Kultūra
Teātris un kino

No smiekliem līdz asarām 16

Publicitātes foto

10. septembrī Liepājas teātrī gaidāma 110.  jubilejas sezonas pirmā pirmizrāde – šveiciešu dramaturga Frīdriha Dirrenmata lugu “Vecās dāmas vizīte” Liepājā iestudējis krievu režisors Aleksejs Girba. Vērienīgajā izrādē piedalās gandrīz visa teātra aktieru trupa, galvenajās lomās – Kaspars Gods un Inese Kučinska. Izrādes veidotāji jauniestudējumu nodēvējuši par traģisku komēdiju.

Frīdrihs Dirrenmats ir viens no spilgtākajiem pēckara Eiropas autoriem, taču pēdējā laikā viņa lugas Latvijā tiek iestudētas reti. Liepājas teātrī iestudētais darbs “Vecās dāmas vizīte” tiek uzskatīts par vienu no autora daiļrades virsotnēm. Autors savā daiļradē risina gan sociālus, gan morāli ētiskus jautājumus, kam pievērsies arī šajā lugā. Gan lugai, gan iestudējumam dots žanra apzīmējums – “traģiska komēdija”, jo, kā uzskatīja pats autors, traģismu iespējams sasniegt vien ar komisma palīdzību.

Režisors Aleksejs Girba Latvijā strādā pirmoreiz. Viņš beidzis Maskavas Valsts teātra institūtu un mācījies pie leģendārā krievu/padomju kino un teātra režisora Marka Zaharova. Līdz šim iestudējis aptuveni 50 izrāžu Krievijā, Ukrainā un Lietuvā, tostarp K. Goldoni “Vēdekli” Ermitāžas teātrī, A. Strindberga “Jūlijas jaunkundzi” Vahtangova teātrī.

“Šajā reizē mani un Alekseju Girbu kopā saveda krievu viesrežisors Konstantīns Bogomolovs, kurš jau lieliski pierādījis sevi Liepājas teātrī,” stāsta Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins. “Alekseju ieteica kā lielisku režisoru darbā ar aktieriem un par to šobrīd varam pārliecināties mēģinājumu procesā. Priecājos, ka viņš piekrita iestudēt manis piedāvāto lugu – Dirrenmata “Vecās dāmas vizīti” – darbs ir rakstīts Brehta teātra tradīcijās, un nav viegli iestudējams – tajā vajadzīga plaša trupa, un, protams, tas prasa lielu intelekta un nervu koncentrāciju. Izrāde atklās Liepājas teātra 150. jubilejas sezonu, tāpēc izraudzījāmies izrādi, kurā skatītājam ir iespēja sastapt visus teātra trupas aktierus.”

“Gillenes pilsētiņa un tās iedzīvotāji grimst nabadzībā – tiek slēgti veikali, rūpnīcas un uzņēmumi. Pēc daudzu gadu prombūtnes Gillenē atgriežas tās bijusī iedzīvotāja Klēra, kas nu ir kļuvusi par miljardieri. Reiz, jaunības dienās, viņa bija neprātīgi iemīlējusies veikalniekā Illā, kuram nu dots uzdevums veco dāmu apvārdot, lai iegūtu viņas miljonus. Viņa piekrīt gilleniešiem palīdzēt, bet tikai ar vienu noteikumu,” vēsta izrādes pieteikums. Illa lomā iejutīsies Kaspars Gods, savukārt veco dāmu atveidos Inese Kučinska.

“Neskatoties uz sižeta sarežģītību, autora piedāvātā forma materiāla interpretācijā pieļauj vieglumu un pat huligānismu. Uzsvērtā teatralitāte, mājieni uz sadzīves situācijām, mūzika, vokāls un plastika noteikti piesaistīs skatītāju interesi šim iestudējumam,” par topošo izrādi saka režisors A. Girba.

Saistītie raksti

Lai taptu šis iestudējums, radošajā procesā iesaistīti daudzi profesionāļi – scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Liene Rolšteina, horeogrāfe Inga Raudinga, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, videomākslinieks “-8”, dziesmu tekstus sarakstījusi Rasa Bugavičute-Pēce, muzikālo noformējumu veido Kārlis Auzāns. Ar aktieriem strādā arī muzikālais vadītājs Normunds Kalniņš un vokālā pedagoģe Ieva Dreimane. Lugu no vācu valodas tulkojis Ingus Liniņš.

“Šis ir stāsts par sarežģītu izvēli – labklājība vai sirdsapziņa. Šāda situācija itin bieži sastopama it visur pasaulē, un Latvija nav izņēmums. Autors par nopietnām tēmām runā komēdijas līdzekļiem, tāpēc skatītāju gaida pārdzīvojumi no smiekliem līdz asarām,” atklāj H. Laukšteins.

 

LA.lv