Ekonomika
Bizness

No šodienas atjaunos ūdenslīmeni Rīgas HES ūdenskrātuvē0


Daugavas gultne pie Svētā Meinarda salas Ikšķilē, kad Rīgas HES pazemina ūdens līmeni.
Daugavas gultne pie Svētā Meinarda salas Ikšķilē, kad Rīgas HES pazemina ūdens līmeni.
Foto: Kaspars Nordens/LETA

15.septembrī no rīta plkst.6 Rīgas HES ūdenskrātuvē pakāpeniski sāks atjaunot ūdenslīmeni.

Ūdens līmenis bija pazemināts, jo Ogres pašvaldība būvēja jaunu straumvirzes aizsargmolu pie Ogres upes ietekas Daugavā.

Paredzams, ka noteiktais pieļaujamais ūdens līmenis HES normālas ekspluatācijas nodrošināšanai tiks sasniegts 15.septembrī plkst.24.

Kā ziņots iepriekš, atsaucoties Ogres pašvaldības lūgumam, AS “Latvenergo” paredzēto darbu nodrošināšanai no 15.augusta līdz 15.septembrim Rīgas HES ūdenskrātuvē uzturēja pazeminātu ūdenslīmeni.

Ogres pašvaldība īsteno divus projektus plūdu seku mazināšanai. Projektu kopējās attiecināmās izmaksas ir paredzētas 4 200 000 eiro apmērā, no kuriem 85% ir Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējums, 3,75% valsts budžeta dotācija un 11,25% pašvaldības līdzfinansējums.

2018.gadā tika pabeigta neapplūstošā vecā dambja Brīvības ielā pārbūve.

Savukārt pēc tam tika īstenota aizsargmola būvniecība.

Šī projekta virzība bija ieilgusi, jo, veicot ģeoloģiskos urbumus, izrādījās, ka zemes saturs upes gultnē mola izbūves vietā nav piemērots mola būvniecībai, līdz ar to bija nepieciešams pievest smilti, kas savukārt radījis izmaiņas sākotnēji plānotajā projekta īstenošanas gaitā.

Saistītie raksti

Aizsargmola būvniecība mazinās hidraulisko pretestību Ogres upei un gultnes piesērējumu, ledus sastrēgumus, krastu nobrukumu veidošanos un ūdens līmeņa celšanās iespējas. Šī būve aizsargātu upes gultni no piesērēšanas un sekmēs plūsmu un ledus netraucētu ievadīšanu hidroelektrostacijas ūdenskrātuvē, samazinot Daugavas ietekmi uz upes palu noteci.

Šo abu projektu mērķis ir Ogres pilsētas pielāgošana klimata pārmaiņām, samazinot augstu plūdu risku un nodrošinot iedzīvotājiem kvalitatīvu dzīves vidi, kā arī saimnieciskās darbības konkurētspēju un turpmāku pastāvēšanu, veicot pretplūdu pasākumus.

LA.lv