vispirms ir jāpalīdz pašiem sev, nevis jāieskaita sevi nespējnieku kategorijā un pastāvīgi jāvaimanā, ka valsts viņus apdala. Pēc savas pieredzes zinu, ka ja labi grib, tad var tīri labi atrast sev piemērotu nodarbošanos, kas uzlabo gan materiālo dzīvi, gan veselību. Atgādināšu, ka tie, kuri nodzīvojuši vairāk nekā 100 gadus tepat Latvijā, pēc viņu pašu stāstītā ir smagi un grūti savā mūžā strādājuši, nevis prasījuši sev vieglākas vecumdienas. Tā ka izvēle vispirms ir mūsu pašu rokās, bet valsts, cik nu lielas tās iespējas ir, arī malā nestāvēs.

 3. Mans nopietns priekshlikums ir shaads: lai pensionaari pilniigi atmet piiposhanu, nedzer vairs nevienu pilienu alkohola un eed tikai brokastiis un pusdienaas. Tad uzlabosies veseliiba. Man ar shaadu riiciibu klaajas labaak. Bet taupiit nevar ar siltumu. Dziivoklis ir pietiekami jaapsilda. Datoru var lietot kaadaa bibliotekaa vai sabiedriskaa telpaa. Taa dara daudzi seniori. Man pasham ir dators, jo neesmu paarak kustiigs. Dators vingrina manas smadzenes.

 4. Vajadzētu saprast, ka arī mazo algu saņēmēju darbs sabiedrībai ir nepieciešams. Vai esam gatavi iztikt bez sētniekiem, sargiem, dežurantiem, apkopējām un citu mazapmaksātu profesiju darbiniekiem? Diez vai. Un tāpēc par galveno pensiju aprēķināšanas kritēriju būtu jānosaka darbastāžs. Ja cilvēks gadu desmitiem strādājis godprātīgi, tad viņa pensija nedrīkst būt mazāka par iztikai nepieciešamo – pabalstu prasīšana pazemo. Jā, arī sociālās iemaksas jāņem vērā, bet atkārtošu – sabiedrības dzīvē nepieciešami arī vienkāršo darbu veicēji, tātad viņi ir pelnījuši normālas vecumdienas. Un vēl – sievietēm vajadzētu noteikt piemaksas par bērnu audzināšanu. Mani trīs bērni tagad ar saviem nodokļiem nodrošina vismaz 6 pensionārus. Viņiem ir augstākās izglītības, pieprasītas profesijas un labas algas. Bet diemžēl man pašai ar pensiju ir švaki, jo abi jaunākie bija slimīgi un bērnudārzā nevarēja iet – mana karjera apstājās /ar visām no tā izrietošajām sekām – mazāks stāžs un iemaksas/. Jā, bērni man palīdz, bet no valsts puses jūtos nenovērtēta – nodokļus no bērniem paņem, bet par viņu izaudzināšanu nekādas pateicības.

 5. Budžetu palielināt nevar, no nodokļiem maz jēgas, jo netiek iekasēti nepietiekošā apmērā, darba vietu nav, ārvalstu investori nenāk, tātad jāsamazina pensijas. Domāju, ka krietni jāpalielina valsts aizsardzības budžets. Arī drošības policiju un Satversmes aizsardzības biroju vajadzētu atbalstīt.

 6. iEDOT PA TADLETĪTEI UN TAD BŪS MIERS NO VIŅIEM.

 7. Pensijas nav taisnīgas .Jāievieš taisnīga pensija sistēma ,pilnībā tā jāpārskata .

 8. Pensionārs ir cilvēks, kurš savu darba mūžu ir ieguldījis valsts uzplauksmē un tads princips ir arī jāievēro pie pensijām.
  1. Lai būtu progresīvā iemaksa pensiju fondā ( tam mazajam lai rēķina nedaudz vairāk un tam lielajam mazāk, balstot to mazāko)’.
  2. Lai pensiju pastiprināti noteiktu darba stāžs ( pie pensionēšanās 65 gados tam jau vajadzētu būt no 20 un līdz 45 gadiem) ar darba gadu piemaksu un visiem vienādu līdz kādais summai un tad % no iemaksām. =daļa nekad nav strādājuši un nestrādās, kam balstīt slaistus
  3. Piemaksa par vecuma gadiem – varbūt 70, 75, 80 ut.t. = jo vecāks jo vairāk veselības problēmu.
  4. Piemaksa par uzaudzinātiem bērniem līdz 18 gadie. Bērnu audzināšana ir sabiedribas labā.

 9. Piedzimu 1940.g.,kad sākās karš.Uzaugu briesmīgā nabadzībā un jānomirst nabadzībā.Nav daudz laika atlicis,lai piedzīvotu laikus,kad varētu sākt dzīvot,bet ne tikai kautkā eksistēt.

 10. Lūdzu lai valsts apmaksā zobu protēzes! Vai tas ir par daudz gribēts?

 11. Kad mūsējie vecīši saņems pensijas tik lielas kā Eiropā, viņi būs laimīgi un veseli, jo beidzot varēs atļauties paceļot un palutināt sevi. Kad beidzot bērni, mazbērni un mazbērni sāks cienīt veco paaudzi, mēs visi būsim laimīgi. Tagad vecākus apciemo labi, ja divreiz gadā un tas nav normāli. Kad pienāk Ziemassvētki, tad beidzot atceras vecos un nelaimīgos. Laimīga nākotne nav iespējama noliedzot pagātni.

 12. Atbrīvot pensionārus,kas sasnieguši 80 gadu vecumu no nekustamā īpašuma un zemes nodokļa,ilgtermiņa kredītu ņemšanas māju siltināšanai,piemērot viņiem,tāpat kā maznodrošinātajiem, samazinātu tarifu par elektroenerģiju.

 13. Ieviest beidzot samazinātu,5% PVN likmi ikdienas pārtikai,atbrīvot pensionārus,kas sasnieguši 80 gadu vecumu no nekustamā īpašuma un zemes nodokļa,ilgtermiņa kredītu ņemšanas māju siltināšanai,piemērot viņiem,tāpat kā maznodrošinātajiem, samazinātu tarifu par elektroenerģiju.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+