×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
8. janvāris, 2014
Drukāt

No Sīrijas izved ķīmisko ieroču pirmo kravu

Foto - AFPFoto - AFP

Ķīnas, Dānijas, Norvēģijas un Krievijas kara kuģu pavadībā Sīrijas ostas pilsētu Latakiju pametis pirmais kuģis ar Sīrijas ķīmisko ieroču kravu, paziņojuši ANO un Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) pārstāvji.

Pirmo kravu, kurā gan ir salīdzinoši neliels skaits konteineru salīdzinājumā ar Sīrijas ķīmisko ieroču arsenāla kopējo apjomu, no pilsoņu kara plosītās valsts izveda Dānijas kravas kuģis. “Es aicinu Sīrijas valdību turpināt uzsākto kursu, lai nodrošinātu to, ka arī atlikušā daļa no ķīmisko ieroču arsenāla pēc iespējas ātrāk un drošāk tiek aizgādāt prom no valsts,” sarunā ar Vācijas raidsabiedrību “Deutsche Welle” sacīja OPCW ģenerāldirektors Mehmets Uzumku, ķīmisko ieroču izvešanas sākšanos nodēvējot par “svarīgu soli”. Tikmēr ANO pārstāvji starptautiskajiem medijiem skaidroja, ka ķīmisko ieroču iekraušana Dānijas kuģī prasīja vien pāris stundas, taču “šī operācijas fāze tika plānota mēnešiem ilgi”. Sākotnēji tika plānots, ka pirmās kravas ar Sīrijas ķīmiskajiem ieročiem valsti pametīs pagājušā gada pēdējā dienā – 31. decembrī. Taču drošības apvērsumu un slikto laika apstākļu dēļ tās izvešana tika atlikta.

ASV un Krievija par Sīrijas atbruņošanu no ķīmiskajiem ieročiem vienojās pēc tam, kad 21. augustā netālu no valsts galvaspilsētas Damaskas ķīmisko ieroču uzbrukumā tika nogalināti vairāk nekā tūkstoš cilvēku. Pēc uzbrukuma Savienoto Valstu prezidents Baraks Obama grasījās iebrukt Sīrijā, taču tas nenotika, jo Sīrijas prezidents Bašars al Asads, Krievijas valsts galvas Vladimira Putina mudināts, pēdējā brīdī piekrita starptautiskajai sabiedrībai nodot režīma rīcībā esošo ķīmisko ieroču arsenālu.

Saskaņā ar Sīrijas ķīmisko ieroču likvidācijas plānu ASV satelītu un Ķīnas novērošanas kameru uzraudzībā Krievijas kara mašīnas ķīmiskos ieročus no 12 noliktavam nogādā ostas pilsētā Latakijā. Tur ķīmisko ieroču kravas tiek iekrautas Dānijas un Norvēģijas kravas kuģos, kuri tās aizved uz Itāliju. Tālāk ķīmiskie ieroči tiek iekrauti Savienoto Valstu kuģos izvietotās titāna tvertnēs un iznīcināti uz šiem kuģiem starptautiskajos ūdeņos. Tiek plānots, ka šādā veidā Sīrijas ķīmisko ieroču arsenāls tiks likvidēts līdz šā gada jūnijam.

Pret Asada režīmu vērstie nemieri Sīrijā sākās 2011. gada pavasarī. Tie ātri pārauga vardarbīgā pilsoņu karā, kas šobrīd jau prasījis vairāk nekā 120 tūkstošu cilvēku dzīvības. Asada pretinieku spēkus galvenokārt veido valstī vairākumā esošie sunnītu musulmaņi. Tāpat kaujinieku vidū netrūkst arī radikālie islāmistu kaujinieki un ar starptautisko teroristisko organizāciju “Al Qaeda” saistīti grupējumi. Savukārt Asadu atbalsta šiītu musulmaņu atzara alavītu pārstāvji un citas minoritātes.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+